Video: Toto by počuli mimozemšťania pri prelete okolo Zeme

Technológie
0

Satelit BepiColombo 10. apríla uskutočnil svoj prvý a jediný prelet v blízkosti Zeme a potom sa vydal do hlbín vesmíru k cieľu svojej misie – k Merkúru. Počas prelietania okolo Zeme BepiColombo zachytil zvuky v piatich nahrávkach, pričom osem hodín údajov bolo sonifikovaných (abstraktné údaje sa zmenili na zvuk) do jednej minúty, čo znie ako nový žáner nezávislej kozmickej hudby.

Pôvodný zvuk je pre človeka nepočuteľný. Keďže vesmír je v podstate vákuum, zvukové vlny tam necestujú rovnakým spôsobom ako na Zemi. Tím z talianskeho Národného ústavu pre astrofyziku (INAF) však rozšíril súbor údajov a konvertoval merania BepiColombo na zvukové vlny. BepiColombo získaval údaje zachytené v zázname vo vzdialenosti 256, 393 km až 129 488 km.

Dáta získané pomocou prístroja Italian Spring Accelerometer (ISA) zachytávajú 34-minútový prelet, keď sa satelit dostane do tieňa Zeme mimo slnečného svetla. Keď vstúpi do tieňa, môžeme to počuť ako mierne vibrácie. Druhý súbor údajov bol získaný pomocou prístroja BepiColombo MPO-MAG pri prelete cez zemskú magnetosféru alebo oblasť okolo planéty, ktorá je ovplyvnená jej magnetickým poľom.

Satelit potom prešiel cez magnetický plášť, turbulentnú oblasť zasiahnutú kozmickou plazmou zo Slnka, predtým, ako prekročil magnetopauzu, hranicu signalizujúcu prechod do oblasti, kde dominuje magnetické pole Zeme. Tento zvuk znie trochu ako menej drsná  ambientná hudba, zvuky magnetosféry pripomínajú hudbu Suzanne Ciani.

Aj iné satelity už prv zaznamenali zvuky niektorých planét a výsledky boli rovnako psychedelické. Napríklad v roku 2016 zachytila sonda Juno stretnutie s magnetickým poľom Jupitera, čo znelo ako prudký náraz vetra. V roku 2005 zasa sonda Cassini zaznamenala zvuky Saturnu, vibrácie pripomínali zvuky zo strašidelného domu. Satelit BepiColombo bol vypustený v októbri 2018 a prelet okolo Zeme umožnil tímu pozemnej kontroly ESA vykonať poslednú kontrolu jeho prístrojov a snímačov. Merkúr by mal dosiahnuť v roku 2025.

Zdroj: inverse.com.

Redakcia

Všetky autorove články
vesmir veda zvuk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať