Videorecenzia: Ako spratať desktop do monitora - Lenovo ThinkCentre M710q

0

Dizajnéri a konštruktéri spoločnosti Lenovo zaujímavým spôsobom vyriešili integráciu desktopu do monitora. Navrhli na zadnej strane monitora slot, do ktorého sa môže (ale nemusí) zasunúť skrinka desktopu, pričom prepojenie obidvoch prístrojov sa vytvorí pomocou konektorov v slote.

Je lepšie raz vidieť ako trikrát čítať, preto si pozrite konštrukčné riešenie integrácie desktopu do monitora na videu.

Na testovanie sme mali k dispozícii zostavu skrinky desktopu M710q a monitor ThinkCentre TIO24Gen3 (A17TIO24). Napriek kompaktným rozmerom skrinky desktopu sú v nej oveľa lepšie podmienky na chladenie komponentov než v notebooku, ktorý má síce rovnaký objem, no priestor v ňom zaberá batéria, displej a klávesnica.

Skrinka desktopu

Skrinka je konštruovaná tak, že ju môžete zasunúť do slotu v zadnej časti monitora ThinkCentre TIO24. Prepojenie je vyriešené pomocou troch konektorov v ľavej časti skrinky (pri pohľade zozadu). Na prepojenie je potrebný konektor USB, DisplayPort a konektor na pripojenie napájacieho zdroja. Tie sa zasunú do náprotivkov v slote monitora, takže nie sú potrebné žiadne káble.

Konektory v slote monitora, do ktorého sa zasunie skrinka desktopu

Konštrukčne je zadná stena slotu vyriešená tak, že zvyšné konektory, teda druhý DisplayPort, tri porty USB a eternetový konektor zostanú naďalej dostupné pod odklopným krytom.

Konektory na skrinke desktopu

Súčasťou dodávky je aj malá anténa na Wi-Fi, ktorá sa zaskrutkuje do konektora na zadnej strane skrinky. Po zasunutí do slotu v monitore sa anténa ocitne pod odklopným plastovým krytom, takže funkciu si plní a nevidieť ju.

Desktop M710q môžete použiť aj samostatne. Súčasťou dodávky je aj stojan VESA s doplnkovým držiakom, do ktorého môžete umiestniť napájací zdroj, takže celá zostava tvorí kompaktný celok.

Zaužívané pravidlo desktopov je možnosť rozšírenia. Skrinka M710q sa dá rozobrať po odskrutkovaní jednej skrutky. Po dobratí horného krytu získate prístup k slotu, do ktorého sa dá umiestniť 2,5-palcový pevný disk, prípadne disk SSD určený do tohto typu slotu.

Takisto môžete ľahko vyčistiť ventilátor chladenia. V konfigurácii, ktorú som mal k dispozícii, bol tento slot prázdny. Po odobratí spodného krytu možno rozšíriť operačnú pamäť alebo vymeniť disk SSD v slote M2 za modul s vyššou kapacitou.

Aby som bol presný, sloty na disky typu M2 sú na doske plošných spojov dva, druhý slot však nemá prispájkovaný konektor. Sloty RAM typu DIMM2 sú k dispozícii dva. V testovanom prístroji bol osadený jeden 4 GB modul. Konektorová výbava je bohatá, ale konzervatívna. Pozitívne hodnotím 6 portov USB. Štyri sú vzadu a dva vpredu.

Port, o ktorý prídete po zasunutí desktopu do slotu v monitore, je nahradený portom v strednej časti monitora, prístupným zboku, do ktorého môžete operatívne vkladať USB kľúče alebo pripájať externé zariadenia. Ako majiteľa niekoľkých starších, ale veľmi kvalitných meracích prístrojov ma potešil dnes už archaický 9-pinový sériový port RS-232. Nepotešila ma absencia moderného portu USB-C, no tento problém rieši redukčný kábel. 

Konektory na skrinke desktopu

Počítač som testoval s kancelárskym balíkom, editorom fotografií a aplikáciou na editovanie videa, ktorá jediná dokázala vytočiť chladiaci ventilátor do vyšších otáčok. Napriek vysokým nárokom na výkon teplota skrinky zasunutej v slote neprekročila 39 °C, takže chladenie je veľmi účinné.

Scenáre využitia počítača vymedzuje integrovaná grafika, takže na veľmi náročné grafické aplikácie a nové hry sa príliš nehodí. Naproti tomu po osadení dostatočnou pamäťovou kapacitou, napríklad 16 GB RAM, zvládne aj náročné lokálne analýzy v Exceli nad tabuľkami obsahujúcimi milióny údajov.  

Technické parametre:

Procesor: Intel Core i5-7400 3,5 GHz; pamäť: 4 GB DDR4 2400 MHz, 256 GB SSD; grafika: integrovaná Intel HD Graphics 630, displej 23,8" TFT (1920 × 1080 px); konektivita: 802.11ac Wi-Fi; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 2× DisplayPort, 6× USB 3.1, 2× USB 2.0, HDMI 2.0, 9-pinový sériový port RS-232; 3,5 mm IN + 3,5 mm OUT; rozmery a hmotnosť (spolu s monitorom): 92,5 × 290,5 × 343,5; 6 kg; benchmarky: PC Mark 10 – 3129 

Cena: 639 EUR

Plusy, mínusy:

+ Unikátna konštrukcia, kompaktnosť dobré chladenie, rozšíriteľnosť
- Absencia portu USB-C

Tip redakcie: Inovatívna konštrukcia
Hodnotenie: 91
Dizajn a konštrukcia: 94
Výkon: 88
Konektivita: 90

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Lenovo video monitor pocitac desktop

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať