SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

ViewSonic ColorPro VP2776 / Vo farbách sa vyzná

0

Ak v súčasnosti hľadáte kvalitný a farebne presný monitor na úpravu obrázkov alebo videa, máte na výber z pomerne veľkého množstva modelov. Na to, aby monitor v tejto oblasti vynikol, musí byť naozaj výnimočný. Spoločnosť ViewSonic to vzala od podlahy a testovaný model ColorPro VP2776 vybavila takmer všetkým, čo by ste mohli od monitora požadovať, a možno aj niečím navyše. Monitor tak ponúka 98 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3, továrenskú kalibráciu farieb, HDR, vysokú obnovovaciu frekvenciu 165 Hz, pripojenie USB typu C s funkciou Power Delivery a tým niečím navyše je otočný ovládací prvok diaľkového ovládača so vstavanou kalibračnou sondou a odnímateľný tieniaci kryt. Pozrime sa teda, či výkon monitora VP2776 stojí za viac ako 900 eur, ktoré si zaň výrobca pýta.

SAMSUNG_032023_M Advertisement  

Na prvý pohľad môže VP2776 pôsobiť trochu nudne pre svoj kovovo sivý exteriér a minimalistický dizajn, druhý pohľad však odhalí trocha viac. Podstavec a stojan sú pri bližšom pohľade priam majstrovsky spracované celokovové prvky s originálne riešeným mechanizmom natáčania a polohovania. Vďaka tomu stojan umožňuje veľkorysé nastavenie výšky 130 mm, otočenie o 120°, náklon -3°/21° a otočenie o +90°/-90°.

Tesne nad stojanom na zadnej strane displeja sa vo výreze na prenášanie nachádza LED podsvietenie, ktoré možno nakonfigurovať na rôznu farebnú teplotu bielej. Pri nočnej práci vytvára ambientné osvetlenie za monitorom, ktoré znižuje únavu očí. Takéto osvetlenie, elegantne zabudované do samotného monitora, je skutočne užitočný doplnok. Na­opak, na prácu cez deň v presvetlenej miestnosti výrobca v balení dodáva jednoduché, ale účinné sklápacie tienidlo, ktoré sa bez námahy a bezpečne pripevní k monitoru pomocou skrytých magnetov. Hviezdou dňa je však nepochybne koliesko ColorPro. Ide o kruhový ovládač s tlačidlom späť na boku a potvrdzovacím tlačidlom hore v strede. Možno ho použiť na jednoduchšiu navigáciu v OSD a nastaveniach ponuky monitora ako pomocou ovládacieho joysticku na monitore. Ale vzhľadom na to, že ten sa už po­užíva dostatočne jednoducho, koliesko ColorPro nie je na navigáciu v OSD úplne nevyhnutné.

Našťastie toho dokáže oveľa viac. Pomocou kolieska môžete upravovať nastavenia a presúvať posuvníky v aplikáciách balíka Adobe Creative Suite, ako aj v programe Capture One. Pomocou kolieska v ľavej ruke a myši v pravej ruke možno okúsiť úpravu obrázkov/videí pomocou špecializovanej konzoly, ako je napríklad panel TourBox alebo Loupedeck. Na spodnej strane tohto ovládača je pod gumovou krytkou ukrytá optika kalibračnej sondy, takže v prípade potreby môžete monitor skalibrovať. Ak sa vrátim k ovládaniu kolieskom, to je veľmi praktické a intuitívne. Žiaľ, chod kolieska bol trochu zvláštny, akoby mu bránila nejaká gumička, a po pustení sa mi občas stalo, že sa trochu vrátilo a prestavilo hodnotu. Predpokladám však, že šlo o chybu daného kusa.

Dobrá správa je, že monitor berie pokrytie a presnosť farieb veľmi vážne. Displej s uhlopriečkou 27" má rozlíšenie 2560 × 1440 (QHD), obnovovaciu frekvenciu 165 Hz s latenciou iba 3 ms a pomer strán 16:9. Využíva panel typu Nano IPS, ktorý obsahuje dodatočný filter s nanočasticami pohlcujúcimi parazitné vlnové dĺžky svetla na zabezpečenie zobrazenia čistej bielej. To umožňuje zobrazenie širokého farebného gamutu. Celkový špičkový jas 400 cd/m2 stačí na to, aby si VP2776 vyslúžil akreditáciu DisplayHDR 400. Displej pokrýva 100 % farebného gamutu sRGB, 100 % Rec.709 a veľmi slušných 98 % DCI-P3, pričom každý monitor je z výroby kalibrovaný na zobrazenie farieb s presnosťou Delta-E <2. Nielen to, ale funkcia ViewSonic Uniformity Correction sľubuje vyváženie odchýlky jasu na < 5 % v celej ploche displeja, čím sa eliminujú akékoľvek viditeľné svetlé miesta.

Vo výbave je aj rozhranie USB typu C, cez ktoré možno do pripojeného notebooku prenášať až 90 W. Rýchla obnovovacia frekvencia 165 Hz bude dobrá správa pre hráčov a strihačov videa pracujúcich s vysokou snímkovou frekvenciou. Výborne je z tohto pohľadu zvolené aj rozlíšenie 2560 × 1440 bodov, ktoré je pre 27" uhlopriečku najvhodnejšie a umožňuje v OS Windows pracovať bez potreby škálovania.

ViewSonic ColorPro VP2776 je v súčasnosti jeden z najlepších monitorov pre kreatívcov a všetkých, ktorí potrebujú monitor bez kompromisov a s bohatou výbavou. Oceňujem doplnky, ako je USB-C s funkciou Power Delivery, inovatívne zabudované ambientné podsvietenie či úžasné všestranné koliesko ColorPro. V tomto smere mu možno ospravedlniť aj vyššiu cenu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Presnosť farieb, konštrukcia, výbava, ovládacie koliesko ColorPro s kalibračnou sondou, certifikácia HDR
- Iba priemerné reproduktory

PARAMETRE:

• Veľkosť displeja: 27", pomer strán: 16:9, typ ­panela: Nano IPS, bitová hĺbka panela: 10 bitov,  farby displeja: 1,07 miliardy, rozlíšenie: 2560 × 1440, hustota pixelov: 109 ppi, obnovovacia frekvencia: 165 Hz, latencia: 3 ms, jas: 400 cd/m2, kontrastný pomer: 1000:1, pokrytie farebného priestoru: 100 % sRGB, 100 % Rec. 709, 98 % DCI-P3, video­vstupy: HDMI 2×, Displayport 1×, USB-C (DP Alt Mode), DisplayPort

• Cena: 939 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať