SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

AOC CU34V5CW / Užite si viac priestoru

0

Nový ultraširokouhlý univerzálny 34" monitor AOC CU34V5CW sa výborne hodí do domácej kancelárie, či už ako monitor k PC, alebo k notebooku.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

Ponúka rozlíšenie QHD Ultra Wide, teda 3440 × 1440 pixelov na uhlopriečke 34 palcov s prehnutím 1500R, minimalistický dizajn s tenkými rámčekmi zhora a zo strán a jednoduchý štvorcový podstavec, ktorý takmer splýva so stolom. AOC zväčša skladanie stojanov rieši jednou krídlovou skrutkou, tu sa však hlavná noha pripevňuje k základňovej doske pomocou trojice krížových skrutiek, pretože je tvorená pomerne tenkým oceľovým plechom a tradičná rýchloupínacia skrutka by sa sem nevošla. Stojan okrem sklonu monitora umožňuje jeho otočenie a nastavenie výšky.

Poteší portová výbava. Okrem dvojice HDMI 2.0 je tu DisplayPort 1.2 aj integrovaný 4-portový rozbočovač USB 3.2 a port USB-C s podporou DP so 65 W napájaním (PD). Znamená to, že pokiaľ k nemu pripojíte cez USB-C kompatibilný notebook, nepotrebujete pripájať žiadne ďalšie káble. Notebook je z monitora napájaný výkonom až 65 W, cez protokol DisplayPort sa prenáša obraz a zvuk. Chýba tu iba vstup eternetu, to však vzhľadom na určenie do domácnosti príliš neprekáža, väčšina používateľov aj tak využíva Wi-Fi. Štvorica konektorov USB-A štandardu USB-3.2 gen. 1 umožňuje pripojiť ďalšie periférie, ako je tlačiareň, externý HDD, klávesnica a podobne. Jeden z konektorov má možnosť rýchleho nabíjania pripojeného zariadenia. Vďaka tomuto riešeniu možno mať káble k počítaču na stole upravené, aby nepôsobili rušivo, a manipulácia s počítačom je veľmi rýchla a praktická.

AOC CU34V5CW využíva 34" panel typu VA s rozlíšením QHD Ultra Wide (3440 × 1440 pixelov), s obnovovacou frekvenciou 100 Hz a s podsvietením W-LED. Panel má antireflexný povrch, a tak je veľmi dobrý aj na dlhšiu prácu. Napriek tomu, že nie je určený na hranie, vďaka latencii GtG 4 milisekundy a podpore funkcie AMD FreeSync si na ňom príležitostne môžete zahrať aspoň menej náročné hry. Poslúži pritom aj dvojica 5 W reproduktorov, prípadne výstup na slúchadlá. Ovládanie je riešené päťsmerovým joystickom vzadu vpravo. Menu je prehľadné a zrozumiteľné. V strede na vrchnej strane monitora nájdete aj kameru a snímače systému rozpoznávania tváre, kompatibilné s Windows Hello. Vďaka tomu máte rýchly a bezpečný prístup k vášmu PC.

Použitie 34" monitora s rozlíšením 3440 × 1440 pixelov má, samozrejme, svoje výhody. Ak pracujete s rozsiahlymi tabuľkami alebo databázami, nemusíte sa stále posúvať, pri práci s textom si zobrazíte 2-3 stránky naraz a pri práci s videom či zvukom vidíte veľkú časť časovej osi. Vo Windows môžete pracovať v natívnom rozlíšení so škálovaním 100 %, teda bez zväčšenia. Máte tak v programoch k dispozícii väčšiu pracovnú plochu s dostatočne veľkými ikonkami. Obnovovacia frekvencia 100 Hz s podporou FreeSync poteší aj príležitostných hráčov a vysoká frekvencia priaznivo ovplyvňuje zaťaženie zraku pri dlhšom používaní. Zakrivenie s polomerom 1500R sa stará o to, aby ste sa na všetky časti monitora pozerali z rovnakej vzdialenosti, čo prispieva k lepšej pohode pri práci. Pri hrách vás zase lepšie vtiahne do deja. Vďaka funkciám PiP a PbP možno pripojiť súčasne 2 PC alebo PC a notebook.

Aj keď ide o monitor na domáce použitie, výrobca si dal záležať na kvalite obrazu, ktorá patrí k veľmi dobrým. Farebný gamut obsiahne 120 % farebného priestoru sRGB a až 93 % Adobe RGB. Svietivosť dosahuje 298 cd/m2 a statický kontrast 2990:1. To sú v tejto kategórii veľmi dobré hodnoty. Obraz je ostrý, s dostatočnou svietivosťou aj pri práci vo svetlej miestnosti. Zvukový diel sa hodí iba ako núdzové riešenie a určite je lepšie použiť slúchadlá alebo externé reproduktory. To je však v tejto kategórii monitorov obvyklé. Vcelku ide o pekný a dobre využiteľný monitor na domáce použitie.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Konektivita, antireflexný panel, výbava, USB-C s DP a PD, USB hub
- Horšie reproduktory

PARAMETRE:

•  Veľkosť displeja: 34 palcov, typ panela: VA, antireflexná úprava s tvrdosťou 6H, natívne rozlíšenie: 3440 × 1440 pixelov, 100 Hz, zakrivenie 1500R, latencia (GtG): 4 ms, jas max. 300 nitov, kontrastný pomer: 3000:1, pozorovacie uhly: 178° horizontálne aj vertikálne, podpora Free Sync, konektivita: 1× HDMI 2.0, HDCP 2.2, 1× DisplayPort 1.2, 1× USB-C 3.2 (režim DP alt, upstream, napájanie do 65 W), 4× USB 3.2 gen. 1 výstupné porty, reproduktory 2× 5 W, výstup na slúchadlá (3,5 mm), montáž VESA: 100 × 100 mm, nastavenia: sklon -3° až 21°, natočenie ±28°, výška 130 mm, hmotnosť: 8,52 kg (so stojanom)

•  Cena: 559 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať