SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Vodíkové strešné panely prinesú nové možnosti do výroby čistej energie

0

Vedci z KU Leuven urobili dôležitý krok k priemyselnej výrobe panelov, ktoré dokážu získavať zelený vodík zo vzduchu. Po otestovaní niekoľkých prototypov sú teraz pripravení na priemyselnú výrobu. Dúfajú, že do roku 2030 budú môcť panely inštalovať na strechy domov. Plynný vodík je nosičom energie, ktorý dokáže uchovávať a vyrábať elektrickú energiu aj teplo. Bude teda dôležitý ako energetické riešenie budúcnosti. Pritom nemá škodlivý vplyv na životné prostredie.

Pri používaní vodíka sa neuvoľňujú skleníkové plyny ani toxické látky. Podmienkou je, aby ste vodík vyrábali pomocou čistej energie. Bioinžinieri Jan Rongé a Tom Bosserez od roku 2011 pracujú na vodíkovom paneli, ktorý premieňa vlhkosť vzduchu priamo na vodík. Panel zachytáva dve veci: vzduch a svetlo. Vzduch obsahuje vodnú paru a vodíkový panel využíva slnečnú energiu (svetlo) na štiepenie molekúl vody na vodík a kyslík.

Vodík sa skladuje pod tlakom (pomocou kompresora) alebo sa prepravuje potrubím a potom sa môže používať vo všetkých druhoch aplikácií. Plynný kyslík sa jednoducho uvoľňuje späť do ovzdušia bez vplyvu na životné prostredie. Výskumníci vyvinuli niekoľko prototypov svojich vodíkových panelov a vďaka podpore spoločnosti Comate so sídlom v Leuvene ich mohli v rámci projektu Solhyd dokonca pretaviť do výrobku, ktorý sa dá uviesť na trh. Je tu však niekoľko vecí, ktoré treba zvážiť.

Vodík sa nachádza všade na našej planéte, a to v nevyčerpateľnom množstve. V prírode sa však takmer nikdy nevyskytuje v čistej forme. Atómy vodíka sa viažu na všetky druhy iných atómov, napríklad na kyslík. Tieto atómy však možno uvoľniť a izolovať, čím sa získa neviditeľný, mimoriadne ľahký plyn H2.

Práca s týmto plynom nie je bez rizika, pretože je vysoko horľavý, čo môže byť nebezpečné najmä v uzavretých priestoroch. Hoci existujú jasné výhody, odborníci sa pýtajú aj na efektívnosť systému. Veľká časť pôvodnej energie sa stráca, keď sa vodík uvoľní z vody. Okrem toho treba vyriešiť skladovanie, prípadnú prepravu a opätovné zmiešanie vodíka s kyslíkom alebo vzduchom. Otázne je aj to, koľko bude vodíkový panel stáť, keď sa dostane na trh.

Predplatné NEXTECH 2021

„Tak ako každá inovatívna technológia aj naše vodíkové panely budú mať najprv vyššie náklady,“ uvádza sa na webovej stránke projektu Solhyd. „Pri fotovoltických solárnych paneloch sa však cena za posledných 5 rokov znížila na polovicu. V prípade vodíkových panelov predpokladáme podobný vývoj. V konečnom dôsledku očakávame, že náklady na vodíkový panel budú blízke dnešným solárnym panelom.“

Zdroj: brusselstimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať