ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Vyrobili hightech materiál, ktorý sa nedá rozrezať

3

Nový „nerezateľný“ materiál, vyvinutý inžiniermi z britskej Durhamskej univerzity a nemeckého Fraunhoferovho inštitútu a nazvaný Proteus podľa morského božstva meniaceho tvar v gréckej mytológii, by sa mohol použiť na vytvorenie nového typu ľahkého brnenia. Inšpirovaný bol grapefruitom a lastúrami mäkkýšov a dokáže otupiť akékoľvek uhlové brúsky alebo vŕtačky, s ktorými príde do styku. Je to „inteligentný“ materiál, vyrobený z keramických guľôčok uzavretých do celulárnej hliníkovej konštrukcie.

Uplatniť by sa mohol napríklad pri výrobe zámkov či ochranných prostriedkov pre stavbárske a údržbárske práce. Keramické guľôčky v materiáli stvrdnú pri rýchlom pohybe rezacieho nástroja, takže ten nemôže pokračovať v rezaní. Ostrie je postupne erodované a nakoniec sa nástroj stáva neúčinným. Takisto neúčinné je rezanie vodným lúčom, pretože zakrivené povrchy keramických guľôčok rozptyľujú prúd, čo podstatne znižuje jeho rýchlosť a oslabuje reznú schopnosť.

Keramika v tomto flexibilnom materiáli je vyrobená z veľmi jemných častíc, ktoré ho stužujú a odolávajú všetkému, čo sa ho snaží prerezať. „V podstate rezanie nášho materiálu je ako rezanie kocky želé v ktorom je veľa drobných tvrdých orieškov. Ak prechádzate nožom cez želé, narážate na drobné tvrdé častice a materiál vibruje tak, že zničí rezný kotúč alebo vrták,“ vysvetlil Stefan Szyniszewski, odborný asistent aplikovanej mechaniky na Katedre strojárstva na Durhamskej univerzite.

Zdroj: dailymail.co.uk.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum

3 komentáre

Nastastie reakcia na: Vyrobili hightech materiál, ktorý sa nedá rozrezať

1.8.2020 19:08
pod kazdym clankom je zdroj. Clanok sa citat neoplati- nikdy. Zato zdroj je vzdy zrozumitelny, i ked je v anglictine.
Reagovať

Fakt? reakcia na: Vyrobili hightech materiál, ktorý sa nedá rozrezať

28.7.2020 07:07
Naozaj zaujímavá téma bez akéhokoľvek rozumného spracovania
Reagovať

Fakt? reakcia na: Vyrobili hightech materiál, ktorý sa nedá rozrezať

28.7.2020 07:07
Naozaj zaujímavá téma bez akéhokoľvek rozumného spracovania
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať