ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021

WWDC17: Apple predstavil nový iOS 11, watchOS 4, MacOS High Sierra a ďalšie novinky

0

Spoločnosť Apple na vývojárskej konferencii WWDC17 v americkom San José predstavila novinky prakticky zo všetkých produktových oblastí, ktoré ponúka.

WatchOS 4

Apple Watch dostal v novej verzii watchOS 4 ciferník určený na informácie, ktoré poskytuje Siri. V praxi to znamená, že pohotovostná obrazovka hodiniek zobrazuje najrelevantnejšie údaje v danom okamihu. Bez toho, aby ste sa museli dotknúť displeja, sa napríklad dozviete o blížiacej sa schôdzke či dopravnej situácii na vašej aktuálnej trase. Rotovaním kolieska hodiniek možno upozornenia ďalej prehliadať, no vďaka strojovému učeniu by malo byť zobrazované primárne to, čo zodpovedá vašim osobným potrebám a návykom, vrátane obsahu aplikácií tretích strán. Okrem tohto praktického ciferníka dostali hodinky aj možnosť tvorby kaleidoskopického obrázka napríklad z nasnímaných fotiek a ciferníky s interaktívnymi postavičkami z Toy Story.

Notifikácie aplikácie Activity sú odteraz viac prispôsobené, a tak ich možno využiť napríklad na lepší prehľad o dosahovaní cieľov pri cvičení. Rozšírená je takisto aplikácia Workout, ktorá pri plávaní dokáže automaticky rozpoznať, že práve oddychujete pri okraji, a ďalšie plávanie označí ako nasledujúci súbor cvičení. Nové algoritmy boli pridané v podobe veľmi intenzívneho intervalového cvičenia, takže odteraz možno robiť viacero druhov cvikov napr. v rámci návštevy telocvične. S tým súvisí funkcia, ktorá vďaka prepojeniu cez NFC prenáša informácie v reálnom čase medzi hodinkami a nástrojom na cvičenie od jedného z podporovaných výrobcov (pokrývajú 80 % súčasného vybavenia telocviční).

WatchOS 4 by mal byť k dispozícii na jeseň.

Mac OS High Sierra

Najnovšia verzia Mac OS dostala označenie High Sierra a prináša novú verziu webového prehliadača Safari. Ten sa môže popýšiť vysokou rýchlosťou v porovnaní s konkurenciou, podľa výrobcu je dokonca najrýchlejší. V porovnaní s konkurenčným Chrome by mal byť rýchlejší až o 80 % a zaujímavá je funkcia blokovania spustenia automatického prehrávania videí, čo zvýši komfort prehliadania webu. Z pohľadu bezpečnosti osobných informácií osloví inteligentnou prevenciou proti sledovaniu.

Aplikácia Mail, ktorá by mala potrebovať o 35 % menej miesta v úložisku, dostala novú funkciu Split View, ktorá v režime na celú obrazovku umožňuje zobraziť prijaté e-maily a zároveň vytvárať novú správu.

Zmenu zaznamenala aj práca s obrázkami a fotkami. Sú uložené chronologicky a možno ich filtrovať podľa viacerých parametrov, ako sú napr. kľúčové slová. Vďaka využitiu neurónových sietí aplikácia Pictures rozpoznáva tváre, takže si môžete pomenovať a triediť ľudí na fotkách, pričom všetok obsah sa synchronizuje aj s vašimi ostatnými zariadeniami.

Zásadnú zmenu priniesol Mac OS High Sierra v novom súborovom systéme APFS (Apple File System). Ten je optimalizovaný na použitie pri moderných úložiskách s využitím 64-bitových dátových štruktúr. Zahŕňa napríklad funkcie na ochranu dát proti strate pri páde, ochranu dokumentov a natívne šifrovanie. Jednoducho a oveľa rýchlejšie je riešené klonovanie zložiek a súborov, zisťovanie veľkosti zložiek by malo byť takisto veľmi rýchle a často používané položky sa evidujú. V oblasti videa prinesie nový OS prechod z kompresie H.264 na H.265, ktorá je o 40 % úspornejšia. S tým bude súvisieť aj hardvérová podpora akcelerácie v nových počítačoch Mac a príchod nového API s názvom Metal 2. Pribudla i možnosť pripojenia externej grafickej karty.

V oblasti virtuality prináša High Sierra API Metal for VR, ktoré ponúka napríklad prioritizáciu procesov spracúvaných v GPU. Spolupráca so Steam VR a podpora prostredí Unity a Unreal engine vyvolali pri prezentácii medzi divákmi nadšenie. Nová verzia Mac OS High Sierra je k dispozícii vývojárom od 5. júna a koncom mesiaca by sa malo začať aj verejné beta testovanie. Prihlásiť doň sa možno na adrese beta.apple.com. Počítače, ktoré podporujú verziu Sierra, dostanú nový systém ako bezplatný upgrade.

Nový hardvér

Apple zlepšuje svoje displeje v oblasti svietivosti na 500 nitov, čo by malo byť zlepšenie o 43 %, a sľubuje aj lepšie pokrytie farebného gamutu. Všetky nové modely počítačov sú vybavené procesormi rodiny Kaby Lake od Intelu a pribúda podpora dekódovania 10-bitového HEVC. Rad iMac bude mať v 21,5" variante  (4K, 1499 USD) 32 GB RAM a 27" variant (5K, 1799 USD) dostane 64 GB RAM. Väčší model má byť pritom vybavený o 50 % rýchlejším SSD s kapacitou do 2 TB. Menší iMac tiež bude mať lacnejší variant bez displeja 4K Retina (1099 USD). Dva porty Thunderbolt 3 rozšíria možnosti napríklad o pripojenie externého displeja 5K. V oblasti grafiky by mal byť väčší iMac až trojnásobne rýchlejší od predchodcu. Vďaka tomu bude mať dostatok výkonu na VR, ktorej sa spolu s Applom venujú spoločnosti Industrial Light&MagicEpic Games.

Rad notebookov bude takisto obsahovať procesory Kaby Lake a MacBook Pro 15 má dostať rýchlejšiu grafiku. Touchbar nájdete v modeli MacBook Pro 15 za 2399 USD a MacBook Pro 13 za 1799 USD. V ponuke sú aj varianty Pro 13 bez TouchBaru a základný model MacBook, pričom oba štartujú na cene 1299 USD. Všetky modely možno objednať okamžite.

Model iMac Pro pre najnáročnejších má podobný dizajn ako 27" kolega a o jeho pohon sa postarajú 8-, 10- a 18-jadrové Xeony z dielne Intelu. Grafika je z radu Radeon Vega s výkonom 11 až 22 teraflops a má 16 GB videopamäte. Maximálna inštalovateľná RAM sa zastaví až na hodnote 128 GB a úložisko SSD na 4 TB s rýchlosťou 3 GB/s. Po prvýkrát bude sieťová karta v iMacu podporovať 10 Gb/s eternet, cena modelu Pro je 4999 USD a objednať si ho bude možné od decembra.

iOS 11

Nový mobilný OS ponúka automatickú synchronizáciu správ, takže všetky správy sa ukladajú do šifrovaného cloudu a prístupné budú na každom vašom zariadení. Služba Apple Pay zaznamená novinku v možnosti platby medzi osobami. Znamená to, že pomocou správy a identifikáciou cez TouchID bude možné poslať priateľovi či rodine peniaze.

Siri dostala zlepšenie hlasu, mužského aj ženského, smerom k realite vďaka hlbokému strojovému učeniu. Zaujímavá je aj možnosť okamžitého prekladu hlasovo zadanej vety, ktorú Siri následne v cudzom jazyku prečíta. Funkcia je zatiaľ podporovaná v čínštine, francúzštine, nemčine, taliančine a španielčine. Zoznam sa bude postupne rozširovať. Zdokonalená má byť i predikcia vašich ďalších úmyslov. Siri sleduje a šifruje vašu činnosť na všetkých zariadeniach a vďaka schopnosti učiť sa prispôsobuje ponúkaný obsah vašim záujmom.

Videá zaznamenávané smartfónom prechádzajú z H.264 na kompresiu HEVC, ktorá prináša dvojnásobnú silu kompresie. Fotografie bude iOS ukladať namiesto klasického JPEG vo formáte HEIF, ktorý takisto prináša polovičnú požiadavku na kapacitu.

Centrum nastavení je v iOS 11 iba jedna obrazovka združujúca všetky potrebné položky. Do navigácie pribudla možnosť pohybu na rôznych poschodiach veľkých nákupných centier a významných svetových letísk. Zaujímavá je funkcia automatickej detekcie jazdy autom, pri ktorej sú blokované notifikácie a na správy sa odosiela automatická odpoveď. V núdzovej situácii možno však blokovanie prekonať pomocou slova „urgentné“.

Zásadná zmena je takisto v novom dizajne App Store. Okrem iných noviniek pribudla napríklad sekcia Dnes, ktorá obsahuje každý deň tipy na zaujímavé aplikácie a príbehy ich vývojárov.

Nový iOS zahŕňa aj podporu rozšírenej reality, ktorá bola predvedená na API Wingnut AR.

iPad Pro

Nový model iPad Pro zväčšil svoju uhlopriečku na 10,5", vďaka čomu dokáže zobraziť virtuálnu klávesnicu s veľkosťou fyzických klávesov. Svietivosť 600 nitov, nízka úroveň odrazov svetla a schopnosť prehrávať video s efektom HDR, to sú prednosti, ktorými láka. Displej dostal automaticky prispôsobiteľnú obnovovaciu frekvenciu až do 120 Hz a latencia pri komunikácii s Apple Pencil sa posunula na 20 ms. O pohon iPad Pro sa postará šesťjadrový procesor A10X s 12-jadrovým grafickým čipom. Oproti minulosti je nárast vo výkone 30 % a v grafike 40 %.

Výdrž v prevádzke na batériu je 10 hodín, nechýba podpora rýchleho nabíjania a rozlíšenie fotoaparátu je 12 Mpx s citlivosťou f/1.8. Ten poteší aj štvoricou LED na zlepšenie blesku a schopnosťou zachytávať video v rozlíšení 4K. Predný fotoaparát má 7 Mpx, automatickú stabilizáciu a blesk Retina.

Väčší iPad Pro, ktorý stojí v základe 799 USD, má uhlopriečku 12,9" a rovnako ako jeho brat s cenou od 649 USD je vybavený 64 GB úložiskom. Oba modely majú i drahšie varianty s 256 a 512 GB priestorom. Objednať sa dajú ihneď a upgrade na iOS 11 dostanú na jeseň. Ten prináša iPadu nové funkcie, napríklad novú spodnú lištu spustených aplikácií (Dock) podporujúcu systém drag & drop. Nová aplikácia Files umožňuje prácu s dátami uloženými v zariadení, obľúbenými položkami, ale aj s údajmi v cloude s podporou služieb ako Dropbox, OneDrive či Disk Google.

Vďaka strojovému učeniu umožní nový iPad prehliadať text písaný rukou a odfotografované dokumenty sú automaticky skorigované z pohľadu perspektívy a čitateľnosti.

HomePod

Do rodiny inteligentných reproduktorov používaných v domácnostiach pridal svoj model aj Apple. HomePod má do tohto segmentu priniesť kvalitný zvuk bez ďalších periférií vďaka siedmim zabudovaným reproduktorom navrhnutým tak, aby sa zvuk šíril všetkými smermi.

O basovú zložku zvuku sa postará integrovaný 4" subwoofer podporujúci dynamické modelovanie a automatickú ekvalizáciu zvuku podľa okolia, v ktorom sa prístroj nachádza.

Na riadenie v Apple použili procesor z iPhonu, teda čip A8, ktorý má na starosti akustické modelovanie zvuku do priestoru a elimináciu viackanálovej ozveny. Je tu takisto možnosť spolupráce dvoch HomePodov a nechýba podpora Apple Music či spolupráca so zariadeniami HomeKit. Ovládanie je založené na šiestich mikrofónoch očakávajúcich klasickú kľúčovú vetu „Hey Siri“. Siri pritom kontextuálne porozumie aj vetám typu „Kto hrá na bubny v tejto skladbe?“ či „Zahraj mi viac podobnej hudby“. Komunikácia je na ochranu osobných údajov anonymizovaná a cena HomePadu je 349 USD. Dodávať sa začne v decembri v USA, v Británii a Austrálii.

 

Zobrazit Galériu

Peter Vnuk

Všetky autorove články
Apple WWDC17

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať