PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Zariadeniu na odsoľovanie morskej vody stačí energia z nabíjačky mobilných telefónov

Technológie
0

Hoci viac ako 70 % zemského povrchu je pokrytých vodou, väčšina z nej nie je pitná. Podľa United States Geological Survey len 2,5 % svetovej vody tvorí sladká voda a veľká časť z nej je uzavretá v ľadovcoch, v atmosfére alebo tak hlboko pod zemou, že je mimo dosahu. A podľa Svetovej zdravotníckej organizácie približne jedna tretina svetovej populácie nemá spoľahlivý prístup k čistej a bezpečnej pitnej vode. Získavanie dostatočného množstva vody pre ľudí na celom svete si vyžaduje budovanie priehrad a nádrží a čerpanie vody cez hranice štátov.

V pobrežných oblastiach boli vybudované odsoľovacie zariadenia, ktoré čerpajú vodu z oceánov a odstraňujú z nej soľ, aby sa dala bezpečne spotrebovať. Tieto systémy však slúžia len komunitám s existujúcou infraštruktúrou, pričom mnohým rozvojovým krajinám takáto infraštruktúra chýba, a tak trpia nedostatkom vody. Preto Junghyo Yoon, vedec a inžinier z Katedry elektrotechniky a informatiky na MIT, a jeho kolegovia v spolupráci s Ericom Brackom, výskumným chemikom z DEVCOM Soldier Center, vyvinuli prenosné odsoľovacie zariadenie.

Má veľkosť zhruba ako kufor a využíva elektrickú energiu na premenu morskej vody alebo iných zdrojov nepitnej vody na čerstvú pitnú vodu. Zariadenie bolo predstavené v článku publikovanom v časopise Environmental Science and Technology. Hoci elektromembránové procesy nie sú nové, táto nová technológia robí celý proces bezpečnejším a zároveň je vhodná na prenosné, individuálne použitie. Elektrodialýza, čo je takisto elektromembránový proces, využíva alternatívne vrstvy iónových a neiónových membrán na vytiahnutie rozpustených pevných látok z vody.

Odstráni sa tak síce soľ z vody, ale nemusí sa nevyhnutne stať pitnou. Stále môže obsahovať patogény alebo iné kontaminanty, čo dokáže táto nová technológia riešiť. Zariadenie tlačí vodu cez vodné kanály zľava doprava, pričom elektrické pole pôsobí nahor a nadol. Úspešne vyťahuje rozpustené pevné látky, ako je soľ, ale zachytáva aj suspendované pevné látky, ako sú baktérie, vírusy a potenciálne ťažké kovy alebo chemické kontaminanty. Ako voda preteká cez prívod a pohybuje sa cez elektrické pole, rozdeľuje sa na dva samostatné prúdy. Prvý zachytí všetky pevné látky a vychrlí ich späť do oceánu. Druhý zhromažďuje vyčistenú pitnú vodu.

V súčasnosti je množstvo zachytávanej sladkej vody relatívne malé, ale vedci dúfajú, že v blízkej budúcnosti sa im podarí zvýšiť prietok. Tím dúfa, že ich systém by sa mohol ešte zlepšiť minimálne o rád v porovnaní so súčasnou výkonnosťou jeden liter za hodinu, teda na 10 litrov za hodinu. Pritom celý systém spotrebuje zhruba toľko energie ako nabíjačka mobilného telefónu, približne 20 wattov za hodinu, a ak nie je k dispozícii prístup k elektrickej infraštruktúre, môže byť napájaný 50-wattovým solárnym panelom. Tím by mohol uviesť hotový prototyp do prevádzky približne v priebehu budúceho roka.

Zdroj: syfy.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať