Zemské jadro sa zastavilo a ide zmeniť smer otáčania sa

0

Nová štúdia, ktorá skúmala najhlbšie oblasti našej planéty, dospela k záveru, že vnútorné jadro Zeme sa nedávno prestalo otáčať a teraz môže obrátiť smer svojej rotácie. Ohromujúce výsledky naznačujú, že stred Zeme sa zastaví a obráti smer v periodickom cykle trvajúcom približne 60 až 70 rokov, čo je objav, ktorý by mohol vysvetliť dlhodobé záhady týkajúce sa klímy a geologických javov, ktoré sa vyskytujú v podobnom časovom rámci a ktoré ovplyvňujú život na našej planéte.

Hoci rotácia jadra ovplyvňuje prostredie na povrchu Zeme, vedci si myslia, že toto periodické prepínanie rotácie je normálna súčasť jej správania, ktorá nepredstavuje riziko pre život na našej planéte. Vnútorné jadro Zeme je pevná kovová guľa, ktorá má veľkosť 75 percent Mesiaca. V porovnaní s našou planétou sa môže otáčať rôznymi rýchlosťami a smermi, pretože je uhniezdené v tekutom vonkajšom jadre, ale vedci si nie sú istí, ako presne sa točí alebo či sa jeho rýchlosť mení v priebehu času.

Jadro sa nachádza asi 4800 km pod našimi nohami a zažíva také intenzívne tlaky, že je pravdepodobne rovnako horúce ako povrch Slnka. Pretože je také vzdialené a ťažko sa skúma, vnútorné jadro zostáva jedným z najmenej pochopených prostredí na našej planéte. Je však jasné, že hrá úlohu v mnohých procesoch, ktoré robia náš svet obývateľným, napríklad pri vytváraní ochranného magnetického poľa Zeme, ktoré blokuje prenikanie škodlivého žiarenia na povrch.

Yi Yang a Xiaodong Song, dvojica výskumníkov z laboratória SinoProbe Lab na Pekinskej univerzite, zachytili „prekvapivé pozorovania, ktoré naznačujú, že vnútorné jadro v poslednom desaťročí takmer prestalo rotovať a možno sa pripravuje na obrat“. Píšu o tom v štúdii zverejnenej v časopise Nature Geoscience.

Na vnútorné jadro pôsobia dve hlavné sily – elektromagnetická sila (magnetické pole Zeme) a gravitačná sila. Ak tieto dve sily nie sú vyvážené, vnútorné jadro sa zrýchli alebo spomalí, hovoria výskumníci. „Magnetické pole aj rotácia Zeme majú pevnú periodicitu 60 – 70 rokov. Sme presvedčení, že naznačovaná 70-ročná oscilácia vnútorného jadra je poháňaná elektromagnetickými a gravitačnými silami,“ tvrdia vedci.

Predplatné NEXTECH 2021

Dvojica skúmala seizmické vlny, ktoré prešli vnútorným jadrom a ktoré vznikli pri zemetraseniach od 60. rokov 20. storočia. Hľadali najmä „dubletné“ udalosti, čo sú „opakujúce sa zemetrasenia s takmer identickým priebehom“, uvádza sa v štúdii. Analýzou miernych časových zmien medzi týmito dubletmi dokázali Yang a Song preskúmať rotáciu vnútorného jadra. Ako sa ukázalo, časové zmeny dosiahli minimum okolo roku 2009, čo naznačuje, že vnútorné jadro v tomto čase prerušilo rotáciu.

Tím bol ohromený, keď na začiatku sedemdesiatych rokov identifikoval podobný bod obratu, čo značí, že jadro sa zastaví a obráti rotáciu v periodickom cykle. Vedci poznamenávajú, že rovnaký viacročný cyklus bol pozorovaný aj v klimatickom systéme Zeme, keďže sa zdá, že globálne priemerné teploty a stúpanie hladiny morí oscilujú každých 60 až 70 rokov. Zdá sa, že aj dĺžka pozemského dňa, ktorá sa v priebehu času mierne mení, je synchronizovaná s uvedeným cyklom.

Ďalšími krokmi budú „vybudovanie kvantitatívnych modelov fyzikálnych mechanizmov na systéme viacdekádových oscilácií“ a „monitorovanie toho, ako sa rotácia zmení v budúcnosti“, uviedli Yang a Song. „Očakávame, že v nasledujúcich rokoch a desaťročiach bude jadro rotovať smerom na západ vzhľadom na povrch Zeme,“ uzavrela dvojica. „Seizmické vlny sú stále najlepším spôsobom skúmania, a preto je v tomto ohľade kľúčová nepretržitá prevádzka vysokokvalitných seizmických sietí.“

Zdroj: vice.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať