SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Zloženie poroty súťaže Sony World Photography Awards pre rok 2020 bolo odtajnené

Tlačové správy
0

Odborníci z celého fotografického odvetvia ocenia najlepších umelcov na svete, ktorí sa zaoberajú fotografiou. Ročník 2020 ponúkne štyri nové iniciatívy, ktoré zaistia celosvetovú pozornosť. Putovná výstava diel víťazov ročníka 2019 sa vydá do Talianska, Nemecka, Mexika a Japonska Nové snímky prihlásené do súťažného ročníka 2020 sú k dispozícii na stránkach www.worldphoto.org/press.

1. októbra 2019, Londýn: Organizátor súťaže Sony World Photography Awards 2020, Svetová fotografická organizácia, dnes predstavuje mená porotcov súťaže pre tento ročník.

Medzinárodne uznávaná súťaž je pre fotografov všetkých úrovní z celého sveta významnou príležitosťou, ako sa zviditeľniť, získať uznanie i ocenenie. Prihlásenie do súťaže je pritom úplne bezplatné. V porote ročníka 2020 zasadne rôznorodá zostava odborníkov zastupujúcich múzeá, galérie, umelecké veľtrhy a médiá. Súťaž poskytuje víťazom a fotografom z užšieho výberu výnimočnú platformu, vďaka ktorej získajú publicitu a uznanie. Úspešní účastníci predchádzajúcich ročníkov si zabezpečili zastúpenie v galériách, publikačné zmluvy a široké pokrytie v médiách.

Súťaž profesionálov, v ktorej sa posudzujú ucelené súbory diel, je určená umelcom, ktorí pracujú v najrôznejších odvetviach fotografie a je rozdelená do desiatich kategórií. Hodnotiť ju budú: Claudi Carreras Guillén, nezávislý kurátor, editor a manažér v oblasti kultúry; Touria El Glaoui, zakladajúca riaditeľka veľtrhu súčasného umenia 1-54 Contemporary African Art Fair; Katie Hollander, riaditeľka galérie Annenberg Space for Photography; Gwen Lee, riaditeľka singapurského festivalu fotografie Singapore International Photography Festival a Brent Lewis, redaktor fotografie v The New York Times a spoluzakladateľ Diversify Photo.

Porote profesionálnej súťaže bude predsedať už tretíkrát po sebe obrazový redaktor, kurátor a konzultant Mike Trow, ktorý prináša rozsiahle znalosti histórie a vývoja tejto súťaže. Trow bude tiež kurátorom výstavy Sony World Photography Awards 2020.

Otvorenej súťaži a súťaži pre mladých fotografov bude predsedať Gisela Kayser, generálna riaditeľka a umelecká riaditeľka berlínskej galérie Freundeskreis Willy-Brandt-Haus e.V.  Tim Clark, kurátor, spisovateľ a šéfredaktor 1000 Words dopĺňa porotu súťažného ročníka 2020 ako predseda študentskej súťaže. 

Všetky prihlášky sa dajú podať bezplatne na adrese www.worldphoto.org s nasledujúcimi termínmi  uzávierok:

  • Súťaž pre mladých fotografov: Posledný deň každého mesiaca od júna do decembra 2019
  • Študentská súťaž: 29. november 2019
  • Otvorená súťaž/národné súťaže: 7. január 2020
  • Profesionálna súťaž: 14. január 2020

Porotcovia sa zídu v januári 2020 v Londýne, kde budú o dielach debatovať. Prvé zoznamy mien fotografov, ktorí sa dostanú do užšieho výberu, budú uverejnené 4. februára 2020.  Všetky práce sú posudzované anonymne. Do súťažného ročníka 2019 bolo prihlásených 327-tisíc prác zo 195 krajín a regiónov.

Súťažný ročník 2020 prináša zmeny a predstaví štyri nové iniciatívy

Súťaž Sony World Photography Awards, ktorá tento rok dospela už do svojho 13. ročníka, sa i naďalej mení a vyvíja, aby prepájala komunitu fotografov z celého sveta a ponúkla viac príležitostí tým, ktorí vo fotografickom odvetví pracujú a to najmä na rozvíjajúcich sa trhoch.

Súťažný ročník 2020 prichádza so štyrmi novými iniciatívami. Prvou z nich je nová súťaž pre profesionálnych fotografov z Latinskej Ameriky (Latin America Professional Award), ktorej cieľom je ocenenie ich diel. Súťaž je otvorená pre všetkých fotografov z krajín Latinskej Ameriky, ktorí svoje práce prihlásia do profesionálnej súťaže 2020. Víťaz a vybraní finalisti získajú digitálnu fotovýbavu od spoločnosti Sony a ich diela budú vystavené v roku 2020 v Mexiku.  

Pri príležitosti zahájenia tejto novej súťaže sa bude konať aj výstava diel, ktoré boli prihlásené do ročníka 2019 súťaže Sony World Photography Awards, vrátane zvláštnej výstavy snímok latinskoamerických fotografov, ktoré neboli nikdy predtým vystavované. Táto výstava sa bude konať v múzeu Foto Museo Cuatro Caminos v Mexico City od 3. do 31. 10. 2019. Ďalšie informácie nájdete na stránkach www.worldphoto.org/latin-america-professional-award

V spolupráci so Sony China prichádza súťaž tiež s čínskou národnou cenou pre študentov fotografie.  Táto nová súťaž je otvorená pre všetky akademické inštitúcie pevninskej Číny, ktoré ponúkajú fotografické študijné programy a jej cieľom je vyjadriť uznanie nastupujúcej generácii fotografov. Desať rodiacich sa talentov z radov študentov, ktorí postúpia do užšieho výberu, pôjde do Londýna, kde sa stretnú v boji o titul Študent fotografie roka s ďalšími mladými fotografmi z celého sveta.  Ďalšie podrobnosti nájdete na stránkach www.worldphoto.org/china-national-student-photography-award

Mladí fotografi vo veku 12-19 rokov dostanú v novo prepracovanej  súťaži pre mladých fotografov viac možností, aby mohli upútať pozornosť. Tito fotografi môžu každý mesiac prihlásiť až tri fotografie s rôznymi témami. Túto možnosť majú od júna do decembra, kedy bude každý mesiac vybratý jeden víťaz. Tí sa následne stretnú v súboji o titul Mladý fotograf roka.

Novinkovo bola v rámci profesionálnej súťaže predstavená tiež kategória pre fotografie s témou životného prostredia (Environment category), ktorá potvrdzuje rastúcu dôležitosť tejto témy ako v oblasti umeleckej fotografie, tak i v novinárskej fotografii.

Putovná výstava 2019

Práce víťazov ročníka 2019 a fotografie z užšieho výberu, vrátane diel, ktorých autorom je fotograf roka 2019 Federico Borella, budú i v budúcnosti inšpiráciou pre návštevníkov na celom svete.

Výstava k ročníku 2019 prináša unikátny pohľad na súčasné fotografie z minulého roka. Začala sa v Londýne, kde ju navštívilo 25 000 ľudí, a následne sa presunula do Španielska a Kórey. Teraz sa chystá do Japonska, Francúzska, Talianska a Nemecka. Úplný harmonogram nájdete na stránkach www.worldphoto.org/sony-world-photography-awards/travelling-exhibition.

 

Sony

Všetky autorove články
sony foto fotografia súťaž ocenenie vystava

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať