PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Zneužívaniu umelej inteligencie zo strany hackerov sa nedá vyhnúť

Výskum a vývoj
1

Hackeri by onedlho mohli už onedlho prenikať do vášho počítača pomocou umelej inteligencie. Renomovaný expert na kybernetickú bezpečnosť Bruce Schneier na nedávnej konferencii uviedol, že má obavy z toho, že AI prienikom do počítačových systémov sa nedá vyhnúť. Keďže AI je z pohľadu hackerov čoraz užitočnejšia, môžu byť údaje používateľov a spotrebiteľov podstatne viac ohrozené. Akýkoľvek dobrý systém umelej inteligencie prirodzene nájde možnosti prieniku.

Hackeri už používajú AI na preniknutie do počítačov. Príkladom je kybernetický útok založený na umelej inteligencii proti TaskRabbit v roku 2018, ktorý kompromitoval 3,75 milióna používateľov, ale ukázal sa ako nevystopovateľný. Útočníci pri ňom využili veľký botnet riadený AI, ktorý pomocou podriadených zariadení uskutočňoval masívny DDoS útok na servery TaskRabbit.

Umelá inteligencia sa dá použiť na automatické zhromažďovanie informácií o osobe, napr. dátumu narodenia, bankových a zdravotných informácií, údajov z vodičského preukazu a pod. Môže takisto formulovať sofistikovaný pokus o phishing a doručiť používateľovi e-mail, ktorý sa zdá legitímny. AI možno využiť aj na odhalenie zraniteľností a ich zneužitie oveľa rýchlejšie, ako to dokáže človek, ale aj pružnejšie ako bežný robot. Navyše AI dokáže obmieňať a zlepšovať svoje útoky bez ľudského zásahu.

Môže sa šikovne utajiť a skrývať sa v systéme, v ktorom dlhodobo zbiera dáta alebo podniká útoky. Žiaľ, neexistuje konkrétny spôsob, ako by sa používatelia mohli chrániť pred hackerskými útokmi založenými na umelej inteligencii. Môžu sa len riadiť obvyklými pokynmi: minimalizovať svoju digitálnu stopu, aktualizovať softvér, používať antivírusové programy, používať firewall, sťahovať iba softvér z renomovaných zdrojov, neklikať na odkazy ani prílohy v nevyžiadaných správach.

V budúcnosti musíme byť pripravení na útoky vedené umelou inteligenciou. A keďže AI sa používa aj na kybernetickú bezpečnosť, aj na kybernetické útoky, mohli by sme vidieť systémy AI, ktoré bojujú navzájom. Napríklad na prijatie opatrení proti robotom sa dá AI využiť na identifikáciu nie ľudského správania. No na druhej strane umelú inteligenciu môžu použiť aj roboty na presnejšie napodobňovanie ľudského správania a na obídenie detekčných systémov.

V budúcnosti budú pravdepodobnými pôvodcami hackerských útokov používajúcich AI skupiny sponzorované štátmi. Ak sa AI efektívne využije na hacking, bude to zrejme znamenať ešte viac pokusov o narušenie, ktoré budú ešte sofistikovanejšie. Môže to zasadné mať dôsledky pre jednotlivcov, infraštruktúru, podnikovú špionáž a národnú bezpečnosť.

Zdroj: lifewire.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

bulvar reakcia na: Zneužívaniu umelej inteligencie zo strany hackerov sa nedá vyhnúť

1.6.2021 01:06
Uz prestante pouzivat AI v clankoch, ked neviete, co to je. Chodte na kurz. AI je obycajny program ako kazdy iny uz 20 rokov. Nic nove sa s bulvarnym nazvom AI nestane a nic sa nezmeni.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať