ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Mapa temnej hmoty zobrazuje skryté „mosty“ spájajúce galaxie

4

Nová mapa temnej hmoty v lokálnom vesmíre odhaľuje niekoľko doteraz neobjavených vláknových štruktúr spájajúcich galaxie. Temná hmota je záhadná látka, ktorá tvorí 80 % vesmíru. Vytvára aj kostru toho, čo kozmológovia nazývajú kozmická pavučina. Ide o rozsiahlu vesmírnu štruktúru, ktorá vďaka svojmu gravitačnému vplyvu riadi pohyb galaxií a iného kozmického materiálu. Distribúcia lokálnej temnej hmoty však v súčasnosti nie je známa, pretože ju nemožno merať priamo.

Vedci musia odvodiť jej distribúciu na základe jej gravitačného vplyvu na iné objekty vo vesmíre, napríklad galaxie. Paradoxne je jednoduchšie študovať distribúciu vzdialenej temnej hmoty, pretože odráža veľmi vzdialenú minulosť, ktorá je oveľa menej zložitá. Predchádzajúce pokusy o mapovanie kozmickej pavučiny sa začínali modelom raného vesmíru a potom simulovali vývoj modelu v priebehu miliárd rokov. Táto metóda je však výpočtovo náročná a doteraz nebola schopná priniesť dostatočne podrobné výsledky.

V novej štúdii vedci zvolili úplne odlišný prístup. Pomocou strojového učenia vytvorili model, ktorý na základe informácií o distribúcii a pohybe galaxií predpovedá rozloženie temnej hmoty. Vedci zostavili a vycvičili svoj model pomocou veľkého súboru simulácií galaxií s názvom Illustris-TNG, ktorý zahŕňa galaxie, plyny, inú viditeľnú hmotu i temnú hmotu. Špeciálne si vybrali simulované galaxie porovnateľné s tými v Mliečnej ceste a nakoniec určili, ktoré vlastnosti galaxií sú potrebné na predpovedanie distribúcie temnej hmoty.

Potom použili svoj model na skutočné údaje z lokálneho vesmíru z katalógu galaxií Cosmicflow-3, ktorý obsahuje komplexné údaje o viac ako 17-tisíc galaxiách v okolí Mliečnej cesty – do vzdialenosti 200 megaparsekov. Výsledná mapa lokálnej kozmickej pavučiny je súčasťou dokumentu v časopise Astrophysical Journal.

Mapa postupne reprodukovala známe viditeľné štruktúry v lokálnom vesmíre a identifikovala niekoľko nových štruktúr, ktoré si vyžadujú ďalšie skúmanie, a to vrátane menších vláknových štruktúr, ktoré spájajú galaxie. Naznačuje napríklad, že galaxie Mliečna cesta a Andromeda sa môžu pomaly pohybovať smerom k sebe. Štúdium vlákien temnej hmoty spájajúcich dve galaxie by mohlo poskytnúť dôležitý pohľad na ich budúcnosť.

Zdroj: futurity.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

ako to mozete napisat reakcia na: Mapa temnej hmoty zobrazuje skryté „mosty“ spájajúce galaxie

1.6.2021 13:06
Ako mozete napisat ze temna hmota je zahadna latka a zabera 80% vesmiru? Odkial to preboha cerpate? Naucte sa trochu fyziku. Odkial viete ze ide o hmotu? Ak by to bola hmota, tak su to teda baryony? To viete viac ako fyzici. A kde ste nechali temnu energiu? Opdorucam prednasky doc. Kulhanka na youtube.
Reagovať

temná hmota menej reakcia na: Mapa temnej hmoty zobrazuje skryté „mosty“ spájajúce galaxie

31.5.2021 12:05
myslím, že správne má byť : temná hmota cca 25-30% hmoty vesmíru, cca 5-10% viditeľná hmota a ostatné temná energia
Reagovať

Mapa temnej hmoty... reakcia na: Mapa temnej hmoty zobrazuje skryté „mosty“ spájajúce galaxie

31.5.2021 09:05
... výborná verzia "čiernej diery na peniaze", netreba riešiť klímu, stravu, odpad, prežitie.... všetko je tu tak v poriadku, že možeme kľudne hľadať akési vlákna medzi galaxiami, pričom naše slnko vyhorí skôr, ako sa tu niekto doberie akéhokoľvek užitočného výsledku. Smelo vpred, milí skúmači!
Reagovať

RE: Mapa temnej hmoty... reakcia na: Mapa temnej hmoty...

31.5.2021 19:05
Postreh!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať