PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Zorientujte sa v ponuke obnovených počítačov

0

Nie každý si môže dovoliť kúpiť najnovší počítač, takže veľa ľudí uvažuje o kúpe počítača z druhej ruky. Týmto smerom sa uberajú aj úvahy záujemcov, ktorí riešia dilemu medzi kúpou nového, no menej výkonného počítača alebo staršieho s požadovaným výkonom, prípadne dilemu neznačkový/značkový.

Kúpa použitého počítača však pripomína kúpu „mačky vo vreci“ a kupujúci je často sklamaný. Preto namiesto kúpy použitého počítača odporúčame cenovo citlivým zákazníkom radšej kúpu obnoveného počítača. Pojmy použitý a obnovený si ľudia často mýlia, preto považujeme za potrebné vysvetliť, čo je vlastne obnovený počítač. Firmy, ktoré ponúkajú obnovené počítače, ich vykupujú hlavne od veľkých firiem a takisto z bankového sektora či poisťovní. Nasleduje vyčistenie a prípadná výmena niektorých komponentov. Vykupovanie počítačov z firiem, bánk a poisťovní nie je náhodné. Zariadenia určené do biznisu sa totiž vyrábajú z oveľa odolnejších materiálov ako väčšina na trhu dostupných lacných vyhotovení. Navyše vo finančnom sektore sa počítače preventívne menia oveľa skôr, než začnú javiť známky opotrebovania.

Dôkazom toho, že firmy, ktoré ponúkajú obnovené počítače, ich aj dôkladne testujú, je záruka. Mnohé z nich namiesto zákonom požadovanej 6-mesačnej záruky ponúkajú ročnú alebo dokonca dvojročnú záruku. Zákazník sa môže takto dostať napríklad k notebooku, ktorý ešte pred pár rokmi mal predajnú cenu okolo 1000 eur, iba za 200 – 300 eur. A to sa týka aj renomovaných značiek Dell, Lenovo, HP, Acer, ASUS... Navyše obnovené počítače prispievajú k ochrane životného prostredia, pretože namiesto toho, aby skončili niekde na skládke elektroodpadu, budú ešte niekoľko rokov slúžiť.

Zákazník si buď vyberie z ponuky predajcu, alebo ak potrebuje špeciálnu konfiguráciu, dohodne sa s predajcom na špecifikácii a firma mu poradí alebo dokonca pripraví cenovú ponuku šitú na mieru. Rieši sa aj dizajn, lebo niekto sa chce pochváliť aj vzhľadom zariadenia. Typický príklad je herný počítač alebo počítač v obývačke, v kancelárii u živnostníka, prípadne v rodinnej firme, kde ho vidia zákazníci. Ak budete mať počítač pod stolom, kde ho nik neuvidí, drobné chybičky vzhľadu neprekážajú a zľava na takýto produkt je podstatne vyššia. Každý výrobok je, samozrejme, úplne funkčný a aj v prípade, že je zaradený v kategórii, kde už môže byť trochu poškriabaný, naň platí záruka. Obnovené počítače a notebooky môžete hneď používať. Sú tam nainštalované všetky potrebné ovládače a operačný systém nastavený na slovenský jazyk. Ak nemáte v rámci firmy, prípadne rodiny licenciu na Office 365 Home (po premenovaní Microsoft 365 Family), väčšina firiem predávajúcich obnovené počítače ponúka možnosť doinštalovania kancelárskeho balíka, prípadne antivírusového softvéru, aby ste mohli počítač bezpečne používať.

Obnovené počítače sú vynikajúce napríklad na prácu z domu, pretože poskytujú dostatočný výkon, a keďže sú to produkty renomovaných značiek a dôkladne skontrolované, sú aj spoľahlivé. Nízka cena ich predurčuje aj pre seniorov, teda pre kategóriu, ktorá si nepotrpí na najmodernejší dizajn.

To isté platí aj o monitoroch. Firmy, banky či poisťovne, ktoré ich pred časom kupovali pre svojich zamestnancov, kládli pri výbere určite dôraz aj na ergonómiu a eliminovanie únavy očí. Pripojením monitora s uhlopriečkou 24 palcov, prípadne väčšou k 13 či 14-palcovému notebooku získate za niekoľko desiatok eur úplne iný komfort práce či multimediálnej zábavy. Ak vyberáte monitor k notebooku, uprednostnite taký, ktorý má možnosť pripojenia cez konektor HDMI. Cenovo citliví záujemcovia budú riešiť dilemu, či kúpiť notebook, alebo počítač s monitorom. Ak vám nezáleží na prenosnosti, kombinácia počítača v klasickej skrinke a monitora vás vyjde oveľa lacnejšie ako rovnako výkonný notebook. Ceny obnovených počítačov sa začínajú od 100 eur a monitor s uhlopriečkou 24 palcov kúpite za 70 – 80 eur. V porovnaní s rovnako výkonným notebookom ušetríte 200 až 300 eur, navyše notebook má displej s uhlopriečkou len 14 palcov. Kombinácia počítač + monitor s veľkou obrazovkou v cene od 200 eur je preto jednoznačná voľba pre seniorov.

Po klasickom počítači, ale z vyššej výkonovej triedy siahnu aj používatelia, ktorí preferujú výkonnú grafiku – či už na hry, alebo na aplikácie typu CAD, prípadne na editovanie a renderovanie videa. Grafické karty do počítačov sú podstatne výkonnejšie a zároveň aj lacnejšie než dedikované grafiky v notebookoch vyššej triedy. A ešte je tu zlatá stredná cesta. Pre mnohých zá­ujemcov o domáci počítač na prácu môže byť najlepším riešením počítač typu all-in-one (AiO). Pri takomto riešení je počítač integrovaný v monitore, takže stačí pripojiť klávesnicu a myš a máte na stole kompaktné riešenie bez zbytočných prepojovacích káblov. Cena takýchto ­zostáv sa pohybuje od 300 eur vyššie.

 A na čo si pri kúpe obnovenej výpočtovej techniky treba dať pozor? Nekupujte od firiem, ktoré vám nevedia zaručiť, že bol výrobok plne obnovený a dôkladne testovaný. Preverte si, aká je záručná doba, aby ste v prípade poruchy ­neboli prekvapení, a informujte sa, ako funguje vrátenie výrobku v prípade reklamácie. Rozhodne ­nekupujte výpočtovú techniku tam, kde vám nevedia zaručiť, že dostanete úplne legálnu verziu OS. Nie preto, že by vám záležalo na profite dodávateľov softvéru, ale vo vlastnom záujme. Ak firma, v ktorej chcete kúpiť PC, podvádza v tomto ohľade, kde máte záruku, že nepodvádza vo všetkom?

Ak to zosumarizujeme, kúpou obnovenej výpočtovej techniky od renomovanej firmy získate kvalitný výrobok za výhodnú cenu, a čo je dôležité, s legálnym operačným systémom. Špecializované firmy ponúkajú skontrolované zostavy, ktoré sú úplne zladené, takže sa môžete spoľahnúť na funkčnosť a kompatibilitu. Väčšina predajcov poskytuje na obnovené počítače ročnú, prípadne aj dvojročnú záruku, takže zákazník má istotu, že prípadné skryté chyby budú riadne a včas odstránené. Pri notebookoch sa záruka ­podobne ako pri nových produktoch nevzťahuje na batérie.

Spoločnosť BigON  pôsobí na trhu s repasovanými notebookmi, počítačmi a elektronikou už 14 rokov. Za túto dobu vybavili desaťtisíce objednávok pre jednotlivcov, firmy, štátne inštitúcie či školy. Na všetky repasované počítače ponúkajú záruku ako na nové - 24 mesiacov pre nepodnikateľov, ak sa kupuje na IČO tak je 12 mesiacov. Ak je zariadenie kupované do firmy na IČO, záruka je 12 mesiacov. Všetky produkty, ktoré v e-shope ponúkajú majú na sklade, takže garantujú rýchle doručenie objednávky bez toho, aby niečo objednávali od dodávateľov.

Z ich aktuálnej ponuky vyberáme:

Lenovo Thinkpad E580

Notebook s veľkým 15.6 palcovým displejom je vhodný pre podnikateľov, náročných študentov, do kancelárie aj na voľný čas. Procesor Intel Core i3-8130U s taktovacou frekvenciou 2 GHz v kombinácii s 4 GB RAM a integrovanou grafikou Intel HD Graphics 620 ponúknu aj v súčasnosti dostatok výkonu. Disk má kapacitu 500 GB. Notebook má aj integrovaný snímač odtlačkov prstov, takže vaše údaje budú vždy v bezpečí. Deklarovaná výdrž batérie je 13 hodín, takže vydrží v pohode pracovný, či školský deň.  Používateľ má k dispozícii moderný port USB-C,  2 rýchle porty USB 3.0 a jeden port USB 2.0, HDMI port na pripojenie monitora, či projektora a Ethernet konektor.  Predinštalovaný je operačný systém Windows 10 Pro. Pre čo najpohodlnejšie používanie je notebook vybavený trackpointom a plnohodnotnou klávesnicou s numerickou časťou, ktorá je odolná proti poliatiu tekutinami.

Cena 455 eur (pôvodná cena 1 180 eur)

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár