SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

2× väčší tower s dvojitým sklom

0

K veľmi výkonným zostavám patrí poriadna skrinka. Tá musí mať široké možnosti inštalácie komponentov, funkčné vyhotovenie na vysokej úrovni a trendom dnešnej doby sú i presklené panely s osvetlenými ventilátormi. Obe testované skrinky majú takéto panely hneď dva, okrem bočnice je zo skla i čelo, za ktorým sú vždy tri 120-milimetrové ventilátory na vstupe a jeden na výduchu. Ich spoločným prvkom je prstencovité osvetlenie okolo rotora. Dve podobné skrinky? No, ako sa to vezme. Tých odlišností, rôznych nástrah a záhad je tu viac, než by ste možno čakali.

Chieftec Stalion II (GP-02B-OP)

V čase písania recenzie je tento model dlhodobo v top 5 najpopulárnejších skriniek na Heureke. To zrejme i vďaka atraktívnemu vzhľadu. Sklá sú dymové, čo umožňuje lepšie vyniknúť osvetleným prvkom v počítači. Káble a rôzne súčiastky potom efektne zanikajú a prvý dojem je naozaj pôsobivý.

Z praktických vecí treba vyzdvihnúť výbornú konštrukciu stropnej záslepky. Tá je so skrinkou spojená napevno, zacvaknutá a má efektívny filter. Plusové body si skrinka pripisuje i za štyri porty USB. Spredu je i regulátor na otáčky ventilátorov a osvetlenia LED. Mám tu však isté výhrady.

Po voľbe režimu slow sa zníži napájanie na 5 V, keď sú ventilátory naozaj tiché, no nie všetky sa vždy rozbehnú a počas pár sekúnd napätie „svojvoľne“ stúpne na 7 V. A hoci nejde vyslovene o hlučný chod, k tichému má takisto ďaleko. Zamrzí aj to, že osvetlenie RGB nemožno pripojiť a nastavovať cez základnú dosku, ale rôznymi efektmi nešetrí. Detailisti môžu mať výhrady aj k nerovnomernému osvetleniu. Pri pohľade na ventilátor jasne vidíte, kde je a kde nie je pod svetlovodom dióda. Upozorniť musím takisto na chýbajúci predný prachový filter, čo je pri skrinke za stovku „trestné“.

Interný hub má štyri voľné pozície, no rozširujúci ventilátor musí mať atypický 6-pinový konektor s už obsiahnutým napájaním LED. Škoda i stiesneného priestoru na vedenie kabeláže za ­základnou doskou, 15 mm v kombinácii s nevypuklou bočnicou už môže spôsobovať ťažkosti. Keďže ide o pomerne veľkú skrinku, ktorá pojme veľa komponentov, extra priestor na mohutnú kabeláž by sa hodil.

Objem je podobný ako pri konkurenčnej skrinke SilentiumPC, v rámci 62 litrov však Chieftec pojme i rozšírené dosky E-ATX (do 272 mm). Špecifikácie túto podporu síce neuvádzajú, druhý rad vertikálnych priechodiek na kabeláž je tu práve pre ne. Tak či onak je skrinka pomerne hlboká, to i kvôli výrazne vysunutému sklu. Keby aspoň strop podporoval dlhší než 280 mm radiátor na kvapalinové chladenie.

Nakoniec treba vyzdvihnúť flexibilný a stabilný držiak na grafickú kartu s celkovo robustnú konštrukciu z plechov s hrúbkami 0,8 – 0,9 mm.

„Atraktívna, no v niektorých praktických veciach trochu nedotiahnutá skrinka.“

Parametre:

• Rozmery: 572 × 210 × 520 mm, hmotnosť: 10 kg, použité materiály: oceľ, plast a temperované sklo, podporované dosky: ATX, microATX, Mini-ITX, počet diskových pozícií: 6 (4× 2,5" alebo 2×3, 5"), konektory: 4× USB (2× 3.1 gen. 1 + 2× 2.0), 2× 3,5 mm jack

PLUSY, MÍNUSY:

+ Tvrdené sklá, pevné vyhotovenie, až štyri porty USB, zvládne i dosky E-ATX
- Nedá sa nastaviť statické jednofarebné osvetlenie, nemá predný prachový filter, málo miesta na kabeláž

HODNOTENIE:

Návrh interiéru:  85 %
Spracovanie:  85 %
Chladenie:  80 %
Konektivita: 90 %
Celkovo: 85 %

• Cena: 96 EUR

SilentiumPC Armis AR7X TG RGB

Za rovnaké peniaze sa ponúka alternatíva od Poliakov. Tento model stavia na základe Armis AR7 (recenziu nájdete v minuloročnom novembrovom čísle). Zmien tu nie je mnoho a najvýraznejšie negatíva, ktoré sme kritizovali minule, pretrvávajú. Na strope je slabo držiace magnetické sito, ktoré komplikuje život pri preprave. Za bežných okolností je to funkčné riešenie a chápem, že i výrobne lacné, no v tejto cenovej kategórii už neprimerané.

Čelný panel zíva prázdnotou. Konektivita sa začína dvoma audio jackmi a končí dvoma portmi USB. A bol to práve SilentiumPC, ktorý ešte nedávno osadzoval porty USB v dvojnásobnom počte, k tomu cítačku kariet, dokovaciu stanicu a podobne. Aspoňže vpredu zostal trojstupňový regulátor otáčok (od nízkych cez stredné až po vysoké). Na najnižšom stupni je skrinka naozaj tichučká. Ventilátory sa pripájajú k internému rozbočovaču, ktorý podporuje štandardné 3-pinové ventilátory. Rozstupy medzi konektormi mohli byť širšie, aby sa v prípade potreby zmestili i rozšírenejšie 4-pinové varianty.

Na rozdiel od Chieftecu je rozloženie svetla na ventilátoroch už perfektne rovnomerné, obsiahnutý je už i header RGB a priestoru na vedenie kabeláže je tu pre zmenu možno až priveľa. Medzi bočnicou a podnosom základnej dosky sú takmer až tri centimetre. SilentiumPC s priestorom narábal o trochu efektívnejšie. Armis AR7X TG RGB je síce širšia, ale kratšia a i napriek tomu už podporuje dva 360-milimetrové radiátory (Chieftec iba jeden) a pojme i viac diskov.

Prachový filter tu už nechýba a v porovnaní s konkurenčnou skrinkou je k dobru jedna horizontálna záslepka na rozširujúce karty (dovedna je ich až osem) a dve vertikálne na dvojslotovú grafiku. Riser si však musíte dokúpiť, nie je súčasťou prí­slušenstva. Kovovejší je i plášť. Zatiaľ čo Stalion II má odhliadnuc od prítomnosti skla obe masky celoplastové, vrchná časť SilentiumPC je z hrubého oceľového plechu. Ale zase nemá držiak na grafiku. Ten však má aj tak viac estetický (drží grafiku v rovine) než funkčný charakter. Už i lacnejšie dosky majú sloty PCI Express armované a možnú záťaž ustoja i pri nárazoch počas prepravy.

 

„Slušná, cenovo dostupná a vhodná i na masívne systémy kvapalinového chladenia.“

Parametre:

• Rozmery 518 × 240 × 511 mm, hmotnosť: 9,78 kg, použité materiály: oceľ, plast a temperované sklo, podporované dosky: ATX, microATX, mini-ITX, počet diskových pozícií: 9 (6× 2,5" + 3× 2,5/3,5"), konektory 2× USB 3.1 gen. 1, 2× 3,5 mm jack

PLUSY, MÍNUSY:

+ Tvrdené sklá, tiché ventilátory, pohodlná inštalácia, pevné vyhotovenie, podpora dvoch 360 mm radiátorov, pripojenie RGB LED k základnej doske
- Chudobnejší predný panel, nešikovné stropné sito

HODNOTENIE:

Návrh interiéru:  90 %
Spracovanie: 90 %
Chladenie:  100 %
Konektivita: 80 %
Celkovo: 90 %

• Cena: 96 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať