CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

365.bank prináša ako prvá banka na trhu detskú mobilnú aplikáciu. Chce podporiť finančnú gramotnosť, v ktorej deti zaostávajú

Tlačové správy
1

Deti sa vyznajú v technológiách, no už menej v otázke peňazí. Podľa prieskumu 2muse pre 365.bank má 9 z 10 detí vo veku od 8 do 15 rokov smartfón a využíva mobilné aplikácie. Naproti tomu v oblasti financií žiaci výrazne zaostávajú. Z testu finančnej gramotnosti získali priemernú známku - trojku. Chýbajú im teoretické vedomosti, ale najmä praktické zručnosti. Preto 365.bank prináša ako prvá banka na trhu detskú mobilnú aplikáciu SMARTIE, ktorá má pomôcť zmeniť aktuálnu situáciu a podporiť vedomosti detí v oblasti peňazí.

Z prieskumu 2muse zároveň vyplýva, že dnešné 15-ročné deti dostali svoj prvý smartfón ako 10-ročné. Dnes sa veková hranica posúva smerom nadol a smartfón dostávajú už deti vo veku ôsmich rokov.

„Žijeme v dobe, ktorá sa rýchlo digitalizuje. Súčasná generácia Z je zároveň aj generáciou, ktorá vyrastá s internetom a sociálnymi médiami. Digitálne technológie sú pre ňu absolútne prirodzenou súčasťou denného fungovania a v mnohých prípadoch ich deti ovládajú dokonca lepšie než rodičia,“ hovorí Tomáš Barbarič z 365.bank.

Zatiaľ čo deťom technológie problém nerobia, zaostávajú v otázke správneho chápania peňazí a narábania s nimi. Najviac im chýbajú teoretické vedomosti v oblasti sporení a úverov, ktoré počas testovania zodpovedala správne menej ako polovica (46 %). O niečo viac detí (67%) sa lepšie orientovalo v téme finančných pojmov. Žiakom však chýbajú najmä praktické skúsenosti s peniazmi, a to predovšetkým s platbou kartou, výberom hotovosti a čítaním výpisu z účtu.

Z testovania PISA zároveň vyplýva, že školáci, ktorí majú platobnú kartu či využívajú online bankové služby, dosiahli signifikantne vyššie skóre v teste finančnej gramotnosti než tí, ktorí takúto skúsenosť nemali. Preto 365.bank uvádza na trh detskú mobilnú aplikáciu SMARTIE, ktorej cieľom je prepájať digitálne technológie s edukáciou v oblasti peňazí.

 

Čo je SMARTIE a ako funguje?

SMARTIE je prvá detská banková mobilná aplikácia pre deti vo veku od 8 do 15 rokov, ktorej súčasťou je aj platobná karta a náramok, pričom funguje v dvoch verziách – pre deti a zvlášť pre rodičov. Rodičia môžu využívať niektoré funkcionality nad rámec, aby mali deti pod kontrolu. Aplikácia sa odlišuje aj vizuálnym prevedením a v prípade detí je farebnejšia a hravejšia.

Aplikácia prinesie skúsenosti v oblastiach, v ktorých deti podľa prieskumu 2muse a 365.bank zaostávajú, a to sporenie, alebo porozumenie výpisu z účtu, ale aj mnohé ďalšie ako napríklad históriu transakcií, zablokovanie karty a pod.

Vďaka detským a rodičovským push notifikáciám o každej transakcii má dieťa aj rodič dokonalý prehľad o  platbách a výdavkoch. Súčasťou aplikácie sú aj kvízy v oblasti finančných pojmov postavené na princípe gamifikácie v podobe zbierania bodov. Za tie môže následne dieťa meniť jej dizajn. 

„SMARTIE prináša deťom aj rodičom bezpečnejšiu formu vreckového. Vďaka aplikácii a platbám kartou má rodič lepší prehľad o výdavkoch detí než keby im dal peniaze v hotovosti. Zároveň tento nástroj reflektuje aj digitálne bankové trendy, ktoré sú dnes absolútnou a prirodzenou súčasťou nášho života. Dieťa sa tak rýchlejšie naučí rozumieť elektronickým peniazom a ďalším súvislostiam, čo mu dá výborný základ do jeho finančného života,“ uzatvára Barbarič.

Klienti 365.bank môžu získať platobnú kartu SMARTIE do konca novembra bez poplatku. Neskôr bude v rámci Účtu zadarmo spoplatnená jednorazovou sumou vo výške 10 eur za jej vydanie. V prípade Účtu plus bude detská aplikácia poskytovaná v rámci rozšíreného balíka služieb, a tak ju budú môcť klienti banky získať bez poplatku.

V prípade záujmu môže rodič, ktorý je klientom 365.bank, požiadať o SMARTIE na webe www.365.bank/smartie. Na základe toho bude rodičovi vydaná platobná karta pre dieťa, pričom požiadať si môže dokopy až o tri karty. Následne si z obchodu s aplikáciami stiahne SMARTIE a vytvorí konto. Po aktivovaní aplikácie rodič pridá jedno, maximálne tri deti, ktorým príde push notifikácia, na základe ktorej si aplikáciu aj ony stiahnu a aktivujú.

Platobná karta SMARTIE pritom funguje ako klasická predplatená karta. Prevod na kartu dieťaťa uskutoční rodič platobným príkazom so zadaním variabilného symbolu, ktorý sa považuje za hlavný identifikátor. Rodič nastaví limity a v prípade potreby vie kartu kedykoľvek zablokovať či odblokovať.

Zobrazit Galériu

365.bank

Všetky autorove články

1 komentár

A z čoho by som dala deťom vreckové? Nie to ešte bankomatovú kartu. reakcia na: 365.bank prináša ako prvá banka na trhu detskú mobilnú aplikáciu. Chce podporiť finančnú gramotnosť, v ktorej deti zaostávajú

6.10.2021 13:10
Nejest z čoho dať deťom vreckové. A načo? Nech si nájdu brigádu, ak chcú vreckové. Ak sa neuživia na trhu práce, ich problém. Takto som to mala v mladosti ja od mojich rodičov a takto to budú mať aj tieto moje deti. Je tu kapitalizmus, nie komunizmus. A kto ti dnes čo dá? Vreckové? No zarob si.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať