S_03PaletteBase S_03PaletteBase S_03PaletteBase Advertisement

4× športové bluethooth slúchadlá

0

Popri bluetoothových slúchadlách bez akýchkoľvek káblov čiže s autonómnymi mušľami do každého ucha sa veľkej popularite tešia aj modely s prepojovacím plochým káblom medzi pravým a ľavým akustickým meničom. V porovnaní so slúchadlami so samostatnými štupľami rovnakej kvalitatívnej triedy sú spravidla výrazne lacnejšie. Sú na to dva dôvody. Netreba mať puzdro, v ktorom sa nabíjajú batérie v štupľoch, a na rozdiel od modelov, kde každé slúchadlo komunikuje so smartfónom samostatne, netreba pomerne zložito riešiť synchronizáciu zvuku v ľavom a pravom akustickom meniči. Slúchadlá s prepojovacím káblom majú aj ďalšie výhody. Keď ich nepočúvate, môžete ich mať zavesené okolo krku a niektoré typy sa ešte spoja pomocou magnetov v štupľoch, takže nemôžu spadnúť.

1MORE IBfree Sport

Tieto športové bluetoothové slúchadlá majú na štupľoch odoberateľné silikónové nadstavce s háčikmi, takže držia v ušiach aj pri dynamických športových aktivitách. V blízkosti pravého slúchadla je plastové teleso tlačidlového ovládania s mikrofónom. Tri tlačidlá sú čierne plastové obdĺžnikové a štvrté na zapnutie a párovanie je okrúhle s kovovou povrchovou úpravou v červenej farbe, takže ladí s vonkajším povrchom štupľov. Tie nie sú magnetické, takže po priblížení sa nespoja. Na boku plastového telesa je pod tesniacim krytom nabíjací konektor micro USB. Na jedno nabitie dokážu slúchadlá hrať 7 – 8 hodín. Aby sa minimalizoval vplyv elektromagnetického vyžarovania, bluetoothová anténa je v tomto plastovom telese. Certifikácia IPX6 je záruka odolnosti proti slanému potu aj striekajúcej vode. Komunikácia so smartfónom cez rozhranie bluetooth 4.2 je spoľahlivá, aj keď som mal smartfón vo vrecku spolu peňaženkou, v ktorej bola tieniaca karta na ochranu kreditiek. V slúchadlách sú 10 mm meniče s kovovo-kompozitnou membránou.

Slúchadlá podporujú formát AAC HD, takže aj pri športovaní či turistike môžete počúvať kvalitné nahrávky. Na základe testov počúvania konštatujem, že integrovaný prevodník je pomerne kvalitný a meniče majú miernu prevahu v oblasti basov, aj výšky sú trochu ostrejšie. Pri športových slúchadlách je trochu drsnejší zvuk v súlade s účelom. Počas športovania si málokto bude púšťať operu či zborový spev, takže basy by mohli byť dokonca ešte trochu výraznejšie. Pomocou slúchadiel sa však aj telefonuje, takže je dobré, že to konštruktéri s basmi neprehnali.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Nízka hmotnosť, dobrá fixácia v ušiach
- Nabíjanie cez konektor micro USB

Technické údaje:

Akustický menič ⌀10 mm (frekvenčný rozsah výrobca neuvádza), výdrž batérie 8 hodín, hmotnosť 16 g

Cena: 58 EUR

Huawei FreeLace

Na prepojovacom kábli týchto dizajnovo veľmi vydarených slúchadiel sú dva oválne bloky s metalickým povrchom v rovnakej elegantnej tehlovočervenej farbe, akú majú aj káble a štuple. V jednom bloku je batéria. Zaujímavejší je druhý blok. Ani nie tým, že má tri veľkoplošné tlačidlá na ovládanie hlasitosti, prehrávania a telefonovania a malé tlačidlo na úzkej oválnej časti na zapnutie, ale tento blok má vnútri konektor USB-C, ktorý sa dá rozpojiť. Po odpojení pravého slúchadla máte k dispozícii konektor USB-C, pomocou ktorého slúchadlá nabijete, či už zo zdroja, zo smartfónu, alebo z konektora USB-C ultrabooku. Nepotrebujete teda žiadny nabíjací kábel. Pomocou tohto kábla môžete slúchadlá aj spárovať so smartfónom. Funguje to však len pre smartfóny Huawei a Honor s EMUI 9.0, resp. Magic UI 2.1. Ostatné značky, prípadne smartfóny Huawei a Honor so staršími verziami operačného prostredia spárujete cez nastavenie bluetooth.

Slúchadlá sa vďaka hrubšiemu káblu so silikónovým povrchom pohodlne nosia. Certifikácia IPX5 prezrádza, že sú odolné aj proti striekajúcej vode. Na obale je deklarované použitie kovu s tvarovou pamäťou. Magnety na mušliach, pomocou ktorých sa mušle spoja či už po zložení z hlavy, alebo keď slúchadlá nosíte, no práve nepočúvate, majú aj funkciu odpojenia bluetoothovej komunikácie, čo predlžuje výdrž batérie. Reálna výdrž je 12 – 13 hodín. Rýchle nabíjanie za 5 minút nabije slúchadlá na 4 hodiny. Ovládanie je intuitívne. Približne trojsekundovým pridržaním bočného tlačidla sa aktivuje párovanie, sekundovým tlačidlom sa slúchadlá zapnú alebo vypnú. Z trojice veľkých tlačidiel je stredné v tenšej časti kovového telesa, takže tlačidlá rozlíšite hmatom. To stredné ovláda prehrávanie. Dvojklikom sa presuniete na nasledujúcu a trojklikom na predchádzajúcu skladbu.

Najdôležitejší atribút je, samozrejme, zvuk. Vzhľadom na určenie slúchadiel na outdoor a športové aktivity je kvalita mierne nadpriemerná. Zvuk je vyvážený naprieč celým spektrom počuteľných frekvencií. Frekvenčný rozsah výrobca neuvádza, provizórne meranie frekvenčnej charakteristiky ukázalo rovnomerný priebeh v oblasti stredných tónov. Je to logické, pretože dôležitá funkcia slúchadiel je aj telefonovanie, takže inžinieri sa zamerali na čo najkvalitnejšie podanie hlasu. Dobre funguje aj technológia Wind Noise Reduction na potlačenie hluku prípadného vetra.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, jednoduché nabíjanie, dobrý zvuk
- Párovanie cez konektor len s niektorými smartfónmi

Technické údaje:

Akustický menič ⌀9,2 mm (frekvenčný rozsah výrobca neuvádza), batéria 120 mAh (výdrž 18 hodín), hmotnosť 27 g

Cena: 69 EUR

AKG N200A

Už vybaľovanie týchto slúchadiel je zážitok. V penovej gume je prehľadne rozmiestnená paleta náhradných silikónových vložiek rôznych tvarov s klipsami aj bez nich a výrobca nezabudol ani na nástroj na čistenie. Mušle sú prepojené tenkým káblom s textilným opletením. Nechýba klipsa na skracovanie. Štuple majú magnety, takže keď nepočúvate, môžete ich spojiť. Na oválnom telese z čiastočne pogumovaného plastu sú ovládacie tlačidlá a pod neónovo zeleným plastovým krytom je nabíjací konektor micro USB. Samozrejmosť je mikrofón, takže pomocou slúchadiel môžete aj telefonovať.

Technológia AptX prispieva k lepšej kvalite bezdrôtového prenosu zvuku, aj keď pri športových slúchadlách sa nepredpokladá, že by sa počúvali skladby v hi-res kvalite. Provizórnou metódou prepojenia meracieho mikrofónu s akustickým meničom v štupli som zmeral frekvenčnú charakteristiku. Od 20 Hz do 8 kHz je prekvapivo lineárna s toleranciou ±4 dB. Nad 8 kHz až do 20 kHz sú tri rozkmity v rozsahu – 8 dB až + 12 dB. Maximum + 12 dB je na 10 kHz. Súbeh charakteristík obidvoch mušlí je takmer dokonalý, takže zvlnenie v pásme výšok je charakteristická vlastnosť meničov. Subjektívne je zvuk vyrovnaný a výšky sú perfektné na dosť výrazné podfarbenie zvuku nástrojov vyludzujúcich vyššie harmonické. Slúchadlá vyhovujú požiadavkám štandardu IPx7, čo v praxi znamená, že by mali vydržať ponorenie do vody do hĺbky 1 meter na 30 minút.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci zvuk, bohaté príslušenstvo
- Nabíjanie cez konektor micro USB

Technické údaje:

Akustický menič ⌀8,6 mm; frekvenčný rozsah 20 Hz – 20 kHz; výdrž 8 hodín, hmotnosť 21g

Cena: 129 EUR

AKG N200 NC s potláčaním hluku okolia

Tento model využíva rovnaké akustické meniče ako AKG N200 A. NC v označení tohto variantu znamená Noise Cancelling, čiže slúchadlá majú implementovanú funkciu aktívneho potláčania hluku okolia. Modely s potláčaním hluku potrebujú priestor na elektroniku so signálovým procesorom a batériu schopnú túto elektroniku napájať. Preto ľavé a pravé slúchadlo nie je prepojené káblikom, ale pružným tylovým mostom, ktorý má v strede príjemný pogumovaný povrch. Konce mosta tvoria ohnuté rúrky z kovu s matnou povrchovou úpravou. Na nich sú na obidvoch koncoch ovládacie tlačidlá.

Vľavo sú tri tlačidlá na reguláciu hlasitosti a ovládanie prehrávania hudby. Vpravo je posuvný vypínač a tlačidlo na zapnutie funkcie Ambient Aware, ktorá umožňuje počuť zvuky okolia. Pri zapnutej funkcii potláčania hluku môžete, hoci len slabo, počuť hlas, aby ste v dopravnom prostriedku počuli hlásenia palubného rozhlasu. Po aktivovaní funkcie Ambient Aware sa takisto najviac zosilní pásmo stredných frekvencií a hluky zostanú trochu potlačené. Keďže slúchadlá s potlačením hluku sa často používajú v lietadlách, vlakoch a autobusoch, kde sa budete chcieť pripojiť k zábavnému systému, slúchadlá AKG 200 NC majú možnosť pripojenia aj cez kábel. Pribalený kábel sa k slúchadlám pripája 2,5 mm konektorom jack. V balení je aj redukcia na dva konektory mono jack, ktoré sú v starších typoch lietadiel. Na druhej strane má kábel 3,5 mm konektor, ktorým sa pripojíte k zdroju signálu. Slúchadlá sa nabíjajú pomocou moderného konektora USB-C. Frekvenčná charakteristika je rovnaká ako pri type AKG N200A, teda lineárna od 20 Hz do 8 kHz a s akceptovateľným zvlnením nad 8 kHz. Výdrž na batériu pri pripojení cez bluetooth je 12 hodín a v prípade pripojenia káblom 16 hodín. Keďže slúchadlá umožňujú aj pripojenie cez kábel, mohol som posúdiť účinnosť technológie AptX. Porovnal som zvuk cez kábel pripojený k veľmi kvalitnému DAC prevodníku s predzosilňovačom AudioQuest DragonFly a následne tú istú skladbu streamovanú z NAS cez iPad so slúchadlami pripojenými cez bluetooth. Rozdiel v kvalite sa cvičeným uchom dal rozpoznať, no bol nepatrný.

Technické údaje:

Akustický menič ⌀8,6 mm; frekvenčný rozsah 20 Hz – 20 kHz, výdrž 12 – 16 hodín, hmotnosť 21 g

Cena: 249 EUR

 

Ľuboslav Lacko

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
šport bluethooth sluchadla

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať