SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

4D tlač prináša revolúciu do mnohých oblastí života

Technológie
0

Nie tak dávno bola 3D tlač novinkou. A teraz tu máme 4D tlač, ktorá opäť rozširuje našu schopnosť tvoriť koncepty. Na to, aby sme pochopili 4D tlač musíme sa lepšie oboznámiť s 3D tlačou. 3D tlač pôvodne vyvinul v roku 1984 Charles Hull. No až od roku 2007 sa 3D tlačiarne, ktoré namiesto atramentu používajú vlákna, stávali cenovo dostupnými pre domáceho používateľa. Odvtedy sa postupne zmenšili, zrýchlili, zlacneli a stali sa univerzálnejšími. Prvé 3D tlačiarne boli pomalé, tlač malej 3D figúrky trvala aj 12 hodín.

Dnes už tlačíme 3D domy, náhradné diely, interiérové doplnky, nábytok a mnoho ďalšieho. 4D tlač rozširuje 3D tlač o štvrtý rozmer, ktorý súvisí s časom. To znamená, že štvrté D umožňuje meniť tvar výrobku v priebehu času. Tento dodatočný komponent vytvorí exponenciálny rast možností tlače. Z veľkej časti to bude vďaka materiálom, ktoré sa budú používať, keď sa technológia vypracuje. Materiály budú mať schopnosť ožiť a reagovať na prvky okolitého prostredia. Zatiaľ čo 3D tlač je tuhá, 4D prinesie do konečných výrobkov pohyb bez mechanických systémov.

Inteligentné materiály používané pri 4D tlači budú schopné reagovať na výkyvy tepla, svetla, tlaku a iné vonkajšie podnety. Možnosti využitia 4D tlače sú rozsiahle a rozmanité. V oblasti stavebníctva by sa mohla použiť na výrobu pevných, ale pružných potrubí, ktoré sa pod tlakom vysokého prietoku vody rozťahujú a podľa potreby zmršťujú. Môže poskytnúť materiály na čokoľvek od automobilov cez rakety až po umelé končatiny. 4D technológie by mohli znamenať používanie úplne prírodných materiálov, spoliehanie sa na recyklované zložky.

Predplatné NEXTECH 2021

Táto technológia je ešte len v začiatkoch, ale možnosti, ktoré sa ponúkajú, sú fascinujúce. Siahajú od umelých žíl, ktoré sa rozťahujú a zmršťujú, cez potrubia, ktoré sa samy opravia, keď prasknú, až po topánky, ktoré reagujú na pohyb nohy. 4D tlač je životaschopné riešenie na tlač vo vesmíre alebo v odľahlých oblastiach našej planéty. Táto technológia poskytne tlačiarňam aj väčšiu flexibilitu. Tam, kde sme v súčasnosti obmedzení veľkosťou tlačiarne, sa vďaka 4D tlači môžu výrobky tlačiť v malých rozmeroch a po umiestnení na miesto sa nastavia tak, aby narástli do svojej konečnej podoby.

Bude možné zhotoviť kreslá, ktoré sa roztiahnu, stenty, ktoré sa dajú vložiť do ľudského tela a naprogramovať tak, aby sa otvorili na správnom mieste, ako aj riešenia na núdzové bývanie. Aj keď to znie futuristicky, 4D tlač sa pravdepodobne stane súčasťou nášho každodenného života spôsobom, ktorý si zatiaľ nevieme celkom predstaviť.

Zdroj: inhabitat.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať