SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Deti sa môžu učiť programovať pri navrhovaní vlastného metaverza

Technológie
4

Keď Aidan Chopra a Scott Lininger začali vyvíjať Bluprint, pohlcujúci 3D svet, v ktorom sa deti vo veku od 6 do 11 rokov môžu učiť programovať, uvedomili si, že dávajú deťom nástroje na vytvorenie vlastnej verzie metaverza. Webový portál, ktorý je bezplatný, podporuje deti v tom, aby sa naučili programovať, zatiaľ čo ich avatarov ponorí do sveta, ktorý si samy vytvoria. Takéto metaverzum môže byť naplnené prvkami, ktoré si deti vyberú a vybudujú pomocou modelovania v štýle Minecraftu.

Môžu si vytvoriť prvky ako jednorožce, púštny terén, budovy, mosty, rôzne zvieratá a akékoľvek produkty, ktoré sú vedľajším produktom detskej vývojárskej fantázie. Je to teda platforma pre deti, kde si môžu vytvárať vlastné svety. Zabudovaný videočet umožňuje spoluprácu v reálnom čase s priateľmi a príbuznými, ktorých si dieťa zvolí a pozve prostredníctvom vlastného odkazu. Ak sa priatelia pripoja pomocou odkazu, zobrazia sa ako avatar, ktorý môže komunikovať vo vytvorenom metaverze. Hrať a spolupracovať môže naraz až päť pozvaných osôb.

Srdcom Bluprintu je vlastné integrované programovacie prostredie založené na JavaScripte, vyvinuté špeciálne pre deti. Do režimu programovania vstupujú deti kliknutím v pravom dolnom rohu obrazovky. Tým sa obrazovka rozdelí na obrázok metaverza spolu s úryvkami kódu, ktoré ho vypĺňajú. Deti sa učia kódovať tak, že študujú príklad kódu a registrujú, čo robí.

Vystrihovanie a vkladanie útržkov kódu, aby robil nové veci, umožní deťom meniť ich svet novými spôsobmi. Napríklad zmenu farby oblohy môžu dosiahnuť jednoduchou zmenou príslušných riadkov kódu a opätovným načítaním sveta. V súčasnosti sa plánuje rozdelenie sveta Bluprint podľa úrovne náročnosti programovania.

Začiatočníci môžu začať hraním sa s niekoľkými rôznymi ovládacími prvkami – napríklad naučiť jednorožca odpovedať na jednoduché otázky alebo mať či nemať rád určité jedlá – a až potom prejsť na zložitejšie programovanie. Cieľom Bluprint je zvýšiť dostupnosť, ako aj počet detí, ktoré môže tím osloviť, preto ponúka webový portál. Verejná beta verzia sa očakáva koncom júna.

Zdroj: venturebeat.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Ľupko, ja nedovolím synovi kódovať. Ľudia sa vraždia pre výplaty za programy. Aj ty si sa Ľupko odsťahoval z Bratislavy, reakcia na: Deti sa môžu učiť programovať pri navrhovaní vlastného metaverza

27.2.2022 17:02
Ľupko, ja nedovolím synovi kódovať. Ľudia sa vraždia pre výplaty za programy. Aj ty si sa Ľupko odsťahoval z Bratislavy, kde ťa ako programátora mučili a vydierali. Mysleli si, že zarábaš milión a tak ho od teba pýtali. Neboj sa Ľupko, hneď som to prekukla. A o tých 12 hodinových zmenách v Silikon Valley vieš? Ľupko to je hrôza. Ako môžu takto mučiť deti Ľupko? Dieťa sa má hrať so svojim psíkom, či mačičkou vonká a nie sedieť za počítačom, kde dostane astmu. Toto je smutná aplikácia Ľupko. :-(
Reagovať

RE: Ľupko, ja nedovolím synovi kódovať. Ľudia sa vraždia pre výplaty za programy. Aj ty si sa Ľupko odsťahoval z Bratislavy, reakcia na: Ľupko, ja nedovolím synovi kódovať. Ľudia sa vraždia pre výplaty za programy. Aj ty si sa Ľupko odsťahoval z Bratislavy,

7.3.2022 16:03
Z toho že niekto vie programovať nevyplýva že 12 hodín denne derie stoličku v korporáte. Mať trochu algoritmického myslenia prospeje každému v každej profesii.
Neviem či toto zrovna nadchne deťúrence, aby opustili facebooky a primitívne počítačové hry, ale za pokus to stojí.
Reagovať

Luboslav Lacko je vlastizradca a na deti kasle, radsej ich umuci nezmyslami reakcia na: Ľupko, ja nedovolím synovi kódovať. Ľudia sa vraždia pre výplaty za programy. Aj ty si sa Ľupko odsťahoval z Bratislavy,

27.2.2022 23:02
Luboslav Lacko je vlastizradca a na deti kasle, radsej ich umuci nezmyslami
Reagovať

RE: Redakcia reakcia na: Luboslav Lacko je vlastizradca a na deti kasle, radsej ich umuci nezmyslami

28.2.2022 15:02
Dobrý deň, ďakujeme Vám tu v redakcií za konštruktívnu kritiku ku článku. Preto by sme Vás chceli odmeniť darčekom: vyberte si: tv samsung, monitor aoc, alebo asus rog. Svoje údaje s heslom "Nespokojný" nám pošlite na: lamparen@nextech.sk Ďakujeme, nextech.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať