SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

70 rokov CERN-U - inšpirácia pre budúcnosť

Tlačové správy
0

CERN oslavuje 70 rokov svojej existencie, počas ktorých sa stal najvýznamnejším centrom výskumu elementárnych častíc a štruktúry hmoty na svete, vzorom medzinárodnej mierovej spolupráce na vedeckom poli, motorom vývoja nových technológií a ich transferu do členských krajín a školiacim centrom mladej generácie.ň

SAMSUNG 042024 Advertisement

Pri príležitosti tohto výročia organizuje slovenská komunita fyzikov vysokých energií výstavno-prednáškovú akciu 70 rokov CERN-u - Inšpirácia pre budúcnosť, určenú stredným školám a verejnosti. Konať sa bude v Bratislave 10. - 11. júna vo V-klube a v Košiciach 19.-21. júna v Kulturparku.

„Chceme ukázať fascinujúce možnosti, ktoré CERN otvára pre rôzne odbory," hovorí Pavol Stríženec, predseda Výboru pre spoluprácu SR s CERN, „robíme špičkovú fyziku, ale na to potrebujeme odborníkov z mnohých oblastí. A práve spolupráca s CERN-om umožní stať sa takýmto špičkovým odborníkom."

Výstavná časť je tvorená veľkoplošnými postermi a exponátmi, ktoré návštevníkov oboznámia s elementárnymi časticami vrátane Higgsovho bozónu, s urýchľovačmi a vývojom nových špičkových technológií s ich pozitívnym vplyvom na spoločnosť. Na otázky návštevníkov budú pripravení sprievodcovia z radov študentov a fyzikov častíc.

Program prednáškovej časti bude dopoludnia špeciálne venovaný študentom stredných škôl a sprevádzajúcim učiteľom. Študenti si budú môcť vypočuť prednášky, sledovať zaujímavé fyzikálne pokusy a môžu sa podieľať na stavbe jednoduchých detektorov častíc - hmlových komôr.

Popoludňajšia časť programu bude venovaná širšej verejnosti. V Bratislave bude v pondelok 10. júna večer moderovaná diskusia s Gregorom Marešom, ktorého hosťami budú fyzici pracujúci na výskume v CERN-e: Dr. Lucia Anna Tarasovičová, prof. Stanislav Tokár a Dr. Tomáš Dado. Na úvod diskusie sa diváci môžu zúčastniť v živom prenose na virtuálnej prehliadke CERN-u. V Košiciach je naplánovaná virtuálna prehliadka Dátového centra v CERN-e vo štvrtok 20. júna dopoludnia. 

Časy prednášok, workshopov a ostatných bodov programu nájdete na stránkach:
Bratislava: https://indico.cern.ch/event/1390791/
Košice: https://indico.cern.ch/event/1410756/

CERN

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať