SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

AB IPBox TWO / 4K s Androidom

1

Rodina digitálnych prijímačov radu AB IPBox slovenskej spoločnosti AB-COM, s.r.o. sa rozrastá o ďalšie zaujímavé kúsky. Na rozdiel od predchádzajúcich modelov pracujúcich s OS Linux a jeho nadstavbou Enigma 2 sa však výrobca vydáva tentoraz iným smerom a do oka mu padol operačný systém Android. S verziami tohto systému sa môžete stretnúť aj u niektorých výrobcov televízorov. Android je zaujímavý svojím jednoduchým a intuitívnym rozhraním, na ktoré si používatelia rýchlo zvyknú aj bez dlhého študovania návodov. Celý systém pracuje s aplikáciami, ktoré si môžete sťahovať z aplikačného obchodu, takže jeho funkcie a možnosti sa budú dať aj v budúcnosti rozširovať. Už dnes je na výber napríklad možnosť príjmu operátora Antik, služba YouTube a veľa ďalších. 

Rovnaká aplikácia je aj systém Live TV, ktorý je vlastne nadstavbou umožňujúcou v našom prípade prijímať satelitné vysielanie. Nová rodina androidových digitálnych prijímačov je zatiaľ trojčlenná a nájdete v nej dvojicu dvojtunerových prijímačov AB IPBox TWO a  AB IPBox TWO Combo a jednotunerový prijímač AB IPBox ONE. My sme testovali model AB IPBox TWO s dvojicou satelitných tunerov štandardu DVB-S2X. Model Combo má iba jeden satelitný tuner DVB-S2X a jeden kombinovaný štandardu DVB-C/T2. Výhoda dvoch tunerov spočíva predovšetkým v možnostiach nahrávania. Satelitné transpondéry na zvýšenie vysielacej kapacity a zabránenie rušenia využívajú dve rôzne polarizácie a dve pásma. Ak teda chcete súčasne nahrávať dva programy z rôznych transpondérov, musíte mať TWIN LNB a dvojicu tunerov. Prijímač vďaka tomu dokáže nahrávať dvojicu programov z akýchkoľvek transpondérov.

Popritom môžete tretí program sledovať. Môže byť pokojne z iného transpondéra, ale musí byť v rovnakom pásme a polarizácii ako niektorý z nahrávaných. Ak je druhým tunerom kombinovaný DVB-C/T2, môžete nahrávanie kombinovať zo satelitu aj z terestriálneho alebo káblového vysielania. Napriek miniatúrnym rozmerom má prijímač pomerne široké možnosti konektivity. Tú bezdrôtovú zabezpečuje dvojpásmová Wi-Fi a bluetooth vo verzii 4.0, na zadnej strane potom nájdete dvojicu tunerov, dva konektory USB-A, z toho jeden štandardu USB-3.0, port HDMI, optický S/PDIF, eternet, slot na dekódovaciu kartu a napájací konektor na externý 12 V zdroj. Je tu aj tlačidlo hlavného vypínača. Na ľavej strane je spomínaný slot na kartu microSD. Vpredu je umiestnený farebný LCD TFT displej, ktorý zob­razuje logo stanice a ďalšie údaje, dvojica mikrofónov a tlačidlo zapnutia s kontrolnou LED. 

AB IPBox TWO umožňuje nahrávať na kartu microSD, ktorej slot nájdete na ľavej strane prijímača, na pripojený USB disk, ale aj na sieťové úložisko NAS, prípadne na PC v sieti. Použitie karty microSD je veľmi elegantné, hlavne vzhľadom na to, že kartu v rýchlostnej triede V30 s kapacitou 128 GB dnes už kúpite za necelých 30 eur. Pritom 128 GB vám vystačí orientačne až na 50 hodín záznamu podľa nahrávaného obsahu, už na 32 GB kartu nahráte asi 13 hodín záznamu. Okrem nahrávania je prijímač vybavený aj funkciou Time Shift, ktorá umožňuje nahrávanie sledovaného programu na pozadí a jeho oneskorené sledovanie. Ak vás teda pri pozeraní vyruší napríklad telefónny hovor, môžete stlačiť pauzu a potom pokračovať v sledovaní bez prerušenia ďalej.  Nahrávku z Time Shiftu si navyše môžete aj uložiť. 

Celá inštalácia prijímača je veľmi jednoduchá a bez problémov ju zvládne aj menej skúsený používateľ. Základná obrazovka je ponuka Androidu s náhľadmi jednotlivých služieb, ktoré si, samozrejme, môžete upraviť podľa seba. Prijímač natívne podporuje aj viacero aplikácií na príjem streamovanej televízie IPTV. Stačí nastaviť parametre a môžete pozerať. Do sledovania satelitnej televízie sa dostanete výberom voľby Live TV. Nemusíte však blúdiť v menu, z akéhokoľvek miesta stačí stlačiť dedikované tlačidlo Live TV na diaľkovom ovládači. Ten sám osebe stojí za pozornosť. S prijímačom je totiž spojený cez bluetooth a vďaka vstavanému mikrofónu umožňuje aj hlasové vyhľadávanie.

Ovládačom teda nemusíte priamo mieriť na prijímač, takže ovládanie je oveľa jednoduchšie. Ovládač má navyše výbornú ergonómiu a rozloženie klávesov a patrí medzi najlepšie pri satelitných prijímačoch. Ovládacie menu Live TV je jednoduché a prehľadné. Prijímač poskytuje veľmi kvalitný 4K výstup a podporuje aj HDR formáty HDR10 a HLG. Celé prostredie je svižné a počas testu sme nezaznamenali nijaké anomálie. Bezproblémová je aj funkcia služieb Antik TV HBO GO či Skylink, ktoré si stačí predplatiť a môžete ich plnohodnotne využívať. Žiaľ na službu ­Netflix prijímač nemá licenciu. AB IPBox TWO vyhovie používateľom, ktorí hľadajú ľahko ovládateľný a spoľahlivý prijímač s nadštandardnými funkciami.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduchá obsluha, kvalita obrazu, rýchlosť, možnosti nahrávania, konektivita, bluetooth DO
- Chýba licencia pre Netflix

PARAMETRE:

2× tuner DVB-S2X, procesor: Quad Core, flash: 16 GB eMMC, RAM: 2 GB DDR4, OS: Android 8.0 Oreo, 1× čítačka kariet, LCD displej TFT, 1× HDMI, 1× slot na kartu microSD, 1× USB 3.0 + 1× USB 2.0, zabudovaná Wi-Fi Dual band 2,4 GHz/5 GHz, zabudovaný bluetooth 4.0, video rozlíšenie: 10 bitov, do 3840 × 2160@ 60fps, podpora HDR10, HLG, eternet RJ-45: 10/100 Mb/s, S/PDIF optický, video dekódovanie: ITU-T H.265/HEVC & H.264, ISO/IEC 13818-2 MPEG-2, AVS&AVS+, VP6, VP8, VP9, audio dekódovanie: MPEG I&II, MP3, Dolby Digital Plus, AAC-LC, HE-AAC V1/V2, rozmery: 170 × 100 × 46 mm

Zapožičal AB-COM

Cena: 149 EUR s DPH

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Čo si to tam šepkáte? Že susedku vytrtal cigáN?: 365 banka, vyžerieme vás hneď, len dajte úspory. reakcia na: AB IPBox TWO / 4K s Androidom

16.3.2022 12:03
https://www.nextech.sk/a/365-bank-dosiahla-zisk-vo-vyske-58-3-mil--eur Ošklbali ľudí, nič viac, nič menej, pred bankami sú teraz rady a ľudia húfne vyťahujú úspory. Lebo za chvíľu Rusi zaútočia na Slovensko a vyberú si cudzie úspory oni nukleárnou zbraňou. Ta ňe? Keď idú v EU zavrieť ropovod?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať