ACER ConceptD 9 / Na prácu iba to najlepšie

0

Acer vo svojom rade ConceptD ponúka špecializované, vysokovýkonné modely pre kreatívnych profesionálov, či už ide o konštruktérov, archi­tektov, alebo špecialistov na 3D grafiku, spracovanie videa atď. Tentoraz sa k nám na test dostala najvyššia verzia prenosnej pracovnej stanice koncipovanej ako konvertibilný notebook ConceptD 9. Na test sme mali predsériovú vzorku s trochu nižšou výbavou, ako nájdete v sériových kusoch, ktoré sú v predaji. ­Napriek tomu výkonom veľmi príjemne prekvapila. Poďme však po poriadku.

Prvé, čo na zariadení zaujme, je jeho veľkosť. Rozhodne nejde o kúsok, s ktorým by ste chceli chodiť po služobných cestách. Veľkosť je dôsledkom 17,3" uhlopriečky displeja, ktorý je navyše uchytený v špeciálnom ráme Ezel Aero Hinge, umožňujúcom jeho preklopenie o 180°, vďaka čomu ho môžete používať vo viacerých polohách. V našom prípade je displej s rozlíšením 3840 × 2160 bodov typu IPS, dotykový s antireflexnou vrstvou. Dotyková plocha pochádza od spoločnosti Wacom a k počítaču dostanete aj pero na jej úplné využitie. Klávesnica s kvalitným oranžovým osvetlením je posunutá k spodnej hrane tela a touchpad je vpravo vedľa nej. ­Touchpad má možnosť prepnutia na funkciu číselnej klávesnice, ktorá sa na ňom rozsvieti, a sú pod ním umiestnené dve veľké tlačidlá (ľavé, pravé). Pri tomto type počítačov je ťažké predpokladať, že by niekto bežne pracoval s touchpadom, určite to bude skôr myš, prípadne pero. Hardvérová výbava zodpovedá určeniu zariadenia. Obsahuje najnovšiu 9. generáciu procesorov Intel Core i9 v kombinácii s 32 GB DDR4 RAM a 1 TB disk SSD PCIe NVMe. O grafiku sa stará NVIDIA GeForce RTX 2080. Napriek tomu, že ide o pomerne ­monumentálnu konfiguráciu, v predajnej verzii je notebook vybavený dvojicou 1 TB diskov SSD PCIe NVMe, zapojených v RAID 0, a grafika je zverená profesionálnej karte NVIDIA Quadro RTX5000. Už v testovanej verzii pritom počítač zvláda bezproblémovú prácu so 6K videom bez použitia proxy súborov.

Presunutie klávesnice na spodnú hranu tela je okrem iného spôsobené umiestnením dvojice výkonných ventilátorov, ktoré chladia procesor a grafickú kartu, v hornej časti. Ventilátory využívajú firemnú technológiu Aero Blade 4 so špeciálne tvarovanými kovovými lopatkami. Tie zabezpečujú vysokú účinnosť chladenia pri nízkej hladine hluku. Konštruktéri sa pri ich konštrukcii inšpirovali tvarom koncových častí krídel sovy. Chladiaci systém je naozaj veľmi účinný. Ani pri najvyššom zaťažení pri náročných hrách alebo 3D benchmarkoch v 4K rozlíšení sa vrchná strana počítača nezohrievala, mala iba pár stupňov nad ­izbovou teplotou a ventilátory v najvyššej záťaži iba jemne šumia. Displej možno vďaka špeciálnemu závesu otvoriť ako pri klasickom notebooku, ale aj predsunúť tak, že jeho hrana sa končí hneď za klávesnicou, prípadne úplne pretočiť a položiť na klávesnicu a pracovať na ňom iba dotykovým perom ako na tablete. Dodávané pero Wacom EMR rozlišuje 4096 úrovní tlaku a veľmi dobre tak poslúži aj pri kreslení, maľovaní, písaní poznámok či zvýrazňovaní oblastí pri pracovných prezentá­ciách. Pero má magnetické telo, pomocou ktorého ho môžete pripevniť na notebook.

Pracovná stanica sa, samozrejme, nezaobíde bez dostatočnej konektivity. Acer tu nenecháva nič na náhodu a možnosti pripojenia sú veľmi obsiahle. Začínajú sa pri dvojici klasických USB 3.1 gen. 1, pokračujú dvojicou USB-C, jeden vo verzii USB 3.1 gen. 2 s podporou Thunderbolt 3, DisplayPort aj Power Delivery. Nájdete tu aj plnoformátový HDMI a DisplayPort, vstup mikrofónu aj výstup na slúchadlá a, samozrejme, gigabitový eternet. S eternetovými radičmi Killer Wi-Fi 6 AX1650 Ethernet Controller, Killer Ethernet E3000 a rozhraním Killer Control Center 2.0 máte plne pod kontrolou aj bezdrôtové pripojenie. Samozrejmosť je aj pripojenie bluetooth. Trocha zamrzí iba nepraktické umiestnenie napájacieho konektora priamo vzadu. Vzhľadom na veľkosť zariadenia veľa po­užívateľov využije jeho posunutie viac dozadu, tu je však pripojený pomerne hrubý napájací kábel, takže potrebujete asi 15 – 20 cm miesta. Pochopiteľne, kábel potrebovať určite budete. V tejto kategórii práca na batériu spočíva v pozretí e-mailov a krátkej návšteve internetu. Pri bežnej kancelárskej práci energia batérie vystačí asi na 1:30 – 1:50 hodiny. Napájací kábel navyše používa iba klasický okrúhly konektor, ktorý aj napriek pomerne veľkej hrúbke dôveru príliš nevzbudzuje.

Kvalita obrazu je excelentná. Displej sa vyznačuje špičkovým farebným podaním so 100 % pokrytím farebného priestoru Adobe RGB a priemernou farebnou odchýlkou δE menšou ako 1. Príjemné prekvapenie je aj zvuková stránka. Vstavané reproduktory podávajú výborný výkon s kvalitným zvukom a dokonca náznakom basov. Ten pravý zážitok sa však dostaví po pripojení kvalitných slúchadiel. Zvukový procesor s technológiou WAVES/Maxx Audio podporuje 360° priestorový zvuk, s ktorým si vychutnáte filmy aj vaše obľúbené hry.

Napriek tomu, že sme ConceptD 9 nemali v najvyššej predajnej konfigurácii, aj testovaná verzia patrí medzi najvýkonnejšie notebooky, aké sa dnes dajú kúpiť, a výkonnostné benchmarky ho radia na rozhranie medzi hernými notebookmi a výkonnými hernými PC zostavami. Z hľadiska výkonu má na trhu asi dvoch-troch konkurentov, všetkých však prekonáva ďalšou výbavou a funkciami. Ak potrebujete prenosnú pracovnú stanicu, ide v súčasnosti v podstate o bezkonkurenčnú voľbu. Pravda, zadarmo to nebude.

Parametre:

• ConceptD 9 Pro (CN917-71P-94B3), Windows 10 Professional, 64 bitov, Intel Core i9-9980HK, 32 GB DDR4 2666 MHz (dva 16 GB moduly) – 2× 1 TB PCIe NVMe SSD - RAID 0, 17,3", dotykový panel UHD IPS Pantone Valedated + Acer Active Pen s technológiou Wacom EMR, NVIDIA Quadro RTX5000 16G-GDDR6 14 Gb/s, Wi-Fi 6 INTEL AX1650 2×2 AX + BT M.2 Killer DoubleShot, kamera Pro – FHD, jantárové podsvietenie, 1× port Thunderbolt 3, USB Type-C (USB 3.1 gen. 2), DisplayPort cez USB-C, 1× port USB Type-C (USB 3.1 gen. 1), 2× USB 3.1 gen.1, 1× port USB 2.0, DisplayPort 1.4, HDMI 2.0 s HDCP, 4 stereofónne reproduktory s technológiou Waves MaxxAudio, MaxxBass, MaxxVolume, MaxxDialog a 3D audio pomocou Waves Nx, 72 Wh, 4670 mAh Li-ion batéria, adaptér 330 W, hmotnosť 4,5 kg

• Benchmarky – testovaná verzia (1× 1 TB SSD, NVIDIA GeForce RTX2080): 3D mark Time Spy: 9815; 3D mark Time Spy Extreme 4K: 4322; PC Mark 10 Extended: 8473; VR Mark Orange room: 11 795

• Cena: 6104 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, dizajn, klávesnica, konštrukcia, konektivita, dotykové pero
- Zle umiestnený konektor napájania

HODNOTENIE:

Výkon: 100 %)
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 98 %

 

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať