SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

AOC AGON AG275QZ / Rýchly ako blesk

0

Monitory AOC sú známe predovšetkým svojím výborným pomerom medzi cenou a úžitkovou hodnotou. V tomto svetle sa nový AOC AGON AG275QZ javí v trochu inej perspektíve. Nie preto, že ide o herný monitor, tie sú často zaujímavé aj pre ľudí, ktorí potrebujú pracovať, pretože podporujú vysoké obnovovacie frekvencie, často používajú kvalitné panely a ponúkajú vysokú svietivosť, neraz aj s kvalitným režimom HDR. Novinka sa však vymyká predovšetkým svojou cenou presahujúcou 630 eur. Bol som preto zvedavý, čo za túto cenu monitor ponúkne.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

Odpoveďou je, že väčšinu vecí, ktoré nájdete aj v iných prémiových monitoroch. Používateľ si tak môže vychutnávať 98 % pokrytia farieb DCI-P3, 10-bitovú farebnú hĺbku, latenciu 1 ms, HDR a vynikajúcu obnovovaciu frekvenciu až 270 Hz. Celé je to, ako už je pri rade AGON zvykom, zabalené v peknom, z prednej strany minimalistickom dizajne s minimálnym rámčekom, ktorý v spodnej časti v strede narúša iba embosované červené logo AGON. Zo zadnej strany si ho určite nepomýlite. Typické červené vzory s červeným ovládacím joystickom dopĺňa matné čierne pozadie. Tieto prvky však nie sú príliš krikľavé, takže si ho viem predstaviť v kancelárii bez toho, aby ste ho museli maskovať. Panel je trojstranný bez rámčeka, čo je ideálne na umiestnenie dvoch alebo viacerých vedľa seba, pretože minimálne rámčeky na bočnej a hornej strane znamenajú, že to, na čo sa pozeráte, je takmer celá obrazovka. Vďaka technológii IPS s veľkými pozorovacími uhlami ho navyše môžete používať aj na výšku. Porty sú ukryté vo výreze pod zadnou stranou, takže nie je ľahké sa k nim dostať bez manévrovania s obrazovkou, ale tu prichádza na pomoc možnosť otočenia o 90 stupňov. Portov je tu veľa, podobne ako na väčšine monitorov AOC, takže čokoľvek potrebujete zapojiť, pravdepodobne to tu budete môcť. Vďaka dvom portom HDMI a dvom DP budete môcť monitory reťaziť alebo pripojiť k počítaču/notebooku spolu s pridaním ďalšieho monitora do zostavy. Ovládací joystick je umiestnený vpravo vzadu, takže naň síce nevidíte, ľahko ho však nahmatáte a po chvíľke cviku zistíte, že ide o jedno z najlepších ovládaní na monitoroch. Ponuka na obrazovke navyše dáva jasné pokyny, čo robiť v každej fáze.

Monitor poskytuje naozaj výborný obraz. Pokrytie farieb s 97 % farebného priestoru DCI-P3 a 10-bitovou farebnou hĺbkou, s ktorou monitor obsiahne až 1,07 miliardy zobrazovaných farieb, je pôsobivé. Kontrast je 1000:1, čo nie je úplne špičková hodnota, ale svoju úlohu určite splní. Pokiaľ ide o význam pre tvorcov, snímková frekvencia a latencia môžu byť užitočné najmä pre strihačov videa, filmárov a animátorov. Monitor má niekoľko zaujímavých funkcií pre hráčov vrátane maximálnej snímkovej frekvencie 270 Hz (musíte po­užiť DisplayPort, HDMI dosahuje maximálnu frekvenciu 144 Hz), vyhradené herné režimy s názvami RTS, FPS, Racing, Gamer 1 a Gamer 2 (ktoré sa dajú prispôsobiť a nastaviť) a HDR, ktoré zvyšuje jas na viac ako 400 nitov. Rýchlosť reakcie GTG je 1 ms a latencia pohyblivého obrazu (MPRT) klesá až na 0,5 ms, čo sú elitné hodnoty. Maximum statického jasu som nameral na hodnote 419 nitov, čo prekračuje výrobcom sľubovaných 400 nitov. K dispozícii sú štyri režimy HDR, ktoré optimalizujú obrazovku na rôzne spôsoby použitia: DisplayHDR, HDR Picture, HDR Movie a HDR Game. Každý z nich ponúka jemne odlišné vyváženie farieb a kontrast, ale dostatočné na to, aby sa oplatilo prepínať medzi režimami podľa toho, či pracujete, sledujete film alebo hráte nejakú strieľačku.

Otázkou je, či sa kúpa takéhoto monitora oplatí. Ak ste iba príležitostný hráč a hľadáte niečo lacnejšie, toto asi nebude tá správna voľba. No ak hľadáte atraktívny herný monitor s prémiovými funkciami na úrovni e-športu, výborným obrazom a veľkými možnosťami konektivity, prípadne sa e-športom venujete profesionálne, rozhodne stojí za úvahu. S frekvenciou 270 Hz a superrýchlou reakciou na trhu za túto cenu veľa konkurencie nemá.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, rýchlosť panela, obnovovacia frekvencia 270 Hz, dizajn, konektivita
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Veľkosť obrazovky: 27 palcov (68,6 cm), typ obrazovky: IPS, rozlíšenie: 2560 × 1440, jas: 400 nitov, kontrast: 1000:1, reakcia pixelov: 1 ms (GTG), 0,5 ms (MPRT), obnovovacia frekvencia: 60 – 270 Hz (DP), vstupy: 2× DisplayPort 1.4, 2× HDMI 2.0, 1× HDCP, 4× USB-A 3.2 (downstream), 1× port USB na rýchle nabíjanie, zvukový výstup, nastavenie: náklon -5/23°, otočenie ± 90°, otočenie -20/20°, nastavenie výšky 150 mm, hmotnosť: (so stojanom) 5,81 kg, rozmery: (so stojanom) 613 × 561 × 231 mm

• Cena: 633 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať