SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Zyxel WAX640S-6E / Trojpásmový prístupový bod pre Wi-Fi 6E

0

V technických parametroch smartfónov, notebookov a ďalších zariadení sa čoraz častejšie uvádza konektivita Wi-Fi 6E. Tento najnovší štandard bezdrôtovej komunikácie využíva frekvenčné pásmo 6 GHz, ktoré sa vyznačuje vyššou priepustnosťou než pásma 5 GHz a 2,4 GHz, používané pre Wi-Fi 6. Prívlastok E v praxi znamená vyššiu prenosovú rýchlosť a nižšiu latenciu.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

Vyššiu prenosovú rýchlosť oceníte hlavne v kancelárskych budovách, v ktorých sídlia desiatky firiem a každá má vlastnú sieť Wi-Fi, pričom tie sú koncentrované v malom priestore, takže sa logicky ovplyvňujú. Rovnako v priestoroch, kde je vysoká koncentrácia ľudí, napríklad v konferenčných či nákupných centrách, na letiskách, veľkých vlakových a autobusových staniciach a takisto na rôznych podujatiach. Nižšia latencia čiže oneskorenie je potrebné napríklad na ovládanie robotov, na videokonferencie, virtuálnu a rozšírenú realitu a ďalšie podobné scenáre. Firmy čoraz častejšie využívajú na videokonferencie 8K rozlíšenie, kde je nevyhnutná vysoká prenosová rýchlosť. Rovnako aj využívanie mnohých cloudových služieb predpokladá spoľahlivé pripojenie s vysokou prenosovou rýchlosťou a nízkou latenciou. Do úvahy treba brať aj budúce výzvy. Pokrytie Wi-Fi 6E začínajú budovať aj firmy, ktoré v súčasnosti vystačia s Wi-Fi 6, ale perspektívne v súlade s rozvojovými plánmi budú potrebovať rýchlejšie a spoľahlivejšie bezdrôtové pripojenie. Wi-Fi 6E môže takisto posilniť možnosti súčasných sietí, keď inštalácia prístupových bodov štandardu Wi-Fi 6E na kľúčových miestach efektívne pomôže zlepšiť pokrytie.

Prístupový bod WAX640S-6E umožňujúci pokrytie signálom Wi-Fi 6E súčasne vo všetkých troch pásmach (2,4 GHz, 5 GHz aj 6 GHz), je vlajkovým zariadením Zyxelu. Využíva technológiu internej smart antény, ktorá účinne eliminuje rušenie signálu, čím prispieva k plynulosti a spoľahlivosti pripojenia. Prívlastok smart znamená, že anténa nepretržite monitoruje pripojenie a priebežne prispôsobuje svoju vyžarovaciu charakteristiku.

V novom pásme 6 GHz, ktoré netrpí vzájomným rušením kanálov, takže v porovnaní s 5 GHz poskytuje viac než dvojnásobnú priepustnosť, samozrejme, fungujú všetky technológie známe z Wi-Fi 6, teda OFDMA, MU-MIMO a BSS Coloring. Zyxel WAX640S-6E disponuje anténnym systémom 4×4 v pásme 6 GHz, 2×2 v pásme 5 GHz a 2×2 v pásme 2,4 GHz. Streamy 4×4 v pásme 6 GHz pomáhajú zvyšovať maximálny zisk pri využití technológií Transmit Beamforming a MIMO. Teoreticky dosiahnuteľná prenosová rýchlosť je až 7,8 Gb/s. Trojpásmový prístupový bod bol veľkou výzvou aj pre konštruktérov. Kanál s najvyššou frekvenciou v pásme 5 GHz pre EÚ má 5,725 GHz a kanál s najnižšou frekvenciou v pásme 6 GHz má 5,925 GHz, čo je rozdiel len 200 MHz. V pásmach pre USA je to dokonca len 50 MHz, preto bolo treba navrhnúť sofistikovaný RF filter, ktorý zabraňuje vzájomnému rušeniu a zaručuje spoľahlivý výkon vo všetkých kanáloch a v oboch pásmach súčasne. Riešenie BandFlex umožňuje prístupový bod WX640S-6E konfigurovať pre pásmo 5 GHz alebo 6 GHz, takže sa hodí pre aktuálne pásmo 5 GHz a zároveň je pripravený na budúce využitie v pásme 6 GHz.

Prístupový bod je kompatibilný s riešením NebulaFlex Pro, takže správcovia sietí majú tri možnosti, ako ho spravovať – samostatne, pomocou riadiaceho zariadenia, ako sú napríklad bezpečnostné brány, alebo prostredníctvom cloudovej platformy Nebula. Môžu si teda vybrať spôsob, ktorý najlepšie vyhovuje ich potrebám. Správcovia sietí ocenia jednoduchosť, modulárnosť, flexibilitu, zníženie IT rizík a úsporu nákladov, ktorú prináša komplexné riešenie Just Connect s platformou Nebula na správu sietí v cloude.

Výrobca pamätal aj na inštaláciu a v balení je okrem držiaka na upevnenie na stenu aj priesvitný ochranný kryt, ktorý chráni zariadenie pred ušpinením počas montáže. Zyxel WAX640S-6E sa dodáva bez napájacieho zdroja, pretože primárne sa predpokladá napájanie po eternetovom kábli s využitím technológie PoE (Power over Ethernet). Samozrejme, zariadenie má aj konektor na pripojenie 12 V zdroja a konektor RJ-45 na pripojenie zariadenia pomocou kábla. Na lepšiu ochranu je na zadnej stene aj svorka na pripojenie uzemnenia.

Keďže som nemal k dispozícii router s podporou PoE ani injektor, napríklad Zyxel PoE12-60W, pri testovaní som prístupový bod napájal z laboratórneho zdroja. Na štítku zariadenia je uvedené napätie 12 V a prúd 2,5 A. Typický odber pri zaťažení, ktoré som v domácej sieti dokázal vygenerovať, bol 22 W. Na konfiguráciu som použil aplikáciu Nebula Mobile. Spárovanie je jednoduché, aplikácia naskenuje QR kód na štítku zariadenia. Na úvodnú konfiguráciu môžete použiť aj internetový prehliadač (http://1.1.1.1 alebo setup.zyxel.com). Prístupový bod som testoval s vysokorýchlostným optickým pripojením so smartfónom Samsung S23 a herným notebookom ROG Strix Scar 18. Obidve zariadenia podporujú Wi-Fi 6E. Do konektora LAN1 som pripojil NAS Server Synology DS920+. Na vzdialenosť 8 m som s herným ­notebookom dosahoval prenosové rýchlosti 1140 Mb/s. Prístupový bod som nemal možnosť testovať s veľa používateľmi v priestoroch, kde je niekoľko sietí Wi-Fi, a rýchlosť prenosu bola limitovaná rýchlosťou internetového pripojenia a rýchlosťou diskov v NAS serveri. Preto tento výsledok má podobnú výpovednú hodnotu, ako keby som konštatoval, že kamión uvezie cestovnú tašku. Moja testovacia zostava poslúžila jedine na potvrdenie fungovania a pokusy s konfiguráciou.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Trojpásmová prevádzka vrátane 6 GHz pásma, vysoká prenosová rýchlosť, viac možností konfigurácie, jednoduchá a efektívna správa v podnikovom prostredí
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Štandard 802.11b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E); pásma a prenosové rýchlosti 2,4 GHz: 575 Mb/s, 5 GHz: 2400 Mb/s, 6 GHz: 4800 Mb/s; podpora MU-MIMO, PoE; rozmery 270 × 150 × 47 mm, hmotnosť 900 g

• Cena: 756 EUR

• Viac info: www.zyxel.sk

HODNOTENIE: 10/10

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať