PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

ASUS Zenbook 14 Flip OLED konvertibilný notebook s OLED displejom

0

ASUS u najnovších notebookov vsadil na žiarivé farby, šetrnosť k zraku a iné pozitívne vlastnosti OLED displejov. Takýto displej využíva aj horúca novinka – konvertibilné zariadenie ASUS Zenbook 14 Flip OLED. Na testovanie som mal k dispozícii model UN5401Q, ktorý má dotykový displej s rozlíšením marketingovo označovaným 2.8K.

Typickou dizajnovou črtou je logo ASUS na veku displeja  okolo ktorého je veľmi jemný elegantný výbrus v tvare sústredných kruhov. Konvertibilné zariadenie s kĺbmi ErgoLift umožňujúcimi preklopiť displej o 360 stupňov poskytuje širokú variabilitu využívania, nielen ako klasický notebook, alebo tablet, ale zaujímavé sú aj medzipolohy typu „stojan“, či „stan“. Vzhľadom k relatívne nízkej hmotnosti je poloha tablet komfortná hlavne pri držaní na kolenách.   

Zariadenie napriek malej hrúbke a nízkej hmotnosti spĺňa náročné požiadavky vojenského štandardu odolnosti MIL-STD-810H.

Klávesnica je podsvietená, môžete si nastaviť tri úrovne intenzity. Chod kláves je tichý a presný. Potešil ma pravý stĺpec kláves užitočných hlavne pri editovaní textov a tabuliek. Je to silno návykové, pristihol som sa, že som tieto klávesy potom intuitívne hľadal na svojom notebooku.  

Pre ľudí pracujúcich s tabuľkami, či dokumentmi obsahujúcimi veľa čísel bude dôležitou pridanou hodnotou tohto zariadenia technológia ASUS NumberPad 2.0, čiže možnosť prepnutia touchpadu do režimu numerickej klávesnice. Symboly sú zobrazené s bielym LED podsvietením. Aj v tomto režime fungujú zároveň gestá na pohyb kurzora. Povrch touchpadu je hladký a prsty sa po ňom dobre kĺžu. Konštruktéri počítali s tým, že najčastejšie sa zariadenie bude využívať ako notebook, preto tlačidlo na zapnutie/uspatie s integrovaným snímačom odtlačkov prstov neumiestnili nabok, ale vpravo hore do klávesnice. Snímač umožňuje rýchle a bezpečné prihlasovanie pomocou Windows Hello.

Dotykový NanoEdge OLED displej s uhlopriečkou 14" a rozlíšením 2880 x 1800 pixelov je hladký a lesklý, takže pri práci napríklad oproti oknu budete zrejme chvíľu hľadať polohu a sklon displeja aby sa vám jasná plocha na displeji nezrkadlila. Pomer strán 16:10 poskytuje viac priestoru v zvislom smere, čo sa hodí hlavne pri práci s dokumentmi a znižuje potrebu scrollovania počas práce. Technológia OLED vyniká nielen brilantným podaní farieb, ale aj verným zobrazením čiernej farby Výrobca deklaruje 100 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3, takže používatelia majú k dispozícii širokú škálu odtieňov a verné podanie farieb. To dosvedčuje aj certifikácia PANTONE Validated.

Na svoje si prídu aj používatelia, ktorí pri robení poznámok uprednostňujú rukopis, prípadne si radi robia poznámky. ZenBook Flip 14 OLED má dotykový displej a súčasťou balenia je aj stylus, ktorý rozoznáva 4096 úrovní prítlaku. Práve tu sa naplno prejavia výhody koncepcie s možnosťou preklopenia displeja do polohy tablet. V polohe „na výšku“ sa veľmi dobre píše a kreslí tak na stole, ako aj na kolenách. Stylus je napájaný z vlastnej AAAA batérie.

Osemjadrový procesor AMD Ryzen 7 5800H je vyrábaný 7 nm technológiou, pri bežnej záťaži  je taktovaný na 3,2 GHz, pričom rozsah pracovnej frekvencie je od  2,9 až do 4, 2 GHz. K dispozícii má 16 GB RAM. Zariadenie využíva integrovanú grafika AMD Radeon Graphics. Chladenie ASUS IceCool Plus maximalizuje výkon v tenkom a ľahkom šasi, pričom používatelia si môžu vybrať z troch režimov výkonu v aplikácii MyASUS. Režim výkonu maximalizuje výkon a chladenie pre aktivity náročné na výkon, štandardný režim inteligentne optimalizuje výkon, chladenie a spotrebu pre každodenné úkony a tichý režim zabezpečuje chladnú a nehlučnú prevádzku s dôrazom na šetrenie energie. Batéria s kapacitou 63 Wh vydrží pri primeranom jase osvetlenia a práci vo Worde 9 –11 hodín. V balení je 100 W USB-C nabíjačka

Používateľ má k dispozícii plnohodnotnú portovú výbavu vrátane USB-A portu, dvoch USB-C portov, štandardného HDMI portu, čítačky microSD kariet a audio jacku. Intel WiFi 6 konektivitu zlepšuje technológia ASUS WiFi Master Premium s funkciami ASUS WiFi Stabilizer pre zníženie rušenia a ASUS WiFi Smart Connect pre pohodlné a bezproblémové bezdrôtové pripojenie.

Kvalita aj hlasitosť zvuku je pomerne dobrá, aj keď v oblasti nízkych tónov reproduktory Harman Kardon robia čo môžu, vzhľadom k rozmerom zariadenia sa o basoch nedá hovoriť. Na bežné používanie, napríklad pozeranie filmu interné reproduktory úplne postačia

Verdikt: Ľahké, tenké a výkonné konvertibilné zariadenie s OLED displejom pre náročných používateľov

Technické údaje: Procesor: AMD Ryzen-7 5800H (Cezane 8-jadier /16-threadov, 20 MB cache, 2,9 GHz turbo frekvencia do 4.4 GHz); 16 GB RAM LPDDR4, 512 GB M.2 PCIe Gen3 SSD disk, grafika AMD Radeon Graphics; displej: 14 palcový OLED dotykový s podporou stylusu, rozlíšenie 2.8K (2880 x 1800 px) (16:10) 550 nitov, 90 Hz, odozva 0,2 ms, gamut 100% DCI-P3, VESA CERTIFIED  HDR True Black 500, 1.07 miliardy farieb,; konektivita: 802.11ax dual band, Bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 11; konektory: 2 x USB 3.2 Gen 2 (Typ-C) support display / power delivery, 1 x USB 3.2 (Typ-A), HDMI, microSD slot; batéria 63 Wh,  rozmery  311 x 2223 x 15,9  mm, hmotnosť 1,4 kg . Cena: od 999 eur v závislosti od konfigurácie

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať