SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Nová technológia umožní nabiť batérie na 60 percent kapacity už za 6 minút

Technológie
0

Vedci v Číne prišli s technológiou, ktorá sa označuje ako „extrémne rýchle nabíjanie“ (extremely fast charging). Vďaka nej lítiovo-iónová batéria dosiahne 60 % kapacity za menej ako šesť minút. Tento objav by mohol byť významný pre svet elektromobilov, kde čas dobíjania výrazne zaostáva za časom tankovania vozidiel so spaľovacím motorom. Práca výskumníkov z Čínskej univerzity vedy a techniky sa zameriava na anódu, čo je jedna z dvoch elektród v lítiovo-iónovej batérii. Prepracované anódy by mohli ponúknuť veľké výkonnostné výhody, medzi ktoré patrí udržanie oveľa väčšieho množstva energie a oveľa rýchlejšie nabíjanie.

Jedna zo zaujímavých skúmaných možností je nahradenie zmesi grafitu a medi čistým kovovým lítiom, čo by mohlo umožniť až desaťnásobne vyššiu kapacitu. Medzi ďalšie zaujímavé príklady patrí zavedenie experimentálnych nanosfér do anódy na zvýšenie kapacity, prípadne jej úplné odstránenie, aby sa vytvorila menšia a lacnejšia batéria. Autori tejto novej štúdie sa snažili zlepšiť štandardnú anódu navrhnutím novej poréznej architektúry s grafitovými časticami určitej veľkosti, roztrúsenými po celom povrchu.

Zámerom bolo vyriešiť neusporiadanosť dnešných anód, ktoré majú medzery znemožňujúce rýchle nabíjanie, a to pomocou teoretického modelovania na úrovni častíc s cieľom určiť optimálne usporiadanie. Po ideálnom rozložení častíc rôznych veľkostí a priestorov v anóde tím pridal aj medené nanodrôty a medený povlak a použil ohrievacie a chladiace procedúry na vytvorenie svojho nového komponentu. Táto anóda bola začlenená do štandardnej lítiovo-iónovej batérie a umožnila jej nabitie na 60 % za 5,6 minúty a na 80 % za 11,4 minúty. Výskum bol uverejnený v časopise Science Advances.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať