SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Aceleron ponúka Li-ion batérie, ktoré sa dajú opraviť výmenou pokazených článkov

3

Lítiovo-iónové batérie sú dnes hojne používané – napájajú notebooky, elektromobily a dokonca aj rover Curiosity preskúmavajúci Mars. Majú však jeden problém – ak sa jeden ich článok pokazí, treba vymeniť celú batériu. Dôvodom je spôsob, ako sú batérie vybudované – použitie zvárania či lepenia robí opravu takmer nemožnou. Ak batériu otvoríte, zničíte ju a už ju nikdy nedáte dokopy. Recyklácia lítia je tiež neefektívna. Výsledok je potom taký, že veľa batérií je zlikvidovaných, hoci ich životnosť sa ešte neskončila.

Spoločnosť Aceleron však prišla s nápadom, ako by si zlyhávajúca súčasť nevyžiadala výmenu celej batérie. Jej zakladateľ Amrit Chandan sa obáva, že by väčšie rozšírenie elektromobilov mohlo situáciu zhoršiť, preto spojil svoje sily s inžinierom mechaniky Carltonom Cumminsom, aby spoločne našli riešenie.

Po niekoľkých mesiacoch strávených demontážou batérií navrhol Cummins nový dizajn lítiovo-iónovej batérie. Jej jednotlivé články sú spojené pomocou kompresie, čo umožňuje opravu batérie pri zlyhaní jednotlivých častí. Firma Aceleron má v súčasnosti 20 zamestnancov a predáva batérie s rôznymi napätiami a veľkosťami, ktoré sa používajú vo vozidlách, plavidlách aj budovách.

„Náš produkt je naozaj riešením na celý život,“ hovorí Cummins. Aceleron teraz spolupracuje s partnermi z plynárskeho, energetického a ropného priemyslu, ako sú Total, BuffaloGrid či Innogen.

Zdroj: wired.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
bateria nabijanie elektro auto doprava smart city elektrina

3 komentáre

18600 reakcia na: Aceleron ponúka Li-ion batérie, ktoré sa dajú opraviť výmenou pokazených článkov

4.1.2019 09:01
Ocividne len pozapajal paralelne kopec 18600 baterii, napad fajn ale tym sa navysi velkost aj hmotnost vyslednej baterie o nemale percento koli kuzelovitemu tvaru a tomu ze kazda bateria je konsrtuovana ako samostatny akumulator. Mohlo by to fungovat v zariadeniach kde nezalezi na velkosti ale v elektrickych autach kde sa biju o kazdy kilometer dojazdu asi nie.
Reagovať

RE: 18600 reakcia na: 18600

4.1.2019 11:01
Ale videl si aké sú batériové články v elektrických autách, resp ich súčasnú podobu? -> https://youtu.be/c0IHNrW0QOA?t=296 presne také isté ;) :)
Reagovať

RE: RE: 18600 reakcia na: RE: 18600

7.1.2019 10:01
teraz si pripadam ako dieta ktoremu prave oznamili ze santa klaus neexistuje :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať