PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Acer Swift X (SFX14-51G) / Výkonný pracant na cesty

1

Notebooky v redakčných podmienkach testujeme obyčajne niekoľko dní vrátane meraní a aplikačných testov. Dokážeme takto porovnávať jednotlivé modely a vyhodnocovať ich výkon a technické parametre. Takéto testy však nemôžu nahradiť praktické používanie počas dlhšieho obdobia, pri ktorom zariadenie dokonale ukáže svoje pozitíva aj prípadné problémy. Preto sme sa rozhodli využiť trojmesačný pracovný pobyt nášho spolupracovníka Martina na Kanárskych ostrovoch a zverili sme mu najnovšiu generáciu výkonného a ľahko prenosného notebooku Acer Swift X14, ktorý bol predstavený začiatkom tohto roka na CES 2022 v Las Vegas. Pozrime sa teda, ako testovanie dopadlo.

Študent, cestovateľ či podnikateľ?

Na svoju pracovnú cestu som potreboval okrem iného aj nejaký prenosný počítač. Keďže pracujem v oblasti marketingu, strihám videá, upravujem fotografie, potreboval som viac než len výborný displej, dôležitý bol aj dostatok výkonu a dobrá výdrž na batériu. V spolupráci so spoločnosťou Acer nakoniec voľba padla na horúcu novinku, ultraprenosný 14" notebook SWIFT X (SFX14-51G). Má hmotnosť iba 1,4 kg, je vybavený procesorom Intel Core i5 12. generácie s 12 jadrami, notebookovou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti a hliníkovým šasi hrubým iba 17,9 mm. Ventilátor, klávesnica s prívodom vzduchu a dva heatpipe odvádzajú teplo generované hardvérom a vybavením a pomáhajú udržiavať výborný výkon. Acer v tomto modeli myslel na cestovateľov, ktorí požadujú na svojich cestách veľký výkon, na študentov, ktorí niekedy musia pracovať s náročným softvérom, či podnikateľov, ktorí potrebujú mať k dispozícii vo svojej aktovke dostatok úložiska. Ja som mal možnosť notebook otestovať v reálnych podmienkach.

Zapáčil sa mi, už keď dorazil ku mne, pretože prišiel vo farebnej kombinácii Alga Green a Steel Gray, ktoré spolu vyzerajú naozaj veľmi pekne. Vy si váš Swift X môžete zakúpiť v troch rôznych farebných kombináciách. Dizajn notebooku stavia skôr na jednoduchosti a uhladenosti. Ďalšia vec, ktorú som si okamžite všimol, je hmotnosť notebooku, keďže som si predtým čítal len špecifikácie a na základe použitých mate­riálov som si myslel, že hmotnosť bude oveľa vyššia. Napriek tomu samotný počítač mal len 1,4 kg, čo je ideálne na každodenné prenášanie.

Swift X 14, ako už jeho názov naznačuje, ponúka 14" displej s rozlíšením 2240 × 1400 bodov, 100 % pokrytím farebného priestoru sRGB a svietivosťou 300 nitov, čo som ocenil hlavne pri krátení si času na terasách pri káve, pretože displej je krásne čitateľný aj počas dňa.

Nový Swift X sa radí medzi modely s tenkými rámčekmi, čo znamená, že notebook so 14" displejom má v podstate rovnaké rozmery ako predtým 13" modely. Pre rozmery, samozrejme, chýba numerická klávesnica, ak ju potrebujete, môžete siahnuť po 16" verzii. 

S procesorom Intel Core i5, grafikou NVIDIA GeForce RTX 3050Ti a 16 GB DDR5 RAM si počítač bez problémov poradí so strihom v profesionálnom softvéri Blackmagicdesign DaVinci Resolve Studio, a to aj s vi­deami v rozlíšení 4K 120p. 

Samozrejme, pri takejto záťaži bolo počuť, že celý systém pracuje, pretože chladiace ventilátory boli už predsa len hlučné. Je to však daň za to, aké kompaktné a tenké je telo.

Na cestách som často ocenil porty USB-C, pretože nimi možno napájať batériu, ale aj používať na prenos súborov. Vďaka tomu mi stačila jedna nabíjačka na smartfón, slúchadlá a aj notebook. Opäť výborná správa ohľadom šetrenia miesta pri cestovaní. Na prenos súborov rovnako nebudete dlho čakať. Na ľavej strane sa nachádza 2× USB-C s Tunderbolt 4, HDMI 2.1 a USB 3.2. Na pravej strane je potom ďalší USB 3.2 a 3,5 mm jack na slúchadlá.

Ako som už spomenul, rád som si svoje hodiny v práci krátil pri kávičke na plážovej promenáde a na takýchto miestach budete ťažko hľadať elektrickú zásuvku. Tu som ocenil veľký potenciál 59 Wh batérie, pretože pri aktívnej práci sa jej výdrž pohybovala na úrovni 5 hodín s najvyšším nastavením jasu obrazovky. Pri pozeraní filmu večer v izbe nie je problém dosiahnuť 7 hodín. V balení na mňa čakal aj 100 W zdroj s výstupom USB-C, ktorý zaručuje naozaj rýchle nabíjanie.

Z reproduktorov som bol milo prekvapený. Na pozeranie filmu v izbe či videokonferencie v práci bohato postačujú. Na prácu či občasné hranie s kamarátmi som však používal slúchadlá.

S týmto krásavcom sa mi bude ťažko lúčiť, robil mi spoločníka tri mesiace a myslím si, že každý, kto potrebuje skladný, výkonný a dizajnový notebook s nádherným displejom a dobrou výdržou batérie, v ňom nájde, čo hľadá.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Atraktívny a praktický dizajn, vysoký výkon na pomer veľkosti, rýchle nabíjanie, vysoké rozlíšenie
- Nič špeciálne

PARAMETRE:

• Swift X (SFX14-51G-50TK): Windows 10 Professional 64-bit., Intel Core i5-1240P, 16 GB LPDDR5 RAM na doske, 1024 GB PCIe NVMe SED SSD, 14" displej IPS s rozlíšením 2240 × 1400, pomerom strán 16:10 a antireflexným povrchom, pokrytie sRGB 100 %, 300 nitov, NVIDIA GeForce RTX 3050Ti 4 GB GDDR6, Wi-Fi 6E Intel 802.11ax + BT 5.1, FHD USB kamera, podsvietená klávesnica, snímač odtlačkov v zapínacom tlačidle, 2× USB Type-C: USB 4 gen. 2×2 (do 40 Gb/s), Thunderbolt 4, DisplayPort cez USB-C, USB nabíjanie 5 V; 3 A / DC-in port 20 V; 100 W (USB Type-C), 2× USB 3.2 gen. 1, HDMI 2.1, 59 Wh Li-ion batéria, 100 W adaptér Type-C, farebná kombinácia Alga Green LCD kryt + Steel Gray Full Aluminium spodná časť

• Cena: 1436 EUR

HODNOTENIE: 10/10

 

Zobrazit Galériu

Martin Do, René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

A táto Kia Magna je plne elektrická alebo to je hybrid s benzínom? reakcia na: Acer Swift X (SFX14-51G) / Výkonný pracant na cesty

9.1.2023 15:01
Je to benzín, tých 55kW? Alebo kombinované hybrid auto? Inak ste super, rady čítame vaše články. Len trošku presnejšie keby boli. A mohli ste uverejniť aj video z jazdy týmto elektrickým autom.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať