SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Acronis: Tohto roku môže ransomvér útočiť aj na IoT zariadenia, vrátane áut, inteligentných domácností a lekárskych prístrojov

Tlačové správy
0

Acronis, celosvetový líder v riešeniach ochrany dát novej generácie, predpovedá, že v roku 2018 dôjde k ďalším vlnám ransomvérových útokov, ktoré môžu zasiahnuť aj ďalšie prepojené zariadenia vrátane aut, domácich zariadení, lekárskych systémov a nositeľnej elektroniky. Zatiaľ čo pre počítače, notebooky a mobilné zariadenia ochrana proti ransomvéru už existuje, iné IoT zariadenia sú zatiaľ úplne bez ochrany.

Najviac budú ohrozené nasledujúce kategórie:

  • Autá pripojené na Internet. Čím ďalej, tým viac súčasných automobilov disponuje nejakou konektivitou napr. prepojením s internetom alebo aspoň s mobilným telefónom. Mnoho z nich má počítačovú jednotku postavenú na platformách Android, Linux a Windows, ktoré v počítačových systémoch čelia mnohým útokom. V najlepšom prípade môže ransomvér auto iba znehybniť, v tom horšom prevziať kontrolu nad vozidlom a spôsobiť nehodu. Rovnako to platí aj pri nákladných vozidlách. Pri nich aj obyčajné znehybnenie môže znamenať finančné straty pre jeho prevádzkovateľa.
  • Dnešné inteligentné domácnosti umožňujú pohodlnú kontrolu na diaľku, vrátane vykurovania, elektrickej energie, kuchynských spotrebičov, zamykania či odomykania dverí a pod. Rovnako jednoducho ale môže prevziať kontrolu ransomvér a hackeri môžu požadovať výkupné – napr. za to, že nespôsobia požiar zapnutím rúry na pečenie.
  • Lekárske prístroje často fungujú na operačnom systéme Linux či podobnej platforme a sú pripojené na sieť prostredníctvom ethernetu. K ransomvérovým útokom na zdravotnícke zariadenia dochádza pomerne často a je iba otázkou času, kedy sa rozšíri aj na prístroje, na ktorých môže závisieť život pacientov. Zaplatenie výkupného je v takomto prípade nevyhnutné.
  • Nositeľnej elektroniky je stále viac a útoky na ňu začali byť označované ako „ransomwear“. Čo doteraz bráni jeho väčšiemu rozšíreniu, je absencia niečoho, čo by stálo za vydieranie – napadnuté hodinky neobsahujú nič cenné a v prípade infekcie ich stačí iba zresetovať a znovu nahrať aplikácie. Avšak niekomu sa môže zdať výhodnejšie zaplatiť 5 dolárov za odblokovanie namiesto nového nastavovania, a tak môže prísť doba, kedy masový útok na veľké množstvo nositeľnej elektroniky môže byť slušne profitabilné.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Obranou proti takýmto útokom je anti-ransomvérová ochrana. V súčasnosti je dostupná funkcionalita Acronis Active Protection, ktorú Acronis uviedol ako súčasť produktu Acronis True Image v januári 2017. Tá v súčasnosti dokáže chrániť systémy na počítačových platformách Windows a macOS X, v pláne je tiež verzia pre Linux. Technológia Acronis Active Protection, ktorá v roku 2017 dokázala účinne ochrániť počítačové systémy pred všetkými ransomvérmi, je teraz dostupná aj ako Software Development Kit (SDK), pomocou ktorého ju bude možné integrovať aj do najrôznejších IoT zariadení a tým ich ochrániť pred ransomvérom.       

Acronis Active Protection na aktívnu ochranu pred ransomvérom v reálnom čase je súčasťou zálohovacích riešení Acronis True Image 2018 na osobné zálohovanie a Acronis Backup 12.5 na podnikové zálohovanie. Acronis Active Protection identifikuje neobvyklú aktivitu na počítačoch a zabraňuje škodlivým aplikáciám poškodzovať užívateľské dáta, zálohy a zálohovací softvér. Špičková behaviorálna heuristika detekuje nové aj známe ransomvérové útoky a bráni pred nimi, pričom integrované zálohovacie funkčnosti umožňujú obnoviť neobmedzený počet súborov akejkoľvek veľkosti. 

Myr Communication, s.r.o.

Všetky autorove články
Acronis IoT auto dopmacnost utok

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať