Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Ak ste prekonali Covid, druhú očkovaciu dávku zrejme už nepotrebujete

Bezpečnosť
3

Jedna dávka niektorej z vakcín proti COVID-19 povolených v súčasnosti môže stačiť na zabezpečenie imunity pre jednotlivcov, ktorí boli predtým infikovaní vírusom. Uvádza sa to v štúdii výskumníkov z Mount Sinai Hospital v New Yorku. Okrem toho, že by sa tak ušetrili dávky vakcín, ktorých prísun je obmedzený, tieto osoby by boli takisto ušetrené od zbytočných vedľajších účinkov druhej dávky vakcíny, ktoré sú podľa zistenia vedcov výrazne väčšie u jedincov s už existujúcou imunitou proti SARS-CoV-2.

Protilátková odpoveď na prvú dávku očkovacej látky u ľudí s už existujúcou imunitou je rovnaká alebo dokonca vyššia ako odpoveď u neinfikovaných ľudí po druhej dávke, hovorí doktorka Viviana Simon, spoluautorka štúdie. Preto si vedci myslia, že jedna dávka očkovacej látky postačuje na to, aby ľudia, ktorí už boli infikovaní SARS-CoV-2, dosiahli dostatočnú imunitu.

V štúdii, do ktorej bolo zapojených 109 osôb s predchádzajúcou imunitou proti SARS-CoV-2 alebo bez nej, tím zistil, že v prvej skupine sa vyvinuli protilátky po prvej dávke vakcíny 10 až 20-krát rýchlejšie ako u tých, ktorí neboli infikovaní, a po druhej dávke viac ako desaťnásobnou rýchlosťou. To naznačuje, že jedna dávka vakcíny vyvoláva veľmi rýchlu imunitnú odpoveď u jedincov, ktorí mali pozitívny test na COVID-19.

Tím skúmal aj výskyt vedľajších účinkov po prvej dávke vakcíny v inej skupine 231 jedincov, z ktorých 83 malo pozitívny test na COVID-19 a 148 nie. Hoci vakcíny boli všeobecne dobre tolerované, príznaky v mieste vpichu vrátane bolesti, opuchu a začervenania kože sa našli v oboch podskupinách. No v podskupine s už existujúcou imunitou sa vedľajšie účinky vrátane únavy, bolesti hlavy, zimnice, horúčky a bolesti svalov alebo kĺbov vyskytovali s podstatne vyššou frekvenciou.

Intenzita reakcie na prvú dávku u ľudí predtým infikovaných je podobná reakcii ľudí predtým neinfikovaných po druhej dávke. Silnejšia odpoveď je pravdepodobne spôsobená tým, že telo už bolo „primárne pripravené“, čo znamená, že imunitné bunky sa naučili rozpoznávať proteínový hrot vírusu. Preto bunky reagujú energickejšie, čo vedie k silnejším reakciám na vakcínu. Ak nie je história infekcie jednotlivca známa, Dr. Simon navrhuje použiť sérologický test na detekciu protilátok.

Zdroj: eurekalert.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Zaočkovali Vás bez súhlasu dotykom cez kožu? reakcia na: Ak ste prekonali Covid, druhú očkovaciu dávku zrejme už nepotrebujete

18.3.2021 18:03
Vraj sa šíria nebezpečné zásielky poštou/kuriérom. Dotkneš sa a si zaočkovaný? Vraj to páli do pol lakťa po dotyku zásielky? Takto chránia národ tajní? Ukradli Rusom Sputnik V? A dávajú nám ho dotykom?
Reagovať

hmm reakcia na: Ak ste prekonali Covid, druhú očkovaciu dávku zrejme už nepotrebujete

18.3.2021 09:03
Preco je potom potrebna aj ta prva vakcina?
Zo skusenosti, personal v nemocnici. Vsetci co prekonali covid, mali velmi silnu reakciu na prvu davku Pfizer/BN. Triaska, vysoka teplota, bolest celeho ramena/velmi obmedzena mobilita. Ostali PN.
Skutocne nevidim dovod, aby sa bez testu na protilatky hromadne ockovalo.
Reagovať

hmm reakcia na: Ak ste prekonali Covid, druhú očkovaciu dávku zrejme už nepotrebujete

18.3.2021 08:03
A naco potom potrebujem tu prvu davku?
Pfizer/BN ma presne popisane ucinky. Ak bol subjekt uz covid pozitivny, tak po prvom ockovani ostava na PN. Pretoze sa u neho rozvinie brutalna imunitna reakcia.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať