S_03PaletteBase S_03PaletteBase S_03PaletteBase Advertisement

Ako podvodníci skenujú platobné karty a dokážu ukradnúť údaje len tým, že stoja vo vašej blízkosti. A ako im v tom zabrániť

Bezpečnosť
0

Bezkontaktné platenie sa stalo štandardom takmer pre všetky debetné a kreditné karty. Ich popularita však vedie k nepretržitému rozmachu bezkontaktných podvodov. Niektoré telefóny fungujú zároveň aj ako čítačky kariet pomocou technológie NFC a príslušnej aplikácie, čo umožňuje načítavať bankové karty tiež cez oblečenie či peňaženku.

Okrem toho, že sa platobná karta dá fyzicky ukradnúť a aspoň chvíľu ňou nakupovať, je tu aj nový spôsob krádeže. Paradoxne, na vine je obľúbená bezdrôtová technológia NFC, uľahčujúca a zrýchľujúca platbu.

Klasicky môžu zlodeji na internete robiť aj väčšie nákupy ukradnutou kartou alebo bezkontaktne ňou platiť malé sumy do 20 eur, kým majiteľ karty nezistí krádež a nezablokuje ju. Nový spôsob je sofistikovanejší.

Ako funguje bezkontaktná krádež z karty: počas platby kartu prikladáte k čítačke v obchode. Údaje z karty sa prenášajú na čítačku bezdrôtovo. Zástupcovia bankového priemyslu tvrdia, že útočník sa počas plánovaného útoku musí nachádzať vo vzdialenosti menšej než päť centimetrov od čítačky, aby dokázal načítať dáta.

Napríklad v tlačenici v autobuse. Útočník však v tomto prípade nekradne peniaze, ale priamo údaje karty – na čo mu stačí stiahnuť si do mobilného telefónu príslušnú aplikáciu, ktorá je legálna a zadarmo.

Ukradnuté údaje o karte (jej číslo, dátum ukončenia platnosti, CVV...) sa potom predávajú falšovateľom kariet, ktorí vyrobia ich identické klony a predávajú ich ďalej. A tak sa môže stať, že zrazu z bankového výpisu zistíte (ak nemáte SMS notifikáciu o každej platbe), že ste minulý mesiac nakupovali v Chicagu, hoci ste tam v živote neboli...  

Jedným zo zariadení, ktoré chránia platobné karty pred zneužitím, je austrálska chránička kariet Skim Guard. Má identické rozmery ako platobná karta. Aby ju mohla tieniť pred akýmkoľvek čítacím zariadením, nosí sa priložená na platobnú kartu.

SkimGuard vie zablokovať každé zariadenie, snažiace sa pripojiť na platobnú kartu vnútri peňaženky alebo vo vrecku oblečenia.

 
Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
karta banking NFC technológie smartfon internet dáta

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať