SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Ako si nahrať skladby z internetových rádií a hudobných služieb?

Archív NXT
0

V predošlom vydaní magazínu PC REVUE sme predstavili najpopulárnejšie hudobné streamovacie služby, ktoré sú dostupné na Slovensku. Nejeden používateľ možno pri ich využívaní premýšľal nad tým, ako si nahrať alebo uložiť pesničky tak, aby sa dali voľne počúvať. Služby priamo túto funkciu neponúkajú, my vám však poradíme.

Na úvod treba spomenúť, že nahrávanie pesničiek zo služieb, ako je Spotify alebo Deezer, je porušením pravidiel používania. Obe služby totiž ponúkajú v rámci prémiového členstva off-line režim, v ktorom pesničky ukladajú na lokálne úložisko. Súbory sú však šifrované a prehráte ich iba cez aplikáciu príslušnej služby. Je to dané tým, že prevádzkovatelia služieb podpisujú s hudobnými spoločnosťami licenčné zmluvy, ktoré ich oprávňujú hudbu iba streamovať. Preto si nemôžete napáliť cez Spotify alebo Deezer žiadne pesničky na CD. Služby jednoducho nemajú právo na takúto reprodukciu hudby.

V tejto súvislosti dodajme, že ak ste prémiovým členom niektorej zo spomenutých služieb a máte pesničky v off-line režime, súbory nedešifrujete a neskonvertujete do iného formátu. Takýto nástroj neexistuje.

Existuje však spôsob, ako si prehrávaný zvuk uložiť vo formáte MP3, hovoríme o „zachytávaní". K dispozícii je niekoľko spôsobov, ako si nahrať prehrávanú hudbu, a tento postup môžete aplikovať na nahrávanie z internetového rádia, prípadne na ukladanie akéhokoľvek zvuku, ktorý váš počítač prehráva.

Vystačíte si so softvérovým riešením

wondershare.JPG

Program Wondershare Streaming Audio Recorder je špeciálne navrhnutý na nahrávanie pesničiek z hudobných služieb a internetového rádia a ponúka niekoľko užitočných funkcií

V prípade zachytávania treba nahrať práve prehrávaný zvuk cez jeden zo zvukových výstupov. Táto úloha však môže byť trochu zložitejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. Našťastie sú k dispozícii šikovné softvérové nástroje, ktoré tento problém pomôžu vyriešiť.

Počas testovania sa nám osvedčil program Wondershare Streaming Audio Recorder. Ide o platený nástroj, ktorý môžete bezplatne používať počas 7 dní. Jeho cena je 16,77 EUR a v porovnaní s ostatným softvérom, ktorý sme testovali, má toto riešenie príjemnú výhodu - vytvorí vlastnú virtuálnu zvukovú kartu. To znamená, že aj keď hudbu navonok prehrávajú stále tie isté reproduktory, zvuk je v počítači spracúvaný trochu inak.

Wondershare Streaming Audio Recorder je vyslovene prispôsobený na nahrávanie hudby z rôznych hudobných služieb a internetových rádií. Program totiž dokáže rozpoznať, kedy sa pesnička hrá a kedy nie. V praxi to poskytuje používateľovi nadštandardné pohodlie - aktivuje si nahrávanie, ale to sa reálne spustí až vtedy, keď sa pesnička začne. A keď sa skončí, automaticky sa vypne aj nahrávanie a program čaká na štart ďalšej hudby, ktorú opätovne uloží do samostatného súboru. Okrem toho je softvér vybavený aj podporou identifikácie nahrávok cez internet a pesničke sa automaticky priradí meno umelca, názov, ale aj obrázok albumu a ďalšie informácie. Presnosť, s akou softvér priradzoval informácie nami uloženým pesničkám, bola výborná. Za predpokladu, že bola nahraná celá pesnička, resp. jej väčšia časť. V opačnom prípade sa občasne vyskytli nepresnosti.

Samozrejme, pri používaní tohto programu treba počítať s tým, že kvalita nahrávky nebude lepšia ako kvalita zdroja. Ak teda používate bezplatné členstvo v službách Deezer a Spotify, tie vám neprehrajú hudbu s vyšším dátovým tokom ako 128, resp. 160 kb/s. Nemá teda zmysel nastaviť si výstupný súbor MP3 s dvojnásobným dátovým tokom.

wondershare_qr.png

Pomôže aj bezplatný nástroj Audacity

audacity.JPG

Bezplatný zvukový editor Audacity odporúčame na akúkoľvek prácu so zvukom

Audacity je náš obľúbený zvukový editor, ktorý používame vždy, keď potrebujeme upravovať zvuk. Jeho výhodou je, že ide o open source riešenie, a teda ho môžete používať bezplatne. Audacity takisto umožňuje nahrávať zvuk z rôznych zdrojov a odporúčame ho aj na tento účel. Program stačí správne nastaviť a splní žiadanú úlohu. V nastaveniach upozorňujeme najmä na ponuku Rozhranie - Zvukový systém a Nahrávanie - Zariadenie. Ak sa vám v rámci zoznamu zariadení, z ktorých môžete nahrávať, objavuje iba mikrofón, skúste navštíviť Ovládací panel v rozhraní systému Windows a vyberte možnosť Hardvér a zvuk, následne Zvuk a Nahrávanie. Mnohé zvukové karty totiž ponúkajú nahrávacie zariadenie (tzv. Stereo Mix alebo Line), ktoré dokáže nahrávať prehrávaný zvuk. Toto zariadenie však často býva vypnuté a schované, takže treba kliknúť pravým tlačidlom a vybrať možnosť Zobraziť vypnuté/odpojené zariadenia. Stereo Mix alebo iné podobné zariadenie následne môžete aktivovať a objaví sa aj v ponuke programu Audacity. Alternatívne môžete v nastaveniach Audacity vybrať rozhranie Windows WASAPI a ako nahrávacie zariadenie zvoliť názov výstupného zariadenia.

nastavenie_WIN.jpg

Vaša zvuková karta často umožňuje nahrávať prehrávaný zvuk, no potrebný nástroj býva zvyčajne skrytý a vypnutý. Musíte ho preto manuálne zapnúť.

Treba však dodať, že nahrávanie pomocou Audacity je menej pohodlné v porovnaní so softvérom spoločnosti Wondershare. Audacity nahráva hneď, ako stlačíte červené tlačidlo, a nahráva neustále, kým funkciu nevypnete. Takisto vám neskontroluje vytvorené súbory MP3 s internetovou databázou. Výhodné je, že ide o bezplatné riešenie.

nastavenie_audacity.JPG

Ak máte problém so zapnutím potrebného zariadenia, skúste nahrávať pomocou rozhrania Windows WASAPI, ktoré nájdete v nastaveniach Audacity

audacity_qr.png

Verdikt PC REVUE

Služby ako Spotify alebo Deezer neumožňujú ukladanie súborov vo formáte MP3 a následnú prácu s nimi. S vhodným nástrojom však môžete toto obmedzenie obísť. Stále pripomíname, že takáto činnosť je porušením pravidiel používania služby. Nepostupujte tak! Nami odporúčané nástroje a postupy využijete na iné účely, keď si potrebujete uložiť prehrávaný zvuk, napr. pri nahrávaní vysielania internetového rádia, ale aj pri telefonovaní cez Skype.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať