Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Ako si skontrolovať, či hackeri nezdieľajú aj vaše údaje z Facebooku

Bezpečnosť
1

V súvislosti s nedávnym incidentom okolo Facebooku existuje veľká šanca, že vaše uniknuté údaje budú predané a zneužité tretími stranami. Ak to chcete vedieť naisto, je tu „bezplatný zdroj pre každého, ktorý rýchlo posúdi, či by ste mohli byť vystavení riziku v dôsledku kompromitácie vášho online účtu“. Volá sa Have I Been Pwned? a v utorok stránka oznámila, že do svojej prehľadávateľnej databázy pridala 533 miliónov telefónnych čísel používateľov Facebooku, ktoré si hackeri vymieňajú.

Stránku prevádzkuje odborník na únik dát Troy Hunt a umožňuje ľuďom zadať svoje telefónne číslo a skontrolovať, či je zahrnuté v množine údajov uniknutých z Facebooku (ktorá však obsahuje nielen telefónne čísla). Web takisto informuje obete o tom, aké kroky môžu podniknúť na svoju ochranu. Hodnotné sú hlavne údaje, ktoré umožňujú priradenie telefónnych čísel k identitám, vysvetľuje sa na webe.

KON - RAD

„Zatiaľ čo každý záznam obsahoval telefónne číslo, iba 2,5 milióna z nich obsahovalo aj e-mailovú adresu.“  Väčšina záznamov zahŕňala meno a pohlavie, dátum narodenia, polohu, zamestnávateľa. Facebook vyhlásil, že „ide o staré údaje, o ktorých sa hovorilo už v roku 2019; tento problém sme našli a opravili v auguste 2019“.

Spoločnosť takisto zverejnila blogový príspevok, v ktorom vysvetlila, že príslušné používateľské údaje boli z jej platformy získané postupom nazývaným scraping.  „Scraping je bežná taktika, ktorá sa často spolieha na automatizovaný softvér na získanie verejných informácií z internetu, ktoré sa potom môžu distribuovať na online fórach.“ Niektoré z týchto údajov môžu byť považované za „verejné“.

Zdroj: mashable.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Neskoro, už mi volali a obťažovali s prieskumom, ihneď som zložila telefón, neviem kde ho vzali to telefónne číslo reakcia na: Ako si skontrolovať, či hackeri nezdieľajú aj vaše údaje z Facebooku

8.4.2021 16:04
Neskoro, už mi volali a obťažovali s prieskumom, ihneď som zložila telefón, neviem kde ho vzali to telefónne číslo. Niektorá spoločnosť ma predala tretej strane )-:
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať