SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Ako technológie vplývajú na náš spánok a zdravie?

Tlačové správy
0

Spánok je v našich životoch mimoriadne dôležitý, keďže práve vďaka nemu dokáže náš organizmus zregenerovať a nabrať nové sily. Vedeli ste však, že okrem mnohých ďalších faktorov ovplyvňujú náš spánok aj technológie?

Zdravý a hlboký spánok je pre naše telo mimoriadne dôležitou súčasťou kvôli tomu, že nám dodáva nielen telesnú, ale aj duševnú silu a má dopad na všetky funkcie nášho tela.

Kvalitu spánku však okrem jeho dĺžky, vhodného vankúša či kvalitného matraca, ovplyvňujú aj moderné technológie.

Ešte predtým, než vám prezradíme, ako váš telefón či televízor ovplyvňujú váš spánok sa poďme pozrieť na to, prečo je spánok pre nás tak mimoriadne dôležitý.

Prečo je spánok dôležitý?

V súčasnosti neexistuje jasné vedecké vysvetlenie prečo spíme a prečo spánok potrebujeme, no viaceré ukazovatele hovoria o tom, že spánok je pre nás jedna zo základných biologických funkcií.

Svoju nevyhnutnosť spánok potvrdzuje aj tým, že okrem ľudí ho potrebujú aj iné živočíšne druhy.

Pre nás, je však spánok dôležitý už z počiatku nášho vývinu, keď vo veľkej miere prispieva k fyzickému a duševnému vývoju bábätiek, detí či tínedžerov.

U dospelých je spánok dôležitý najmä kvôli regenerácii.

Dostatočne dlhý a ničím nerušený spánok taktiež slúži ako prevencia proti kardiovaskulárnym problémom, cukrovke či poruchám myslenia.

Ako technológie vplývajú na spánok?

Otázkou ako zaspať sa trápi veľké percento z nás a to najmä za posledné roky.

To, že večer v posteli neviete zaspať, úzko súvisí s poruchou spánku a zníženej kvalite a kvantite spánku, ktorá sa za posledné desaťročia ukazuje, ako veľký problém.

Z veľkej časti za naše poruchy spánku môžu moderné technológie, ako napríklad mobil či notebook, s ktorými veľká časť ľudí v súčasnosti zaspáva.

Tieto zariadenia však pomocou modrého svetla potláčajú produkciu melatonínu.

Ide o prírodný hormón, ktorý sa uvoľňuje vždy večer a my sa vďaka nemu cítime unavený a pripravený na spánok.

Ako sme však už spomínali, pôsobením modrého svetla sa produkcia melatonínu znižuje, čo nakoniec vedie k pocitom bdelosti a tým pádom aj problémom so spánkom.

S nespavosťou, začínajú mať čoraz väčší problém aj deti, u ktorých môžeme vidieť, že často zaspávajú doslova prilepené na elektronické zariadenia, ktoré modré svetlo vyžarujú.

Na druhý deň sa tak deti cítia unavené, čo následne môže spomaliť ich vývoj.

Ako to vyriešiť?

Ak máte problémy so zaspávaním, tak by ste v ideálnom prípade mali eliminovať používanie elektronických zariadení aspoň hodinu pred spaním.

Hodina pred tým než zaspíte, by mala byť relaxačná a mala by pozostávať z aktivít, pri ktorých nemusíte pracovať s obrazovkou.

Jednou z týchto aktivít je napríklad čítanie kníh.

Ak však nevyhnutne potrebujete pred spaním ešte pracovať a používať váš notebook, tablet či mobil, určite vám odporúčame zapnúť si nočný režim, ktorý je pre vaše oči vhodnejší.

V prípade, že vaše zariadenie nedisponuje nočným režimom, znížte si jas displeja na minimum. 

Čo spôsobí nedostatok spánku?

Nedostatok spánku na vás nemusí spočiatku zanechať žiadne stopy.

Ak však nedoprajete svojmu telu dostatok spánku pravidelne, môže to viesť k zhoršenej životospráve a rôznym zdravotným ťažkostiam, o ktorých sme už čiastočne písali vyššie v článku.

Nedostatok spánku, má však, okrem iného, vplyv aj na takú vec akou je chudnutie.

Nekvalitný a prerušovaný spánok môže spomaliť zhadzovanie vašej váhy, ovplyvniť regeneráciu či naberanie svalov.

Kvalitná regenerácia v spojení s hlbokým spánkom tvorí okrem správneho stravovania a pravidelného cvičenia základ pri naberaní a budovaní svalov. 

Slová na záver

Po prečítaní tohto článku to môže vyznieť tak, že moderné technológie zhoršujú náš život.

Nie je tomu tak, keďže v mnohých veciach nám práve technológie robia život ľahším a popravde by sme si dnes svet bez nich len ťažko vedeli predstaviť.

Všetkého však veľa škodí a platí to aj pri nich a najmä večer, kedy vám odporúčame si dať radšej od nich pokoj, keďže preukázateľne zhoršujú kvalitu vášho spánku.

Zdroj obrázku: Toa55 / Shutterstock.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať