SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Akumulátorové záhradné stroje a náradie

2

Väčšina predajcov záhradnej techniky má v ponuke kolekciu akumulátorového záhradného náradia a mechanizmov ako alternatívu k pohonu spaľovacím motorom.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Akumulátorové náradie a stroje majú síce o niečo nižší výkon ako benzínové, prípadne stroje s elektromotorom a prívodným káblom, ale majú veľa výhod. V konečnom dôsledku sú aj lacnejšie, pretože celý systém môže využívať jeden akumulátor vrátane sústavy akumulátorov.

Pri výbere treba zistiť nielen nad kompatibilitou akumulátorov v rámci záhradného náradia, ale aj náradia v dielni. Ak už máte druhov rádia rovnakej značky ak počet akumulátorov a pravdepodobne budete môcť kúpiť aj záhradné náradie danej batérie, aby ste v ňom mohli využiť svoje akumulátory.

Ekonomické, ekologické a prevádzkové výhody

Záhradné mechanizmy, či už ide o kosačky, vyžínače, krovinorezy, vertikutátory na údržbu trávnikov, alebo reťazové píly, fúkače a vysávače lístia s benzínovým motorom na iné domáce použitie, využijete len niekoľko hodín do týždňa alebo do mesiaca v období od jari do jesene . Inak povedané, jeden stroj, napríklad záhradná kosačka, by teoreticky vystihol potreby siedmich až desiatich rodinných domov so záhradkami. Podobné je to aj s ostatnými strojmi a náradím, ale takéto zdieľanie mechanizácie je stále v rozpore s naším naturelom, takže v súčasnosti každý majiteľ záhrady sám vlastní všetku potrebnú mechanizáciu. Najdrahším komponentom týchto mechanizmov je jednoznačne benzínový motor, takže každý majiteľ musí investovať do 3 – 4 motorov. Naproti tomu pri mechanizmoch s elektrickým pohonom je najdrahším komponentom akumulátora. Ten však na rozdiel od spaľovacieho motora môžeme používať s viacerými zariadeniami, pravda, iba ak sú navzájom kompatibilné. Samozrejme, že veľkokapacitnú batériu z kosačky nebudeme používať v nožniciach na živý plot, takže budeme potrebovať dve batérie, minimálne s vyššou kapacitou pre výkonnejšie stroje a ľahšie pre ručné náradie. 

Hobby verzus profi náradie

Ďalšie kritérium výberu je kvalita a trvanlivosť svetla. Hlavne ak máte väčšiu záhradu, oplatí sa investovať do kvalitnejšieho náradia, takzvanej profi triedy. Náradie tejto triedy je vyrobené z pevnejších materiálov, takže sa pri náraze nepoškodí, využijete dobré a trvanlivé ložiská, namáhané súčiastky sú z ocele alebo pevných kovových zliatin. Motory vrátane ich chladenia sú dimenzované na trvalú nepretržitú prevádzku, sú bezkomutátorové, takže odpadá starosť so zháňaním a výmenou takzvaných uhlíkov. Takisto je zohľadnené aj ergonomické hľadisko, napríklad účinné tlmenie vibrácií, pretože to predpokladá, že budete pracovať aj dlhšie. Samozrejme, tieto atribúty sa prejavia na cene.

Kapacita a výdrž batérie

Akumulátory používané pre ručné elektrické náradie využívajte články typu 18650, pričom jeden článok má menovité napätie 3,6 V. Články sú zapojené do série na dosiahnutie vyššieho napätia, pri väčších akumulátoroch sériovo-paralelne, aby sa dosiahla aj vyššia kapacita. Na štítkoch v závislosti od veľkosti a kapacity akumulátora býva uvedené napätie 12 V, 18 V, 20 V či 40 V. Akumulátor s napätím 18 V aj 20 V obsahuje päť článkov zapojených do série, takže menovité výsledné napätie je 18 V. Niektorí výrobcovia z marketingových dôvodov vyššieho napätia 20 V. Má to určité technické opodstatnenie, pretože 3,6 V je nominálne napätie, ale plne môže mať napätie až 4 V alebo 4,2 V, takže 5 článkov v plne nabitom stave môže mať 20 V Inak V a povedané, medzi 18 20 V akumulátormi nie je technický, ale len marketingový rozdiel.

náradia s vyšším výkonom, reťazová píla, využíva napríklad maximálnu kapacitu namiesto jedného veľkého akumulátora 40 Ah dva menšie akumulátory 20 V/8 Ah, ktoré sú kompaktnejšie az náradia nevychádzajú. Údaj 40 V/8 Ah znamená, že z tohto akumulátora alebo tandemu akumulátorov by sme mohli pri napätí 40 V odoberať počas jednej hodiny prúd 8 A. Názornejší bude údaj vo Wh (watthodina): 40 V × 8 Ah = 320 Wh. Akumulátor by motor s výkonom 320 W utiahol jednu hodinu, s výkonom 640 W pol hodiny a motor s výkonom 1280 W 15 minút. Takže menšiu reťazovú pílu takýto akumulátor utiahne počas 15 minút intenzívneho rezania. Náradie tohto typu používame prerušovane, a tak s ním budeme pokračovať ďalej.

Elektrické stroje a náradie, samozrejme, zmysel iba vtedy, ak máte vyriešené nabíjanie. Predstavte si typický scenár záhradky s chatkou v oblasti, kde nie je elektrina. V takomto prípade si musíte priviezť toľko obrázkov, aby ste nimi dosiahli požadovanú činnosť. Na ilustráciu, kosačka so šírkou kosenia 40 cm dokáže s akumulátorom 40 V/8 Ah kosiť 50 – 60 minút a podľa údajov výrobcu môžete pokosiť približne 400 m 2 . Závisí to však od okolností, pretože je rozdiel medzi kosením nízkeho, pravidelne udržiavaného trávnika a kosením vyššej a hustejšej trávy. Čas nabíjania bude závisieť od toho, či použijete rýchlonabíjačku, alebo lacnejší štandardnú nabíjačku. Výkonná nabíjačka dokáže nabiť akumulátor s kapacitou 4 Ah za 20 minút. Ak máte dva akumulátory a počas práce druhý akumulátor nabíjate, tak aj s náradím, ktoré má vysoký príkon, môžete pracovať prakticky nepretržite.

Väčšie stroje

Väčšie, ako napríklad záhradné kosačkové traktory, majú motor s výkonom 2 – 4 kW, takže na dosiahnutie potrebného času fungovania potrebuje akumulátory s vyššou kapacitou, ktoré sú väčšie a väčšie, takže sú zabudované v konkrétnom stroji av ňom sa aj nabíjajú. Z pohľadu domáceho používateľa by ani nemalo význam, aby sa akumulátory zo záhradného traktora dali preložiť do stroja. Akumulátor z kosačky môžete použiť do vertikutátora, motorovej píly, fúkača alebo vysávača, prípadne do tlakovej umývačky, ale stroja veľkosti kosačkového traktora máte doma väčšinou len jeden.

Pokračovať

Stroje a náradie s elektromotorom sú v porovnaní s ekvivalentmi s benzínovým motorom konštrukčne jednoduchšie a aj spoľahlivejšie, pretože sú oveľa menej pohyblivé súčiastky. Nemajú spaľovací motor, prevodovku, zapaľovanie, pri väčších strojoch ani štartovaciu batériu a štartér, nemajú chladiaci systém ani výfuk, čo sú záležitosti, ktoré si pri klasických strojoch so spaľovacím motorom vyžaduje údržbu. Takisto nie je potrebná výmena oleja, olejových ani vzduchových filtrov. Elektromotor navyše poskytuje vysoký krútiaci moment už od minimálnych otáčok. Veľkou výhodou elektrických strojov je aj minimálna hlučnosť a nulové priame emisie.

Úvodné foto: shutterstock.com

PARKSIDE ® Aku píla na konáre PAAS 12 A2

Akumulátorová píla na konáre PARKSIDE PAAS 12 A2 je kompaktná priamočiara píla s 12 V batériou, ktorá je vhodná na rôzne typy rezov a pílenie v záhrade.

Nízka hmotnosť, ergonomický tvar, protišmykové držadlo s mäkkým povrchom zaisťujú bezpečnú manipuláciu. Píla je vybavená aj pripojiteľným držiakom na koni a rýchloupínacím skľučovadlom. Táto píla je kompatibilná sa akumulátorom série PARKSIDE X 12 V Team.

Bosch EasyShear

Nožnice na trávu – akumulátorové, ergonomická násada, dĺžka čepele 12 cm, šírka čepele 80 mm, materiál čepele oceľ, šírka záberu 8 cm, na 1 akumulátor, v balení nabíjačka, lišta na kry, napätie akumulátora 3,6 V, kapacita akumulátora 1 ,5 Ah, doba chodu 40 min, hmotnosť 530 g

Cena: 50 EUR

Kärcher BLV 18-200 Batéria 18V

Šikovné zariadenie s optimálnym rozložením hmotnosti zisťujeme aj vlhké listy z ťažko prístupných. Funkčné zariadenie 3-v-1 s veľkým objemom zberného vreca, ktoré ovláda pomocou voliacej páky, čo umožňuje súčasné použitie funkcií vysávania a vyfukovania. Vďaka nastaviteľnej regulácii rýchlosti je možné optimálnu rýchlosť vzduchu prispôsobiť požadovanému čistiacemu účinku, od jemného vetra po dočasný Turbo Boost. Vysávač lístia akumulátorový, objem zberného vákua 45 l, funkcia: s fúkaním, hmotnosť 5kg

Cena: 183 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

2 komentáre

Slovenčina.... reakcia na: Akumulátorové záhradné stroje a náradie

13.3.2024 20:03
Jak od maďara
Reagovať

Slovenčina.... reakcia na: Akumulátorové záhradné stroje a náradie

13.3.2024 20:03
Jak od maďara
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať