SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Ambasádor značky Nikon George Karbus dokumentuje najkrajšie živočíchy oceánov

Tlačové správy
0

Oceňovaný fotograf prírody a ambasádor značky Nikon George Karbus predstavil pôsobivú sériu snímok z hlbín oceánov. Inšpiráciou preňho bolo vyše 15 rokmi cestovania po celej zemeguli a zachytávania krás podmorského sveta a jeho živočíchov.

Snímky spod hladiny ohromných oceánov vzbudzujú v publiku túžbu po spojení s prírodným prostredím, ktoré väčšinou zostáva skryté nášmu zraku. George využíva fotoaparáty D850, D5 a Z 7 a objektívy NIKKOR a dúfa, že jeho snímky poskytnú pohľad na podmorský svet a ukážu ľuďom, že pre ochranu a zachovanie našej planéty sa musíme vrátiť späť k prírode a začať si vážiť jej hodnoty.

Rodák z Karlových Varov George Karbus strávil mladosť šnorchlovaním a potápaním sa a jeho fotografická púť sa začala, keď sa presťahoval do malého mesta Lahinch, ktoré sa nachádza na západnom pobreží Írska. Po týždňoch skúmania vôd Atlantiku narazil na samotárskeho delfína skákavého. Začal ho fotografovať a pozorovať jeho pohyby. Učil sa, ako s rešpektom a vnímavosťou plávať spolu s takýmito morskými cicavcami, a budoval svoje vcítenie a schopnosti, aby mohol takéto živočíchy dobre dokumentovať.

George konštatuje: „Neustále odčerpávame zvieratám v oceáne zdroje potravy, čo bude mať vážne dôsledky pre ekosystémy, a zároveň je už teraz nemožné ignorovať dopad zmien klímy na náš prírodný svet a jeho druhy. Vďaka internetu a sociálnym médiám máme lepší prístup k informáciám a poznatkom o našej planéte a o tom, ako môžeme prispieť k jej obnove. Verím, že na to, aby sme zachránili náš svet, musíme ho milovať – a to je presne vec, ktorú chcem v ľuďoch podnietiť.“

Od okamihu, keď prvý raz začal skúmať život pod hladinou oceánu, sa George stretol s mnohými morskými živočíchmi, napríklad s kosatkami v Nórskom mori a s delfínmi v Pacifiku – a všetky tieto živočíchy predstavujú rôzne úskalia pri fotografovaní. George objasňuje: „Vyskytuje sa niekoľko ťažkostí. Pracujem najmä s veľkými a rýchlymi cicavcami, takže jedným z najväčších problémov je byť pripravený primerane rýchlo sa pohybovať. Musím ihneď reagovať na každú vzniknutú situáciu a okamžite upraviť svoju pozíciu tak, aby som dosiahol ideálny uhol a kompozíciu – to všetko za súbežného uisťovania sa, že si počínam opatrne, aby som tieto tvory nerušil.“

Na zdokumentovanie týchto divokých zvierat použil George fotoaparát D850, ktorý je známy svojou rýchlosťou a vysokým rozlíšením, vysoko presný fotoaparát D5 a oceňovaný fotoaparát Z 7. George tiež uprednostňuje AF-S FISHEYE NIKKOR 8–15 mm f/3,5–4,5E ED na podmorské snímky a ďalej objektívy AF-S NIKKOR 70–200 mm f/2,8E FL ED VR, AF FISHEYE NIKKOR 16 mm f/2,8D a AF-S NIKKOR 16–35 mm f/4G ED VR.

George dodáva: „Nikon D850 s objektívom AF-S FISHEYE NIKKOR 8-15 mm f/3,5-4,5E ED tvorí vynikajúcu zostavu pre väčšinu mojich snímok spod hladiny. Potrebujem automatické zaostrovanie a vysoké rozlíšenie prístroja D850. Jeho rýchlosť a schopnosti pri nízkej úrovni osvetlenia z neho robia vynikajúci všestranný fotoaparát. Takisto rád fotografujem s prístrojom mirrorless Nikon Z 7 – jeho tichý režim je veľmi užitočný pri fotografovaní z veľkej blízkosti.“                  

Program špeciálnych projektov spoločnosti Nikon Europe

Program špeciálnych projektov spoločnosti Nikon Europe ponúka ambasádorom značky Nikon, ktorými sú nadaní a vplyvní fotografi zo všetkých kútov Európy, príležitosť uskutočňovať projekty svojich snov. Tento program je súčasťou neutíchajúceho úsilia spoločnosti Nikon podporovať inšpiratívnych fotografov a ponúka im platformu, na ktorej môžu uskutočňovať projekty svojho srdca. Zároveň Nikon buduje komunitu vizuálnych umelcov s ašpiráciou robiť veci svojsky.

Ďalšie informácie o Georgovom projekte nájdete na jeho stránke Špeciálny projekt.

Výbava

Počas projektu používal George nasledujúcu výbavu:

Nikon

Všetky autorove články
Nikon fotografia Ocean NIKKOR foto

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať