SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Apple vraj pripravuje vlastný vyhľadávací engine, ktorý bude konkurovať Googlu

1

Vývojári sa domnievajú, že Apple pripravuje vlastný vyhľadávač, ktorý by konkuroval Googlu. Niektorí z nich totiž zaznamenali na svojich stránkach zvýšenú aktivitu webového prehľadávača Applebot. Ten sa v súčasnosti používa pri vyhľadávaní Siri a Spotlight na prehľadávanie webu a určovanie, ktoré výsledky by boli najrelevantnejšie pre dopyt používateľa.

Nie je jasné, či bude mať vyhľadávací nástroj spoločnosti webový portál, alebo bude dostupný iba pre hardvér Apple. V istom zmysle je pochopiteľné, že Apple chce znížiť závislosť od Googlu, ktorý má reklamný model založený na súkromných dátach, čo je v rozpore s hodnotami cupertinskej firmy a jej filozofii ochrany súkromia.

Apple však dostáva ročne zhruba 9 miliárd dolárov za to, aby sa Google stal predvoleným vyhľadávacím nástrojom pre Safari a Siri. V istom zmysle tak zarába na zhromažďovaní používateľských údajov, hoci nepriamo. Vyhľadávací nástroj zameraný na ochranu súkromia by však priniesol oveľa menej potenciálnych výnosov.

Je ťažké si predstaviť, že by sa spoločnosť ako Apple vzdala miliárd dolárov, pre ktoré musí urobiť iba málo práce, pokiaľ nedokáže tento príjem nejako kompenzovať. Musela by predať nespočetné množstvo necielených reklám, aby nahradila 9-miliardový čistý zisk od Googlu. Pritom vybudovanie vlastného výkonného vyhľadávacieho nástroja by bolo nákladnou snahou.

Zdroj: inputmag.com.

Redakcia

Všetky autorove články
Apple web online internet Google

1 komentár

. reakcia na: Apple vraj pripravuje vlastný vyhľadávací engine, ktorý bude konkurovať Googlu

1.9.2020 07:09
"nespočetné množstvo necielených reklám,"... lahko vyratane... 9 miliard / 0.1 = 90 miliard reklam by museli predat. V priemere min. 10 centov cisteho z reklamy budu mat. Malicke, slovenske, hobby weby predaju 10 000 reklam rocne. Inak keby aj mali vlastny vyhladavac, pochybujem, ze by ludom vyplacali viac z reklamy ako Google.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať