Roboty s LIDARom uvidia aj to, čo si vojaci nevšimnú

0

Existuje už niekoľko robotov, ktoré sú navrhnuté tak, aby sprevádzali pozemné armádne jednotky a pomáhali im. Teraz budú tieto stroje schopné evidovať aj objekty, ktoré môžu vojakom uniknúť. Ak sú napríklad pozdĺž cesty ukryté improvizované výbušné zariadenia, prostredie sa vizuálne jemne zmení, ale tak nepatrne, že ľudské oko to pravdepodobne nepostrehne.

Tu by mohol pomôcť malý autonómny kolesový robot so senzormi LIDAR, ktorý vyvinuli výskumníci z Kalifornskej univerzity v San Diegu. Robot najprv preskúma prostredie pomocou senzorov LIDAR a určí, ako by malo všetko vyzerať. Potom, keď opäť prejde týmto prostredím, je schopný zistiť aj veľmi malé zmeny v umiestnení trojrozmerných objektov.

Tieto údaje sa prenesú do okuliarov s rozšírenou realitou jeho ľudského partnera, pričom sa zvýrazní podozrivá položka v jeho zornom poli. Zistilo sa, že túto úlohu zvládnu aj relatívne malé, lacné LiDARy s nízkym rozlíšením. Technická univerzita v holandskom Eindhovene vyvíja podobný systém, ibaže určený na montáž na vozidlá. Ten namiesto senzorov LIDAR využíva stereoskopickú videokameru.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať