S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement

Archos Sense 55s: Low-end Made in France

0

Pri prvom pohľade na balenie som si hovoril, že tu máme ďalšiu zo série napodobenín originálneho Xiaomi Mi Mix. No táto je od francúzskeho výrobcu Archos, a nie od čínskych firiem.

Takže dizajn je jasný, predná strana sa podobá na originálny Mi Mix. Má len jemné rámčeky okolo displeja a pod ním veľkú, no nevyužitú bradu. Na nej sa nachádza v pravom dolnom rohu šošovka prednej kamery. Pozmenená bola aj pozícia napájacieho tlačidla, ktoré je nad ovládacím prvkom na nastavenie hlasitosti, čo robí jeho dosiahnutie veľmi nekomfortným. Umiestnenie pod ním by bolo jednoznačne lepšie.

Na zadnej strane uprostred hore sa nachádza duálny 8 Mpx fotoaparát, pod ním čítačka odtlačkov prstov a logo výrobcu. Čo sa čítačky týka, je absolútne hrozná, nepresná, neregistruje odtlačok (pri troche šťastia z piatich pokusov jeden vyjde) a často je lepšie telefón odomknúť pomocou PIN kódu alebo inej záložnej metódy odblokovania. Zariadenie je vyrobené z plastu, a tak je veľmi ľahké, má hmotnosť len 130 gramov. Chválim takisto prítomnosť konektora USB-C, ktorý neraz chýba aj na niektorých drahších telefónoch.

Už z názvu možno vyčítať veľkosť displeja. Telefón je teda osadený 5,5-palcovým displejom IPS s rozlíšením 1920 × 1080p čiže full HD. Musím uznať, že panel je pekný, pri maximálnom jase dostatočne svetlý, má pekné podanie farieb aj dobré pozorovacie uhly. Na rohoch je jemne zaoblený, ale nie je to úplné zaoblenie, ale akoby zoseknutie hrany. No jednu vec mu treba vytknúť – IPS glove je pri používaní vonku citeľný.

Toto vcelku jednoduché zariadenie je poháňané lowendovým čipom z dielne MediaTeku, ktorým je štvorjadrový MT6737T, taktovaný na 1,5 GHz. Grafická výpočtová jednotka je Mali-T720MP2 na 600 MHz. No a táto kombinácia je vážne horúca. Nie z pohľadu výkonu, ale z hľadiska termoregulačných schopností. Telefón je pri používaní naozaj teplý a pri zadaní náročnejšej úlohy sa stáva horúcim. Spomenutá kombinácia výpočtových jednotiek je spojená s 2 GB operačnej pamäte RAM a 16 GB (+ microSD do 256 GB) vnútorného úložiska. Čo sa týka rýchlosti pri používaní, neohúri, ale ani nesklame. Multitasking na telefóne je presne taký, ako som očakával. Jednoduché procesy a aplikácie netreba znovu spúšťať, ale stačí si pozrieť napríklad YouTube a opätovné spustenie aplikácií prichádza na rad. Keď hovorím o YouTube, telefón v nastaveniach videa ukazuje, že zvládne prehrávať video v 1080p pri 60 fps, ale pri jeho spustení veľmi seká. V AnTuTu tento model dosiahol výsledok 41 063 bodov, čo len odráža kategóriu zariadenia.

Archos Sense má, samozrejme, iba jeden reproduktor na spodnej hrane. Znie fajn, je vcelku vyvážený, no prial by som si, aby bol trochu hlasnejší. Nechýba ani 3,5 mm audio jack. Počúvanie hudby cez pribalené slúchadlá je vyhovujúce len z hľadiska hlasitosti, kvalita zvuku nie je dobrá. Pri počúvaní cez moje slúchadlá bol zvuk oveľa kvalitnejší, no nebol taký hlasný.

Zo softvérovej stránky telefón beží na Androide 7.0 Nougat a aktualizáciu na Oreo ani netreba očakávať, pretože nepríde. Systém vyzerá vcelku čisto, bez výraznejšieho bloatwaru. No na začiatku si môžete vybrať, či chcete do zariadenia nainštalovať niekoľko hier, čo ma trochu zarazilo, pretože sú tu základné aplikácie, ibaže chýba prehrávač hudby alebo aplikácia na počasie, čo by tiež malo patriť do základu. Keďže telefón poháňa procesor od MediaTeku, je tu aj aplikácia fotoaparátu od tejto spoločnosti, ktorú nemám rád, pretože nielenže zle vyzerá, ale je aj veľmi neintuitívna.

Výdrž zariadenia s 3000 mAh akumulátorom je aj pre nie veľmi efektívny procesor priemerná. Po hodine používania so zapnutým GPS a pri jase nastavenom na najvyššej hodnote klesla kapacita batérie o 30 %. No deň používania sa určite dá dosiahnuť. Rýchlosť nabíjania je úmerná dĺžke, keďže po desiatich minútach stúpla kapacita o 10 %.

Na zadnej strane veľmi jemne vyčnievajú zo zariadenia dve 8 Mpx šošovky fotoaparátu. Jedna je klasická a druhá širokouhlá. Výsledné fotky zhotovené týmto fotoaparátom nemajú dostatok detailov ani dobré spracovanie farieb, výsledky sú nestále, niekedy preexponované, inokedy podexponované. Fotenie širokouhlou šošovkou je viac isté, ale fotky sú v rohoch jemne tmavšie. Fotografovanie v noci, respektíve v zhoršených svetelných podmienkach nie je dobré, chýba detail aj dynamický rozsah a navyše šumu je v nich takisto dosť. Predná kamera má rozlíšenie 5 Mpx a vyprodukované zábery sú plné šumu. Pri fotení selfies treba pre umiestnenie kamery otočiť mobil hore bradou. Fotenie v HDR fotkám veľmi nepomáha a po tom, čo som uviedol, video ani nemusím hodnotiť, lebo je kvalitou podobné fotografiám.

Verdikt

Archos Sense 55s sklamal a zdá sa mi, že výrobca si nedal dostatočne záležať. Poteší pekný displej aj fajn reproduktor. No na druhej strane výkon, používateľský zážitok ani fotoaparát nenadchnú. Za danú cenu sa dá kúpiť aj lepšie zariadenie.

Cena: 154 EUR

Špecifikácie:

Rozmery: 142,5 × 74,2 × 8 mm, hmotnosť: 130 g, veľkosť displeja: 5,5 palca, rozlíšenie 1920 × 1080, CPU: MediaTek MT6737T (Quad-Core, 1,5 GHz), GPU: Mali-T720MP2 (600 MHz), RAM 2 GB LPDDR3, ROM 16 GB, microSD do 256 GB, OS Android 7.0 Nougat, zadná kamera: 2× 8 Mpx (Sony IMX219 + iná širokouhlá šošovka), nahrávanie videa 1080p 30fps, predná kamera: 5 Mpx, batéria: 300 0mAh, senzory: odtlačok prstov, gyroskop, proximity, G senzor, kompas

Hodnotenie:

Dizajn: 67 %
Vyhotovenie: 84 %
Displej: 87 %
Výkon: 59 %
Fotoaparát: 64 %
Zvuk: 86 %
Funkcie: 48 %
Celkovo: 73 %

Plusy a mínusy

+ Displej, reproduktor, hmotnosť
- Výkon, nudné používateľské rozhranie, fotoaparát, cena/hodnota, chýbajúce základné aplikácie

Benjamín Mazanka

Všetky autorove články
ARCHOS Sense

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať