S_Fold6_10 Advertisement S_Fold6_10 Advertisement S_Fold6_10 Advertisement

Astronauti sa dostanú do vesmíru už aj bez rakety

Technológie
1

Inžinieri v Číne pracujú na ambicióznom projekte s názvom Tengyun, v rámci ktorého by sa astronauti mohli čoskoro dostať do vesmíru bez rakety. Projekt má vyvinúť elektromagnetickú platformu, hypersonické koľajové delo, ktoré vystrelí lietadlo do vesmíru nadzvukovou rýchlosťou. Výrazne by sa tým znížili náklady odstránením závislosti od tradičných zdrojov pohonu. Informovali o tom noviny South China Morning Post.

Elektromagnetický štart je v podstate zameraný na zrýchlenie kozmickej lode alebo nákladu po dráhe, ktorá využíva magnetické polia. Princípom elektromagnetického štartu je elektromagnetická indukcia. Prechodom prúdu cez sériu vodičov usporiadaných v určitej konfigurácii možno vytvoriť silné magnetické pole, ktoré môže poháňať objekt vpred po dráhe.

Pre projekt Tengyun čínski inžinieri používajú vysokorýchlostné magnetické levitačné zariadenie, ktoré má 2 km vákuovú dráhu v Datongu v provincii Šen-si. Konečným cieľom je poháňať vesmírne lietadlo väčšie ako Boeing 737 rýchlosťou Mach 1,6 (čo znamená 1,6-násobok rýchlosti zvuku). Po štarte sa vesmírne lietadlo odpojí od magnetickej dráhy, zapáli svoj motor a zrýchli smerom do vesmíru na sedemnásobok rýchlosti zvuku.

V rámci testov vedci využívajú zariadenie v Datongu na to, aby lietadlo dosiahlo rýchlosť až 1000 km za hodinu a táto rýchlosť sa nakoniec zvýši na 5000 km za hodinu. Nie je to prvýkrát, čo vedci pracujú na elektromagnetickom štarte, keďže túto technológiu už predtým skúmala NASA, ale nikdy sa ju nepodarilo zvládnuť. Inžinieri budú musieť čeliť niekoľkým výzvam, ako je napríklad bezpečné oddelenie vesmírneho lietadla od dráhy a vyriešenie problému rázových vĺn, ktoré vzniknú, keď lietadlo prekoná zvukovú bariéru.

Zdroj: in.mashable.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Čajnalecinogenius reakcia na: Astronauti sa dostanú do vesmíru už aj bez rakety

21.3.2024 11:03
Ak sa použije na kridlach material so specialnou mikroskopickou štruktúrou,uz samotne elmag delo zrychli letúň na desaťtisicku,pridavny iontovy zdroj zapnutý v stratosfére ,našlape kvalt sice nie az na miliardku , čo ma svetlo,ale ved zatial sa dostat na Moonbejz za tri hodinky nie je skor ako z Blavy do Košíc?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať