SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Audi A3 Sportback prichádza v 4 generácii

0

Novinka v podobe štvrtej generácie modelu Audi A3 prichádza na Slovensko.  Prvá generácia Audi A3 bola uvedená už v roku 1996 a v podstate založila segment prémiovej kompaktnej triedy. Nový A3 Sportback prichádza s dynamickým športovým dizajnom  s novou prednou maskou ktorá má po prvýkrát A3 ovládateľný prístup chladiaceho vzduchu vďaka čomu zlepšuje hodnotu súčiniteľa odporu až o 5 percent.  Predný previs sa predĺžil o 3 cm vďaka čomu sa vylepšila ochrana chodcov pri náraze.

Ďalšou inováciou sú digitálne denné svetlá v svetlometoch Matrix LED. Tvorí ich pole pixlov s trikrát piatimi segmentmi LED, ktoré vytvárajú špeciálnu svetelnú grafiku a robia A3 okamžite rozoznateľné na prvý pohľad. V interiéri športový charakter dizajnu pokračuje dekoračnými obkladmi z hliníka a karbónu, veľkými vnútornými kľučkami dverí, prístrojovým panelom  so vzhľadom Black panel a  novým voličom jazdných režimov  v podobe malého prepínača. 

Kokpit je orientovaný na vodiča a využíva známe prvky z modelov Audi z vyššej strednej a luxusnej triedy a je sériovo vybavený  multimediálnym dotykovým displejom s uhlopriečkou 10,1”.  Displej rozoznáva rukou písané znaky a poskytuje akustickú spätnú väzbu.  Systém možno ovládať hlasom, prirodzenou rečou. Zobrazenie prístrojovej dosky zabezpečuje Audi virtuálny kokpit ktorý vo verzii plus môže mať uhlopriečku displeja až 12,3” a poskytuje tri verzie zobrazenia grafiky.  Vozidlo môže byť tiež po prvýkrát v A3 vybavené head-up displejom  s projekciou na čelné sklo.  Zaujímavosťou je že vozidlá  budú vybavené prípravou na head-up displej a pri prípadnom predaji si ho môže dať nový majiteľ doinštalovať.  Ovládanie infotainmentu zabezpečuje nová modulárna stavebnica infotainmentu  tretej generácie MIB3.  Tá poskytuje až 10 x vyšší výkon oproti predchádzajúcej a plní všetky úlohy konektivity vrátane telefonovania, služby Audi Connect aj WLAN.

Individuálne nastavenia Možno teraz uložiť až do šiestich užívateľských profilov infotainment má štandardnej výbave prijímač DAB Plus, ako   výbavu na želanie možno doplniť online rádio alebo hybridné rádio. Navigácia je teraz ešte jednoduchšia, poskytuje predpovede vývoja dopravnej situácie, družicové snímky z Google Earth a trojrozmerné modely mnohých európskych veľkomiest. Audi connect  pridáva k zvláštnym  cieľom alebo bodom záujmu fotografie, informácie o otváracích hodinách a hodnotenia užívateľov. Audi connect podporuje tiež novú komunikáciu medzi vozidlami technológiou Car-to-X. Pomáha nájsť voľné parkovacie miesta na uliciach alebo prostredníctvom komunikácie so semaformi jazdiť v zelenej vlne. Na prepojenie smartfónu s Audi A3 Sportback slúži aplikácia myAudi App, Apple Car Play alebo Android Auto, ako aj Audi phone box, ktorý bezdrôtovo pripája smartfón na vonkajšiu anténu a indukčne ho nabíja. Krátko po spustení predaja ponuku rozšíri kľúč Audi connect, umožňujúci odomknutie a zamknutie automobilu, ako aj naštartovanie motora pomocou smartfónu s operačným systémom Android a hlasový asistent Amazon Alexa.

Nové Audi A3 Sportback štartuje s troma motorizáciami, benzínovou a dvoma  dieselovými.

Postupne k nim pribudnú aj varianty na zemný plyn, dvojica mikro hybridných pohonov a dvojica plug-in hybridných pohonov s elektrickým  dojazdom až 58 km podľa WLTP. 

Bohatá je aj výbava asistenčných systémov. S Audi pre sense front, vyhýbacím asistentom a asistentom pre udržiavanie jazdného pruhu v sériovej výbave. Na želanie sú dostupné ďalšie asistenčné systémy ako asistent pre zmenu jazdného pruhu, výstraha pri vystupovaní, ako aj asistent pre priečnu premávku a parkovací asistent. K dispozícii je aj adaptívny  tempomat, prevzatý z modelových radov Audi vyššej strednej a luxusnej triedy. 

Novinka prichádza aj s piatimi novými farbami z toho tri budú dostupné vo verzii Sportback a limuzína a dve nové farby vo verzii S Line a S3. 

Cena novinky začína na 28.900 eur. Pri príležitosti uvedenia na trh výrobca pripravil špeciálny model – A3 Sportback edition one s exkluzívnym vybavením. Navonok sa dá rozoznať podľa plastových dielov na karosérii v matnej platinovo sivej  farbe, stmavených svetlometov Matrix LED a 18-palcovými diskami kolies z ľahkej zliatiny titánovo sivej farby. Dynamický vzhľad dopĺňa dizajnový komplet Interieur S Line s novými športovými sedadlami s integrovanými opierkami hlavy, hliníkové dekoračné obklady a pedále z ušľachtilej ocele.

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať