SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Autonómny robot vynašiel najlepší tvar tlmičov na svete

0

Autonómny robot s umelou inteligenciou MAMA BEAR z Boston College po troch rokoch a 25 000 pokusoch dosiahol prevratný objav. Vynašiel najodolnejší tvar tlmičov nárazov na svete. MAMA BEAR, čo je skratka pre Mechanics of Additively Manufactured Architectures Bayesian Experimental Autonomous Researcher, konštruuje malé štruktúry pomocou 3D tlače a drví ich v hydraulickom lise, aby zmeral ich absorpciu energie. Po každom teste upraví konštrukciu a vytlačí ďalšiu iteráciu.

Výsledkom tohto procesu je nový svetový rekord v účinnosti absorpcie energie na úrovni 75 %, čím prekonal predchádzajúci rekord 71 %. Dizajn má stočený tvar pripomínajúci kvet. Tvorca robota Keith Brown a jeho tím v laboratóriu KABlab pracujú na tomto projekte od roku 2018. Robot drví svoje výtvory pod tlakom približne 86 barov. Cieľom Boston College je vyvinúť čo najefektívnejšiu mechanickú štruktúru pohlcujúcu energiu pre rôzne aplikácie.

Na projekte sa podieľa Národná vedecká nadácia a americká armáda, pričom armáda využije získané údaje na vývoj zlepšenej výstelky prilieb pre vojakov na bojisku. V tomto kontexte by aj zvýšenie účinnosti absorpcie energie o 4 % mohlo zachrániť životy. Potenciál využitia tejto technológie je široký – vrátane dizajnu nárazníkov, športového výstroja a ochranných obalov.

MAMA BEAR sa usiluje o jemnú rovnováhu pri vytvorení tvaru a štruktúry, ktorá nie je taká tvrdá, aby poškodila čokoľvek, čo sa snaží chrániť, ale stále je dostatočne pevná, aby absorbovala akýkoľvek náraz. Odhaduje sa, že v snahe o najefektívnejšiu štruktúru existuje viac ako bilión možných návrhov, takže robot je iba na začiatku svojej práce.

Bostonská univerzita použila vo svojich návrhoch rôzne materiály, napríklad TPE, TPU-1, 2 a 3, nylon, PETG a PLA. Tím publikoval podrobný článok v časopise Nature Communications, v ktorom dokumentuje svoj výskum.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať