SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

BMW iX2 xDrive30 / Výkon aj špičková výbava

0

BMW X2 je zaujímavý model, ktorý ako prvý prišiel s konceptom vozidla Sports Activity Coupé (SAC) v segmente prémiových kompaktných vozidiel. Jeho druhá generácia je zároveň prvou, ktorá prichádza aj s čisto elektrickou verziou v podobe modelu iX2. Novinka má charakteristický dizajn, ktorý ju jasne odlišuje od súrodencov X1 a X3.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Vyznačuje sa dynamicky natiahnutými líniami a nezameniteľnou prednou maskou, ktorá si za vzor berie svojho súrodenca iX, pôsobí však veľmi kompaktne s efektným podsvietením obrysov ľadviniek. Tie sú plné a zdobené podobným vzorom, aký poznáme z modelu iX. Spodná časť je tvorená mohutnou mriežkou so vzorom železnej ohrady. Po boku sú nasávacie otvory na chladenie bŕzd a lepšie obtekanie kolies. Prikrčený výraz dávajú prednej časti matrixové LED svetlomety s denným svietením v tvare dvojitých šípok. Nové elektrické BMW iX2 je rozmerovo zhodné s verziou X2. Medzigeneračne sa vozidlo zväčšilo o 194 mm na dĺžku, o 21 mm na šírku a o 64 mm na výšku. Dlhší rázvor a širšie rozchody prinášajú viac miesta na piatich sedadlách aj v batožinovom priestore, kde BMW iX2 ponúka od 525 do 1400 l. V celosvetovom predstavení bol prvý práve elektrický model iX2 xDrive30, ktorý sme dostali aj na test. Vozidlo využíva dvojicu integrovaných pohonných jednotiek na prednej a zadnej náprave. Tie dodávajú systémový výkon 230 kW (vrátane dočasného zvýšenia výkonu) a systémový krútiaci moment 494 Nm. Vďaka tomu zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 180 km/h. Kombinácia batérie s vy­užiteľnou kapacitou 64,8 kWh a vysokej účinnosti pohonného systému umožňuje podľa cyklu WLTP dojazd do vzdialenosti 417 – 449 kilometrov. K vysokému dojazdu prispieva aj adaptívna rekuperácia a funkcia MAX RANGE. Najnovšia verzia softvéru Max Performance Charging upravuje predovšetkým efektivitu pri nabíjaní vozidla. Okrem toho dostalo plne elektrické vozidlo z kategórie SAC prípravu na používanie funkcie Plug & Charge Multi Contract. To znamená, že pri využívaní funkcie Plug & Charge bude môcť zákazník využívať viacero zmlúv s nabíjacími operátormi. To je výhodné napríklad pri flotilových vozidlách, kde zákazník môže využívať nabíjanie zo súkromnej alebo služobnej karty. K dispozícii je aj nový balík pre domáce nabíjanie optimalizované na záťaž a využitie solárnej energie.

Po vstupe do kabíny sa ocitnete v modernom prémiovom prostredí so športovými prvkami. Úzkemu prístrojovému panelu dominuje dvojica displejov pod zakriveným sklom BMW Curved Display, ktorú dopĺňa lakťová opierka s integrovaným ovládacím panelom. V prednej časti stredovej konzoly sú dva držiaky na poháre a priehradka na smartfón s nepriamym osvetlením a bezdrôtovým nabíjaním. Ten je za jazdy pod priklápacím držiakom, inak by lietal po kabíne. Vedľa sú k dispozícii aj dva porty USB-C s podporou rýchleho nabíjania a 12 V zásuvka. Balíky výbavy majú novú štruktúru na cielenú individualizáciu vozidla. V testovanom vozidle sme mali aj panoramatickú strechu s elektricky ovládanou roletou. Na predných sedadlách je miesta na rozdávanie a veľmi dobre je vyriešená aj ergonómia, takže nič tu neprekáža.


Asistent na zmenu jazdného pruhu vám sám ponúkne zmenu pruhu pred odbočkou alebo pri dlhšej jazde v ľavom pruhu, pričom kontroluje, či je pruh voľný

Technologická výbava je na vysokej úrovni a v aute dnes môžete mať asistenčné systémy, s ktorými sme sa dosiaľ stretávali iba vo vyšších modeloch. K štandardnej výbave patrí najnovšia verzia systému varovania pred kolíziou vpredu, udržiavanie rýchlosti s funkciou bŕzd, čítanie dopravných značiek a varovanie pred opustením jazdného pruhu s funkciou návratu do jazdného pruhu. Je tu aj parkovací asistent vrátane spätnej kamery a cúvacieho asistenta. Medzi voliteľnou výbavou nájdete udržiavanie v jazdnom pruhu, adaptívny tempomat s automatickým preberaním rýchlosti s funkciou Stop & Go, aktívnu navigáciu, funkciu varovania pri odchode a BMW Head-Up Display, ako aj zobrazenie okolia, funkciu monitorovania okolia vozidla na diaľku, zaznamenávanie jazdy a oznamovanie polohy pri krádeži. Existujúce funkcie možno aktualizovať na diaľku pomocou nástroja Remote Software Upgrades, ktorý umožňuje pridávať aj nové funkcie.

Nový operačný systém BMW Operating System 9 dostal najnovšiu verziu systému zobrazovania a ovládania BMW iDrive s technológiou rýchleho prístupu QuickSelect, čo znamená, že bol prispôsobený na ovládanie pomocou dotykovej obrazovky a prirodzených hlasových povelov. Operačný systém BMW Operating System 9 zároveň otvára cestu pre vysoko prispôsobiteľný výber doplnkových digitálnych služieb. S BMW ConnectedDrive Upgrades si zákazníci môžu vyskúšať bezplatnú mesačnú skúšobnú verziu vybraných funkcií, po ktorej si ich môžu pridať na konkrétne časové obdobie. Zákazníci môžu využiť aj službu BMW Digital Premium, takže môžu vo vozidle používať všetky aplikácie dostupné v ich krajine napríklad na strea­movanie hudby, streamovanie videa, správy alebo hry na základe predplatného. Voliteľný balík zahŕňa aj využitie dát pre všetky digitálne služby a aplikácie dostupné v obchode BMW ConnectedDrive Store vrátane streamovania hudby a videa. Voliteľne možno pre ­cloudový navigačný systém aktivovať aj funkciu rozšírenej reality. Okrem toho je v novom modelovom rade BMW X2 k dispozícii aj osobná eSIM karta vytvorená pre mobilnú technológiu 5G, digitálny kľúč, funkcia BMW ID a štandardná integrácia mobilných telefónov pomocou rozhraní Apple CarPlay a Android Auto, ktoré, samozrejme, fungujú bezdrôtovo.

Oproti vyšším modelom tu nenájdete obľúbený ovládač iDrive, na stredovej konzole zostal iba valčekový ovládač hlasitosti a dvojica tlačidiel na posun skladieb. Treba však uznať, že vďaka novej grafike BMW Operating System 9 s technológiou QuickSelect sa systém veľmi dobre ovláda, je prehľadný a veľmi rýchly. Medzi asistentmi pribudol aj asistent zmeny pruhu na diaľnici. Ten vás počas jazdy aj sám vyzýva na zmenu jazdného pruhu, napríklad pred plánovanou odbočkou, alebo ak idete dlhší čas v ľavom pruhu. Pritom kontroluje, či je daný pruh voľný. Pri jazde v kolónach alebo v meste s adaptívnym tempomatom sa na základe snímača vašej pozornosti auto samo rozbehne. O týchto funkciách ste v predošlých generáciách mohli iba snívať. Veľmi dobre je riešené nabíjanie batérie. AC nabíjačka je trojfázová s výkonom 11 kW, môže byť aj 22 kW. DC nabíjanie je možné maximálnym výkonom 130 kW. Počas testu sme nabíjali maximálnym výkonom 128 kW. Samozrejmosť je vyhrievanie batérie, ktoré sa zapína automaticky na základe zadanej trasy alebo ručne. Oceňujeme výborný head-up displej, ako aj veľmi dobré matrixové svetlomety, s ktorými je v noci radosť jazdiť. Poskytujú pomerne široké zorné pole s prisvietením do zákrut a výborne svietia aj na diaľku. Počas testu sme dosiahli priemernú spotrebu 20,3 kWh/100 km. Vzhľadom na to, že sme jazdili v čiastočne zimných podmienkach a 40 % jázd bolo po diaľnici, nie je to zlý výsledok. V lepších podmienkach a s defenzívnou jazdou však má auto potenciál na lepšiu spotrebu.

Nové BMW iX2 je výborné auto do roly rodinného miláčika a rovnako aj do roly flotilového pracanta. Poskytuje veľa priestoru, viac ako dostatočný výkon, výborné jazdné vlastnosti a bohatú technologickú výbavu.

TESTY:

Spotreba v teste (kWh/100 km) 18,2 - 20,3 - 22,5
Dojazd v teste (km) 290-360
Výkon AC nabíjania na 22 kW 3f nabíjačke (kW) 11
Max. výkon DC nabíjania UFC nabíjačka 350 kW (kW) 128
Čas nabíjania 10-80 % (min) 29

Technické údaje:

Synchrónne elektromotory s permanentnými magnetmi, výkon: 230 kW, krútiaci moment: 494 Nm, poháňaná náprava: xDrive, max. rýchlosť: 180 km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 5,6 s, kapacita akumulátora: 66,5 kWh, využiteľná 64,8 kWh, max. dojazd (WLTP) (km) 417-449, nabíjanie: DC 130 kW, AC 11 kW/3f

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľa priestoru, spracovanie, jazdné vlastnosti, výbava, nabíjanie, dojazd
- Nič podstatné

Cena modelu od (s DPH): 55 000 EUR
Testované vozidlo (s DPH): 71 743 EUR

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať