PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

BeQuiet! Dark Power Pro 12 / Titánový zdroj s 1200 W

0

Okrem špičkových pracovných staníc s viacerými CPU alebo grafickými kartami sú mimoriadne výkonné napájacie zdroje (s výkonom nad 1 kW) v súčasnosti populárne aj pre rigy na ťaženie kryptomien. Dostupných modelov však nie je príliš a keď už, tak je ich účinnosť obvykle nižšia než zodpovedajúca certifikácii 80Plus Titanium. Jedna z výnimiek je zdroj BeQuiet! Dark Power Pro 12.

Variant so štítkovým výkonom 1200 W má až desať prídavných napájaní (6+2-pinov) PCI Express. Pre CPU/APU, grafické karty či SSD je možnosť voľby medzi zapojením single a multi-rail pre dosiahnutie čo najlepšej elektromagnetickej kompatibility. Vo východiskovom stave má zdroj až šesť 12-voltových vetiev, vďaka čomu je dosahovaného stabilnejšieho napájania „susedného“ komponentu pri výrazných zmenách záťaže. Takýto návrh je nevhodný iba pre používateľov, ktorí radi ladia a ženú komponenty na hranicu ich možností, Vtedy je však možné siahnuť po skratovej prepojke a 12-voltové vetvy „zlúčiť“.

Zdroj má na dĺžku až 20 cm a  vyhotovenie je naozaj exkluzívne. Bez nutnosti porušenia plomby môžete na vyčistenie napríklad demontovať zadný panel a potom jednoducho vysunúť mriežku pred ventilátorom. Použitý Silent Wings 3 pritom patrí medzi absolútnu špičku. Vyniká trojfázovým krútiacim momentom, robustnými ložiskami a tichým chodom.


Vzduch vnútrom preháňa špičkový 135 mm ventilátor Silent Wings 3

Všetky kondenzátory sú špičkové Nippon Chemi-Con a cievky sú vždy zapuzdrené, vďaka čomu sa zdroj nikdy neprejavuje žiadnymi parazitnými zvukmi (pískaním), ktoré sprevádza chod lacnejších zdrojov. Masívne sú i pasívy na tlmivkách, tak, že by pri nižšej percentuálnej záťaži vedel zdroj fungovať aj pasívne. Avšak ventilátor sa nikdy nevypína. Napriek tomu, že sú jeho otáčky vždy iba symbolické (a hladina hluku zanedbateľná), tak typicky v prašnejšom alebo inak znečistenom prostredí drobnými čiastočkami sa to dá považovať za nevýhodu.


Pohľad na prvotriedne súčiastky v čele s trojicou vysokokapacitných kondenzátorov na primárnej časti

Kabeláž je modulárna, no malú výhradu smerujeme k tuhším káblom, ktoré sú pomerne nepoddajné a každý sa skrúca iným smerom. Upratať sa to však dá hrebienkovými organizérmi v príslušenstve. Dôležitejšie však je, že majú prierez až 1,31 mm2 (16 AWG), takže aj pri dĺžke 600 mm je na nich aj v záťaži len minimálny úbytok napätia. Najúčinnejší je zdroj pri 55-percentnej záťaži, kde dosahuje účinnosť krásnych 96,8 %. Naopak najnižšia účinnosť je pri 100 % zaťažení (stále slušných 95,1 %).

„Medzi špičkovými výkonnými zdrojmi vcelku jasná voľba. Teda pokiaľ nevadí vyššia obstarávajúca cena.“
 

+ Špičková kvalita osadenia, prvotriedne kondenzátory, zapuzdrené cievky... možnosť voľby medzi single a multi-rail, špičková účinnosť v celkom spektre, vynikajúci tichý ventilátor s poriadnymi ložiskami, možnosť používateľskej demontáže pre čistenie, káble s veľkým prierezom
- Nikdy nevypína ventilátor, nepoddajnejšia kabeláž

Cena: 350 EUR

Hodnotenie: 10/10

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať