SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Arctic W1 3D / Nástenný trojosový držiak pre monitor

0

K výmene pôvodného držiaku, s ktorým sa váš monitor dodáva, existujú dva dôvody. Jednak nemusí spĺňať požiadavky na možnosti polohovania, jednak preto, že zaberá na stole miesto, ktoré môžete využiť inak, efektívnejšie. Vtedy je reč o stojanoch so základňou v murovanej stene miestnosti. Takýmto spôsobom sa inštaluje aj Arctic W1 3D. Určený je pre jeden monitor.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Základňa, na ktorú pripadá všetka hmotnosť, je istená troma dlhými skrutkami s poriadne predimenzovanou nosnosťou. Menej robustný je už spoj na upevnenie ramena. To sa nasúva na stĺpik základne, cez ktorý prechádza istiaca skrutka s pružinou. Stĺpikom ide skrz na skrz a končí v závite plastovej krytky. Prítlak je tu iba symbolický a vplyvom páky má rameno na stĺpiku trochu tendenciu „padať“ na stranu s monitorom. Nech je dojem z toho už akýkoľvek, tak všetko funguje spoľahlivo.


Základňa, na ktorú sa nasadzuje rameno. Všimnite si, že pod 8-kilovým monitorom sa na stĺpiku už jemne vykrúca, preto túto odporúčanú maximálnu hranicu neprekračujte

Rameno pozostáva z dvoch častí, pričom tú druhú, predlžovaciu, použiť nemusíte. Ale vtedy sa tak pripravíte o výškové polohovanie (v polmetrovom rozsahu). Naklápanie dopredu/dozadu  +90°/-90 ° je možné vždy, čo je oproti vstavaným monitorovým stojanom veľká voľnosť, ale má i svoje obmedzenia. Napríklad do vodorovnej polohy panel nedostanete. Natáčať monitor do strán je sa dá v rozsahu 180 ° a 360-stupňová rotácia už nepozná hranicu.

Najväčší odstup od steny, ktorý môžete v úplne vystretom stave ramena dosiahnuť, je 66 cm, no na rýchlu reguláciu počas používania to nie je. Hrdlo na otočných spojoch ramena sa totiž uťahuje ručne kľúčom, takže pri zmenách je vhodné ho vždy povoliť a potom napevno znovu zafixovať tak, aby bola konštrukcia stabilná pri výškovom polohovaní a naklápaní. Tieto dve úpravy sú už možné „za behu“.


Sila potrebná na zaklápanie a predklon monitora sa nastavuje na hlave držiaka

W1 3D vyrobený zo silnej zliatiny hliníka s obsahom železa pre vysokú tvrdosť. Podľa špecifikácií zvládne monitory až do 8 kg. Takúto hmotnosť má aj BenQ BL2711U, s ktorým sme držiak testovali, takže to môžeme potvrdiť. Trápiť túto konštrukciu s ťažšími modelmi však pre subtílnejšie spoje ramien už neodporúčame. Arctic síce uvádza podporu veľkých 43" a 49" (ultrawide) uhlopriečok, avšak vždy si overte, či nepresahujú maximálnu nosnosť. A takisto to, či má váš monitor na chrbte jednu z rozteč VESA 75×75/100×100, ktoré sú nevyhnutné na spojenie monitora s držiakom.

„Cenovo dostupný stojan s výbornou flexibilitou.“
 

+ Jednoduchá inštalácia, pevné materiály, vysoká miera prispôsobenia vo všetkých osiach, priaznivá cena
- Subtílnejšie spoje ramien, na zmenu odstupu vyžaduje ručné povoľovanie skrutiek

Hodnotenie: 9/10


                                         

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať