HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Bielorusko zakáže prístup na zahraničné weby

0
internet.jpg Obyvatelia Bieloruska budú môcť od 6. januára používať len domácu webovú doménu .by. V ten deň totiž vstúpi do platnosti zákon, ktorý výrazne obmedzí tamojších občanov vrátane firemných používateľov a podnikateľov v používaní internetu. Nebudú môcť navštevovať zahraničné webové stránky. Za porušenie zákona im hrozí pokuta vo výške asi 100 eur. No pokutovať sa nebudú iba priamo „páchatelia“.

Ak si napríklad niekto z Bieloruska objedná tovar v zahraničnom e-shope, hrozí žaloba aj prevádzkovateľovi internetového obchodu. Možno predpokladať, že niektoré veľké zahraničné spoločnosti radšej rovno zablokujú prístup bieloruským používateľom, aby sa vyhli prípadným komplikáciám. Nariadenie sa týka aj prevádzkovateľov internetových kaviarní a verejných Wi-Fi hotspotov.

Tí budú musieť viesť záznamy o používateľoch a odovzdávať ich kontrolórom. Navyše môžu byť aj sankcionovaní, ak ich návštevníci pristupujú na zahraničné internetové stránky. To isté sa vzťahuje na domácich používateľov, ak nechajú na svojich počítačoch pracovať cudzie osoby. Vláda zostaví čiernu listinu webov, ktoré musia poskytovatelia internetu blokovať. Pôjde najmä o pornografické stránky a iné „extrémistické weby“.

Právnické a fyzické osoby podnikajúce v Bielorusku budú môcť na poskytovanie on-line služieb a obchodovanie využívať iba domáce internetové domény. Ťažko povedať, ako sa to dotkne odosielania či prijímania e-mailov zo sveta. A čo sa stane, ak napríklad firemné počítače budú potrebovať on-line aktualizáciu softvéru?

Zdroj: gizmondo.com, geekosystem.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať