Umelá inteligencia / Big data a umenie = Resonances III Festival

Technológie
0

Výskumníci a umelci z celej Európy mesiace tvorili spolu fascinujúce umelecké projekcie, využívaním umelej inteligencie alebo Big data. Výsledkom je prezentácia, ktorá  prebieha tento týždeň neďaleko Milána, v priestoroch JRC v talianskej Ispre. Festival Resonance III: Datami. Premiéru mala opera o dátach a robotoch, vizualizácia emócií divákov v sále pri pozeraní filmu či umelecké stvárnenie kvantových efektov.

Festival Resonance III: Datami spojil už tretí raz 23 umelcov a vedcov Spoločného výskumného centra (JRC) pri vytváraní nevšedného projektu. Jeho výsledkom sú po mesiacoch spolupráce umelecké inštalácie, využívajúce umelú inteligenciu alebo Big data. Umelci vnímajú vedeckú prácu rozdielne a pomáhajú vedcom pozerať sa na výskum iným pohľadom, iným vnímaním. Ako sami vedci potvrdili, otváralo im to myseľ, čo pri hľadaní riešení nikdy nie je na škodu. Festival prebieha tento týždeň v priestoroch JRC v talianskej Ispre. 

Datami je symbol vzájomného digitálneho prepojenia našich životov, nového vesmíru, v ktorom sa nachádzame, hybridu medzi skutočným životom a digitálnym životom, pre ktorý slávny filozof razil pojem onlife: nie online alebo offline, ale zmiešaním dvoch svetov, ktoré  nás obklopujú.

Výstava bude putovná, uvidia ju návštevníci vo viacerých európskych mestách.

Vladimír Šucha, generálny riaditeľ JRC, pred inštaláciou Conversation on Time. Podľa slov autorov chce toto dielo vyzvať návštevníkov, aby sa zamysleli nad myšlienkou času a nad tým, ako sa naše vnímanie reality zmenilo prostredníctvom veľkých dát a nových technológií. Pri projekcii na viacerých obrazovkách projekt približuje myšlienku času z troch rôznych smerov: ľudský čas, čas na Zemi a čas vesmíru. Produkcia vznikla vizualizáciou Big data, film je podložený poéziou.

Na otázku „Čo je to?“ sa umelkyňa rozhorčila, že to nie je „to“, ale ide o proces.

Exponát Forever-do skúma myšlienku „lovu“ údajov do súborov s cieľom vytiahnuť príslušné vzory údajov a reprezentovať ich ako vizuálne umelecké diela. Techniky vied o údajoch, ako sú štatistika a strojové učenie, sa dnes bežne používajú na analýzu veľkých súborov. Ak sú údaje zoradené v čase, kauzálne reťazce údajov sa zhromažďujú v „procesoch“. Siete sú jednou z techník používaných na analýzu procesných údajov.

Poradie a farba jednotlivých tyčí tvoria binárny kód.

Inštalácia Life is Motion predstavuje alegóriu medzi genetickou informáciou alebo „dátami“ ľudí a štruktúrou Chladniho platní. Fyzik a hudobník Ernst Chladni, nazývaný otcom akustiky, skúmal pohyb vibračných dosiek v 19. storočí (pevných kruhových a kvadratických platní a na nich vznikajúcich obrazcoch z jemného piesku.).

Každý objekt má svoju vlastnú rezonančnú frekvenciu - povedzme svoju vlastnú „DNA“. Môže mať každá platňa vlastné „genetické údaje“? Projekt je interaktívny, návštevníci ho môžu ovplyvňovať prisýpaním sušenej polenty. J Jeho nevýhodou je až príliš intenzívny zvuk rozochvetých platní.

Netradične spracovaná je The Tannhäuser Gate vo vchode jednej z budov. Skladá sa z dvoch stĺpov a núti verejnosť vybrať si, či bránou prejde a bude pokračovať ďalej alebo zostane stáť pred bránou.  

Stĺpy obsahujú v dvoch malých počítačoch autorove údaje o DNA. Genóm autora sa zobrazuje na LED matriciach na stĺpoch a mení sa na zvuk kódu s blokmi 60 báz a 60 báz doplnkového reťazca dvojitej špirály. Tento kód programuje parametre deviatich frekvenčne modulovaných oscilátorov. Každý stĺpec má vo svojej základni Geigerovo počítadlo (na zistenie existencie rádioaktívnych častíc) a zapečatený rádioaktívny zdroj izotopu Sr90 chránený motorizovanou hliníkovou clonou. Keď verejnosť prejde bránou, LED žiarovky sa rozsvecujú, výška farebných stĺpcov sa mení, čo znamená, že rádioaktivita „mutuje“, mení autorovu DNA. Dôsledkom je neustále nové zobrazenie LED obrazcov a nový „zvuk“ DNA.

Viac o festivale a celom projekte sa dozviete tu.

Zobrazit Galériu

Jana Matejíčková

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI Digital dáta pocitac technika veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať