ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Nový spôsob detekcie rakoviny predpovedá nádory rok predtým, ako sa vytvoria

0

Po úspešnej skúške na pacientoch s rakovinou sa v nemocniciach po celom Spojenom kráľovstve teraz používa nový krvný test, ktorý sľubuje predpovedať nádory viac ako rok predtým, ako sa začnú tvoriť. „Toto je prvý krvný test na rakovinu,“ povedal Ashish Tripathi, zakladateľ a generálny riaditeľ Tzar Labs a predseda spoločnosti Epigeneres Biotech, indickej firmy, kde bol test prvýkrát vyvinutý v roku 2021. Aktualizovaná správa o výskume bola zverejnená v časopise Stem Cells.

„Dokážeme odhaliť rakovinu skôr ako iné známe technológie... predtým, ako sa nádor fyzicky vytvorí,“ pokračoval Tripathi. Priamo z krvného testu môžu povedať, o akú rakovinu ide a kde sa tvorí. V štúdii s 1000 účastníkmi (500 pacientov bez rakoviny a 500 pacientov s rakovinou) boli výskumníci schopní presne predvídať tvorbu nádorov pri najmenej 25 typoch rakoviny vrátane rakoviny prsníka, pankreasu, pľúc či hrubého čreva a konečníka. Dokonca sa zistilo, že niektorí účastníci v rámci predpokladanej „nerakovinovej“ skupiny majú predispozíciu na budúcu diagnózu rakoviny.

„Nemali sme ani jeden falošne negatívny, dokonca ani jeden falošne pozitívny test,“ poznamenal Tripathi. „Mať jeden krvný test na zistenie prítomnosti rakoviny v najskoršom štádiu – alebo ešte skôr, ako sa rozvinie – by mohlo zachrániť veľa životov.“ Prístup Tripathiho tímu sa od iných metód skríningu rakoviny na báze krvi líši tým, že sa zameriava na kmeňové bunky s biomarkerom rakoviny, a nie na hľadanie plne rozvinutých nádorových buniek. To im umožňuje určiť, či je rakovina na obzore, ešte predtým, ako tieto bunky vytvoria nádor.

Všetky bunky, totiž začínajú ako kmeňové bunky a tie, ktoré pokračujú v tvorbe nádorov, majú genetické markery, ktoré to naznačujú. Na vytvorenie nádoru s veľkosťou len 1 kubický centimeter je potrebná 1 miliarda rakovinových buniek, čo je veľmi malá masa na odhalenie počítačovým tomografom. Tento počiatočný nádor pri svojom raste vylučuje rakovinové bunky, ktoré vstupujú do krvného obehu a začínajú sa šíriť alebo metastázovať nové nádory v rôznych iných orgánoch. Väčšina doteraz vyvinutých krvných testov na diagnostiku rakoviny bola vytvorená na vyhľadávanie plne rozvinutých nádorových buniek, ktoré putujú krvou. Podľa Tripathiho je táto metóda náchylná na falošne negatívne výsledky, pretože nie v každej vzorke krvi sa objavia tieto konkrétne bunky.

Predplatné NEXTECH 2023

V skorých štádiách rakoviny cirkuluje v krvi len veľmi málo nádorových buniek. No keď sa rakovinové bunky rozmnožia v celom krvnom obehu natoľko, že sa dajú zistiť bežnými prostriedkami (v 3. alebo 4. štádiu), je už často na liečbu neskoro. Nový „prognostický“ test nielenže vidí rakovinu v štádiu 1 alebo 2, ale vie aj to, či sú kmeňové bunky pacienta predurčené na to, aby sa stali rakovinovými, oveľa skôr ako v prvom štádiu – až 18 mesiacov vopred. To dáva lekárom obrovskú výhodu, pokiaľ ide o cielenú liečbu, ktorá má zabrániť vzniku nádorov.

Zdroj: nypost.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať