TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Boeing navrhuje pre armádu autonómne lietadlo riadené umelou inteligenciou. Vzbudzuje to však obavy

Technológie
0

Boeing oznámil, že navrhne a postaví nové vojenské lietadlo v austrálskom Queenslande. Loyal Wingman je lietadlo bez posádky, ktoré môže lietať v skupine s inými lietadlami s posádkou i bez posádky, aby plnilo pozorovacie a prieskumné úlohy. Mohlo by však byť vybavené aj zbraňami. Prvý skúšobný let absolvoval Loyal Wingman v marci a plánuje sa, že výroba bude spustená o niekoľko rokov. Hoci veľa obranných síl používa bezpilotné lietadlá už dlhší čas, tie sú zväčša riadené na diaľku zo zeme. Aj test Loyal Wingman zahŕňal vopred naprogramované lietanie s ľudským dohľadom.

No toto lietadlo bolo navrhnuté tak, aby využívalo umelú inteligenciu na uskutočňovanie letov bez ľudského dohľadu v reálnom čase. To vyvoláva otázky, či sú naše zákony dostatočné na to, aby nás zbavili obáv týkajúcich sa zdravia, bezpečnosti a zhromažďovania údajov autonómnymi leteckými systémami na oblohe. Na rozdiel od diaľkovo riadených systémov, ktoré vyžadujú veľké tímy na zemi, môžu byť lietadlá riadené umelou inteligenciou nasadzované vo veľkom počte malými tímami. Okrem toho bezpilotné lietadlá vyžadujú len zlomok nákladov na lietadlá s ľudskou posádkou.

S ich používaním však súvisí množstvo otázok týkajúcich sa bezpečnosti a ochrany zdravia a pod. Nemožno konať ľahkovážne alebo bez zváženia širších dôsledkov povolenia pohybu autonómnych zariadení na oblohe. V Nemecku sa napríklad upustilo od jedného veľmi drahého vojenského projektu týkajúceho sa autonómnych bezpilotných lietadiel, pretože dron nemohol získať povolenie na lietanie vo vzdušnom priestore civilného letectva z bezpečnostných dôvodov.

V Austrálii sa v súčasnosti pracuje na nových štandardoch pre navrhovanie, testovanie a bezpečnú prevádzku autonómnych lietadiel. Hoci primárne je projekt zameraný na komerčné drony, mohol by stanoviť osvedčené postupy pre všetky autonómne lietadlá. Nie je bezdôvodné domnievať sa, že okolnosti by si mohli vyžiadať zmenu niektorých pravidiel v oblasti bezpečnosti letectva, aby sa umožnilo väčšie využívanie umelej inteligencie na oblohe.

Zdroj: gizmodo.com.au.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať