SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Budúcnosť poľnohospodárstva: skleníky, umelá inteligencia a roboty

4

Malé mestečko Morehead v Apalačských horách je domovom najväčšieho skleníka v USA. Nejde však len o nadrozmernú verziu záhradného skleníka. Toto high-tech zariadenie využíva robotiku, umelú inteligenciu a dáta na dopestovanie až 20 miliónov kilogramov paradajok ročne. Do roku 2050 by malo žiť na Zemi 10 miliárd ľudí a OSN predpovedá, že na ich nasýtenie bude treba vyprodukovať o 70 % viac potravín. Jonathan Webb, zakladateľ a generálny riaditeľ AppHarvest, verí, že riešením sú skleníky riadené umelou inteligenciou.

AppHarvest bol postavený v roku 2020 a rozprestiera sa na 60 akroch (približne 24 hektárov), jeho najmodernejší skleník má 30-krát vyššie výnosy na aker ako otvorené polia, pričom spotrebuje o 90 % menej vody. LED svetlá sa používajú na doplnenie prirodzeného svetla a plodiny sa pestujú bez pôdy – v alternatívnom kultivačnom médiu, ktoré umožňuje absorpciu vody a živín koreňom rastliny.

Prostredníctvom 300 senzorov a umelej inteligencie zariadenie zbiera údaje z viac ako 700 000 rastlín a pestovatelia môžu diaľkovo monitorovať mikroklímu, aby zaistili, že plodiny dostanú ideálne množstvo živín a vody. Roboty AppHarvest vyhodnotia, ktoré paradajky sú dostatočne zrelé na zber, a potom ich odrežú pomocou robotických ramien.

Podľa Svetového fondu na ochranu prírody možno celosvetovej produkcii potravín v súčasnosti pripísať tretinu skleníkových plynov, 80 % odlesňovania, 70 % straty pozemskej biodiverzity a 70 % všetkého využívania sladkej vody. Niektoré spoločnosti však hľadajú riešenia. Okrem high-tech skleníkov s umelou inteligenciou získavajú na obľube aj vertikálne farmy, kde sa potraviny pestujú v interiéri na zvisle uložených záhonoch bez pôdy alebo prirodzeného svetla.

SWAN_042021

Napríklad spoločnosť NextOn prevádzkuje vertikálnu farmu v opustenom tuneli pod horou v Južnej Kórei. Berlínska spoločnosť Infarm zasa priniesla modulárne vertikálne farmy priamo do obchodov s potravinami a v tokijských obchodoch pestuje čerstvé produkty. Odborníci hovoria, že skleníkové hospodárstvo môže pomôcť zaistiť potravinovú bezpečnosť a že výstavba skleníkov na pôde, ktorá je pre poľné farmy nedostupná, alebo v blízkosti mesta, kde sa budú produkty spotrebovávať, môže znížiť náklady a emisie uhlíka.

Existujú tu však problémy. V high-tech skleníkoch možno úspešne produkovať vinič a listovú zeleninu, ale pestovanie obilnín a základných plodín je nepraktické. Navyše prevádzka veľkých skleníkov bola v minulosti drahá a vyžadovala veľa elektrickej energie, aj keď zavedenie technológie LED a zlepšenie dizajnu izolácií znížilo spotrebu energie. AppHarvest dúfa, že v budúcnosti zvýši účinnosť a minimalizuje svoje emisie uhlíka a bude využívať obnoviteľné zdroje energie. 

Zdroj: edition.cnn.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

budúcnosť reakcia na: Budúcnosť poľnohospodárstva: skleníky, umelá inteligencia a roboty

25.10.2021 13:10
Štandardné poľnohospodárstvo nemá budúcnosť v rozvinutom svete. Mechanizácia poľnohospodárstva úspešne napreduje už niekoľko storočí. Dnes už musíme rozmýšľať nad jeho optimalizáciou. A štandardné pestovanie na otvorených plochách, kde sú plodiny vystavené pôsobeniu živlom a škodcom je nezmysel. Toto je krok správnym smerom.
Reagovať

Luboslav Lacko bludy reakcia na: Budúcnosť poľnohospodárstva: skleníky, umelá inteligencia a roboty

20.10.2021 01:10
Lacko je opity, nauc sa zemiaky pestovat, potom pis nadpisy
Reagovať

RE: ta co ved to stroj sicke zbera, ne? zasadis semiacko zemiaka, taky stromcek narastie a potom otrasies dole strojom, ta ne? reakcia na: Luboslav Lacko bludy

22.10.2021 18:10
ta ne?
Reagovať

RE: Ty reakcia na: Luboslav Lacko bludy

21.10.2021 15:10
Ty
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať