SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

ČR: Štvrtina on-line nákupov prebieha už z mobilných telefónov. Rok 2016 ovládajú telefóny Huawei.

Prieskumy trhu
0

Z akých mobilných telefónov Česi najčastejšie nakupujú a čo majú za operačné systémy vo svojich počítačoch? Podľa štatistiky platobnej metódy Twist je už 24 % on-line nákupov v tomto roku realizovaných zo smartfónov a tabletov, predovšetkým potom z tých s operačným systémom Android (74 %). Na druhom mieste sú majitelia telefónov iPhone (24 %) a na treťom tí s operačným systémom Windows Phone (3 %). Najpoužívanejší operačný systém v Slovenskej republike je potom Windows vo verzii 7, ten má na svojom počítači 44 % Čechov. Čoskoro však sedmičky nahradí operačný systém Windows 10, ten je teraz nainštalovaný na 26 % počítačov, čo je oproti roku 2015 nárast o 10 %. Jasne najpoužívanejším je Chrome od Googlu, ten používa polovica Čechov.

V rokoch 2014 a 2015 internetovému nakupovaniu v Českej republike vládol jasne kórejský výrobca Samsung. Mobilné telefóny tejto značky sa umiestnili vždy na prvých troch pomyselných priečkach najpoužívanejších mobilných telefónov pre internetové nakupovanie. V roku 2016 prvýkrát Samsung predbehol čínsky výrobca Huawei, predovšetkým potom model P8 lite, ktorý je tohtoročným "najpoužívanejším mobilným telefónom pre mobilné nakupovanie". Telefóny Samsung sú potom na druhom a treťom mieste.

Viac ako polovica je ešte na Windows XP a Windows 7

Analýza poukazuje, že v priebehu prvej polovice roku 2016 má stále viac ako polovica populácie staré operačné systémy Windows XP (7 %) a Windows 7 (44 %). Trend však medziročne naznačuje pokles oboch systémov a značne rastie zastúpenie najnovších Windows 10, tie má vo svojich počítačoch už jedna štvrtina Čechov.

Dáta vychádzajú z unikátneho skóringového modelu Nikita od českého FinTech startupu Twisto. Nikita u zákazníkov analyzuje stovky dát z verejne dostupných zdrojov, a je tak srdcom risk manažmentu firmy. Za dobu fungovania firmy Twist už Nikita analyzovala transakcie v hodnote dosahujúcej jednu miliardu korún.

INFOGRAFIKA V PDF =>>

on-line nakup Huawei Windows

Pridať komentár